Pogrom w Apeldoorn! Trzecie zwycięstwo polskich siatkarek w Lidze Narodów

Polskie siatkarki wygrały z Koreą Południową 3:0 w holenderskim Apeldoorn. Trzeci mecz trzeciego turnieju przyniósł podopiecznym trenera Jacka Nawrockiego trzecie zwycięstwo tej edycji Ligi Narodów.

Na wcześniejszych turniejach rozegranych w amerykańskim Lincoln oraz w Makau Polki odniosły dwa zwycięstwa – 3:2 z Włochami oraz 3:2 z Chinami i poniosły cztery porażki – 1:3 z USA, 0:3 z Turcją, 1:3 z Serbią oraz 2:3 z Tajlandią.

Rywalizację w Apeldoorn rozpoczęły od przegranej 0:3 konfrontacji z Holenderkami. W drugim meczu, również w trzech setach uległy Brazylii. Siatkarki Korei Południowej wydawały się teoretycznie słabszymi rywalkami od tych dwóch ekip. Przebieg wydarzeń na boisku potwierdził przedmeczowe prognozy – Polki odniosły zdecydowane zwycięstwo, choć warto zaznaczyć, że swą słabą postawą rywalki ułatwiły im zadanie.

W premierowej odsłonie siatkarki trenera Nawrockiego szybko osiągnęły znaczącą przewagę (8:3). Po przerwie technicznej miały co prawda chwile słabości, rywalki zbliżyły się na dwa oczka (9:7), później jednak oglądaliśmy punktową serię biało-czerwonych, zwieńczoną asem serwisowym Malwiny Smarzek (13:7). Koreanki stanęły w miejscu, a Polki powiększały dystans. Po skutecznym ataku Smarzek przewaga wzrosła do dziesięciu oczek (20:10), ta sama siatkarka wywalczyła piłkę setową (24:10), a skuteczny blok Polek zakończył partię (25:11).

Set numer dwa otworzyła asem serwisowym Marlena Pleśnierowicz. Podobnie jak w pierwszej odsłonie Polki szybko uzyskały przewagę. Po asie serwisowym Agnieszki Kąkolewskiej prowadziły na pierwszej przerwie 8:3, a po niej utrzymały przewagę i kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie (16:11). W końcówce nie było wielkich emocji, a wynik seta na 25:15 ustaliła Martyna Łukasik.

Trzeci set rozpoczął się po myśli Koreanek (0:2, 6:8), jednak reprezentantki Polski szybko opanowały sytuację, wygrywając środkową część seta 10–1! Znów mocną bronią biało-czerwonych była zagrywka, a w ofensywie skutecznie prezentowała się Smarzek (18:9). W końcówce rywalki zdołały ugrać kilka punktów, jednak skuteczny atak Zuzanny Efimienko-Mlotkowskiej zakończył ten jednostronny mecz (25:16).

Polki dominowały w tym spotkaniu w każdym elemencie. Zdecydowanie lepiej punktowały w ataku (35–27), bloku (10–3) oraz zagrywką (8–2), popełniły też mniej błędów własnych od rywalek. Najwięcej punktów wywalczyły: Malwina Smarzek (19), Agnieszka Kąkolewska (13) – Polska; Jaeyeong Lee (11), Jeongah Park (10) – Korea Południowa.

Kolejne dwa turnieje Ligi Narodów siatkarek zostaną rozegrane w Polsce – w Bydgoszczy (5–7 czerwca) oraz Wałbrzychu (12–14 czerwca).

Polska – Korea Południowa 3:0 (25:11, 25:15, 25:16)

Polska: Marlena Pleśnierowicz, Agnieszka Kąkolewska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Natalia Mędrzyk, Martyna Grajber, Malwina Smarzek – Agata Witkowska (libero) oraz Julia Nowicka, Martyna Łukasik, Emilia Mucha.

Korea Południowa: Hyo Hee Lee, Heejin Kim, Jeongah Park, Sohwi Kang, Jaeyeong Lee, Eunjin Park – Myungok Yim (libero) oraz Dayeong Lee, Seoyeun Yoo, Hyun Jung Na (libero).