Wyścig Szlakiem Walk Majora Hubala: Bernas liderem po prologu

Kolarz CCC Sprandi Polkowice Szymon Sajnok wygrał w Kielcach kryterium o Puchar Mariana Formy, będące jednocześnie prologiem 13. Międzynarodowego Wyścigu Szlakiem Walk Majora Hubala. Liderem klasyfikacji generalnej został pierwszy na mecie jego klubowy kolega Paweł Bernas.

Trasa kryterium o puchar znakomitego przed laty kieleckiego kolarza Mariana Formy prowadziła ulicami Kielc i liczyła 40 km (20 x 2 km). Na mecie każdego okrążenia zlokalizowane były lotne finisze. Najwięcej punktów (11) zdobył na nich Szymon Sajnok i został zwycięzcą kryterium. Kolarz CCC Sprandi Polkowice o trzy punkty wyprzedził Czecha Jana Bartę (Elkov-Author Cycling Team) i kolegę z drużyny Michała Palutę.

„Moja postawa podczas tego etapu jest dla mnie sporą niespodzianką, bo czułem się dzisiaj tragicznie. Nogi mnie zupełnie nie niosły. Uratowałem się tylko samą ambicją. Ale pod koniec prologu jechało mi się już dużo lepiej, więc myślę, że na następnych etapach powinno być już dobrze” – powiedział PAP Sajnok, aktualny mistrz świata w kolarstwie torowym w konkurencji omnium.

Pierwszy na mecie ostatniego okrążenia był inny kolarz grupy CCC Sprandi Polkowice Paweł Bernas, który na finiszu wyprzedził Wenezuelczyka Orluisa Aurala (Start Team Gusto) i Szymona Krawczyka (Voster Uniwheels Team).

„Nie lubię takiej upalnej aury, dlatego trochę obawiałem się tego prologu. Jednak cały czas mieliśmy kontrolę nad tym wyścigiem. W każdym momencie ktoś z naszej grupy był z przodu. Akurat sytuacja tak się ułożyła, że mogłem się włączyć do walki o zwycięstwo, z czego jestem bardzo zadowolony” – powiedział Bernas, który w piątek wystartuje w żółtej koszulce lidera do pierwszego etapu na trasie Poświętne – Ostrowiec Św. długości 194,6 km.

W czerwonej koszulce lidera klasyfikacji punktowej pojedzie Szymon Sajnok. Liderem klasyfikacji górskiej (zielona koszulka) i młodzieżowej (biała koszulka) jest kolarz z Wenezueli Orluis Aural.

W rywalizacji, która zakończy się w niedzielę w Końskich, bierze udział 161 zawodników z 25 grup zawodowych, w tym 20 zagranicznych. Trasa wyścigu, który w ubiegłym roku otrzymał I kategorię 2.1 UCI, została podzielona na prolog i cztery etapy. Liczy blisko 560 km.