Liga Narodów siatkarzy: Giganci za plecami Polaków

Polscy siatkarze wciąż prowadzą w tabeli Ligi Narodów. Biało-czerwoni są jedynym zespołem, który po pięciu kolejkach może pochwalić się kompletem punktów. W sobotę w Łodzi wygrali z Chinami 3:0, dzień wcześniej takim samym wynikiem pokonali Francję.

Podopieczni trenera Vitala Heynena odnieśli też komplet zwycięstw w pierwszym turnieju LN w Krakowie (25-27 maja), tracąc tylko jednego seta z Kanadą. Wcześniej okazali się lepsi od Korei Południowej i Rosji. W niedzielę w ostatnim meczu w Łodzi zmierzą się z Niemcami.

Oprócz podopiecznych Belga Vitala Heynena niepokonana jest jeszcze tylko reprezentacja USA. Amerykanie dwukrotnie zwyciężali jednak wynikiem 3:2, dlatego mają 13 punktów po pięciu meczach, tyle samo co trzecia w tabeli Brazylia.

W LN bierze udział 16 ekip, które zostały podzielone na dwie grupy - uczestników stałych i pretendentów. Polska należy do pierwszej z nich. Stali uczestnicy mają pewny udział w kolejnej edycji niezależnie od osiągniętego wyniku. Pretendenci muszą się liczyć z ewentualnym spadkiem.

Po rozegraniu wszystkich meczów punkty sumuje się we wspólnej tabeli. Do turnieju finałowego, który odbędzie się w dniach 4–8 lipca w Lille, zakwalifikuje się pięć czołowych drużyn fazy interkontynentalnej. Stawkę uzupełni Francja jako gospodarz.

Obecnie ostatnie miejsca w tabeli zajmują Koreańczycy, którzy w pięciu meczach nie zapisali na swoim koncie nawet wygranego seta.