Mer Moskwy Siergiej Sobianin zapewnił podczas ceremonii powitalnej na Placu Maneżowym obok Kremla, że Rosja czeka na kibiców z całego świata podczas rozpoczynającego się 14 czerwca mundialu. "Moskwa staje się stolicą piłki nożnej" - ogłosił Sobianin. Podkreślił, że puchar FIFA stolica Rosji wita tak jak wita się starego przyjaciela.

Pierwszy raz puchar zademonstrowano w Moskwie na stadionie Łużniki 9 września zeszłego roku, a zaraz potem trofeum rozpoczęło podróż po ponad 20 miastach Rosji. Teraz przez trzy dni, od 4 do 7 lipca mieszkańcy Moskwy będą mogli je obejrzeć jeszcze raz - będzie wystawione w bardzo popularnym Parku Gorkiego.

Puchar mistrzostw świata to 36-centymetrowa statuetka wykonana z 18-karatowego złota, przedstawiająca dwie postacie ludzkie podnoszące do góry kulę ziemską. Najważniejsze piłkarskie trofeum waży około sześciu kilogramów. Zaprojektował je w latach 70. XX wieku włoski rzeźbiarz Silvio Gazzaniga. Przyznawany jest triumfatorom piłkarskich MŚ od 1974 roku, przy czym zwycięska drużyna otrzymuje tylko jego replikę. Mistrzami świata są obecnie Niemcy, którzy tytuł wywalczyli w 2014 roku w Brazylii.