MŚ 2018: Lekarz kadry: Glik niemal na pewno będzie musiał przejść operację

Piłka nożna

- W mojej ocenie sytuacja Kamila Glika jest zła. W najlepszej wersji wróci do treningów za sześć tygodni - uważa lekarz reprezentacji Polski Jacek Jaroszewski. To oznacza, że obrońca AS Monaco nie weźmie udziału w piłkarskich mistrzostwach świata.

Glik doznał urazu barku podczas poniedziałkowego treningu. Po prześwietleniu w Przemyślu, zapadła decyzja, że szczegółowe badania zostaną przeprowadzone w Nicei.

 

- W mojej ocenie sytuacja jest zła. Doszło do całkowitego uszkodzenia struktur stabilizujących obręcz obojczykowo-barkową. Taka diagnoza wiąże się z koniecznością długiego leczenia lub nawet z operacją. Powrót do pełnego treningu w najlepszej wersji wynosi około sześć tygodni – powiedział Jaroszewski na konferencji prasowej w Arłamowie.

 

30-letni obrońca AS Monaco, mimo kontuzji, znalazł się na przesłanej w poniedziałek do FIFA, a później oficjalnie ogłoszonej 23-osobowej kadrze biało-czerwonych na rozpoczynające się 14 czerwca mistrzostwa świata w Rosji.

 

- Klub zdecydował, że Kamil przejdzie badania we Francji. W czwartek zostanie wydana ostateczna diagnoza, gdyż doktor Pascal Boileau jest na urlopie. My również do czwartku wstrzymujemy się z decyzją – dodał Jaroszewski .

 

Ekipa trenera Adama Nawałki przygotowania będzie kontynuować w 24-osobowym składzie. Do dyspozycji selekcjonera pozostanie Marcin Kamiński, który może zastąpić kontuzjowanego Glika.

 

- Są odpowiednie procedury zgłoszenia nowego zawodnika i jesteśmy gotowi do ich podjęcia. Wszystko opiera się o stwierdzenie, że zawodnik, który jest w 23-osobowej kadrze nie jest zdolny do gry. Załączymy dokumentację medyczną, którą przenalizuje komisja medyczna FIFA - poinformował szef banku informacji reprezentacji Hubert Małowiejski.

 

Całą procedurę można załatwić korespondencyjnie. Lekarz skierowany przez FIFA przyjeżdża jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

 

- Taka sytuacja ma miejsce, jeżeli wyniki badań nie są jednoznaczne. W mojej ocenie tutaj nie ma dwuznaczności – dodał Jaroszewski.

 

Przedstawiciele sztabu szkoleniowego podkreślają, że absencja Glika nie zmienia planów reprezentacji.

 

- Wszyscy wiedzą, jak wielką stratą jest brak Kamila. To światowej klasy obrońca. To jednak część życia i piłki nożnej. Musimy się zmierzyć z tą sytuacją i na nią zareagować. To specyficzna sytuacja, bo wcześniej brakowało go tylko dwukrotnie w meczach o punkty z powodu żółtych kartek. Będziemy wdrażać kolejne warianty. Jednak nie ma to przełożenia na treningi. Za nami pierwsze zajęcie bez Kamila. Nasze plany się nie zmieniają. Będziemy gotowi, aby grać w ustawieniu z trójką lub czwórką obrońców. W zespole widać dużą mobilizację – podkreślił Małowiejski.

 

Brak Glika będzie odczuwalny przez kolegów z reprezentacji.

 

- To kluczowa osoba, ale w takich sytuacjach otwierają się drzwi przed kolejnymi zawodnikami. I tak trzeba do tego podejść. Przed takim graczem będzie wyzwanie, aby pokazać się z jak najlepszej strony. Kto by nie wskoczył do drużyny, na pewno podoła zadaniu. Jest przecież Jan Bednarek, który występuje w bardzo silnej lidze angielskiej - powiedział bramkarz Swansea City Łukasz Fabiański.

 

Jeśli wyniki badań wykluczą Glika z udziału w mundialu, to być może poleci z zespołem do Rosji towarzysko.

 

- Kamil jest jednym z liderów naszej drużyny. Jeżeli będzie chciał być z nami w Rosji i nieco z boku przeżywać mundial, to nie widzę przeszkód – dodał Fabiański.

 

Zgrupowanie w Arłamowie zakończy się w czwartek. O godz. 10 rano biało-czerwoni wyjadą do Rzeszowa, skąd polecą do Poznania. Tam dzień później zagrają towarzysko z Chile, a 12 czerwca zmierzą się w Warszawie z Litwą. Następnego dnia kadra Nawałki wyleci do swojej bazy w Soczi.

kl, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie