MŚ 2018. Szef bezpieczeństwa FIFA: W Rosji jest bezpiecznie

Piłka nożna
MŚ 2018. Szef bezpieczeństwa FIFA: W Rosji jest bezpiecznie
fot. PAP

Kibice mogą spokojnie jechać na mundial do Rosji - uważa szef ds. bezpieczeństwa Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) Helmut Spahn. Mundial rozpocznie się tam 14 czerwca, a zakończy 15 lipca.

"Uważam, że gospodarze mundialu są bardzo dobrze przygotowani, aby poradzić sobie z chuligańskimi zachowaniami kibiców oraz możliwością zamachów terrorystycznych, dlatego też sympatycy futbolu mogą bez obaw jechać do Rosji" - powiedział szef komisji ds. bezpieczeństwa FIFA w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej dpa.

 

Nie chciał jednak ujawnić liczby funkcjonariuszów, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem imprezy, jak i kosztów tego przedsięwzięcia. Poinformował tylko, że do tych zadań, oprócz policjantów, zaangażowane zostały także osoby zatrudnione w agencjach ochrony. Rosjanie mogą też liczyć na pomoc odpowiednich służb z innych krajów.

 

Opracowana została koncepcja "ostatniej mili". Będzie to strefa, w której szczegółowej kontroli poddane zostaną osoby posiadające bilet oraz tzw. kartę kibica, a także wszelkie pojazdy.

 

"Perfekcyjnie zorganizowane mistrzostwa świata będą wtedy, gdy gospodarze oraz kibice powiedzą: wspaniała impreza, wielkie święto piłkarskie, czuliśmy się znakomicie i taki obrazek zapamiętamy" - uważa Spahn, którego żona z dwoma nastoletnimi synami wybiera się prywatnie do Rosji.

 

57-letni Spahn jest z zawodu policjantem. Ma za sobą 20 lat służby w tej formacji. Odpowiadał za sprawy bezpieczeństwa w Niemieckim Związku Piłki Nożnej (DFB), nadzorował także sprawy bezpieczeństwa w czasie zorganizowanych w tym kraju MŚ 2006 i kobiecego mundialu pięć lat później. Po pięciu latach pracy w Katarze, który MŚ zorganizuje w 2022 roku, w maju 2017 rozpoczął działalność w FIFA.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze