Dookoła Słowenii: Majka poszkodowany w kraksie, zwycięstwo Consonniego

Włoch Simone Consonni (UAE Team Emirates) wygrał pierwszy etap 25. wyścigu dookoła Słowenii i został liderem imprezy. Najlepszy z kolarzy CCC Sprandi Polkowice Adrian Kurek zajął 13. miejsce. Rafał Majka (BORA-hansgrohe) poturbował się w kraksie na ostatnim kilometrze.

Consonni wyprzedził na finiszu rodaków Matteo Pelucchiego (BORA-hansgrohe) i Niccolo Bonifazio (Bahrain Merida) odnosząc pierwsze zwycięstwo w zawodowej karierze.

Końcówka etapu z Lendawy do Murskiej Soboty (159 km) miała dość dramatyczny przebieg, bowiem doszło do kraks, które podzieliły peleton. Ostatnia miała miejsce na niespełna dwa kilometry przed metą. Jednym z poszkodowanych był Rafał Majka, który wpadł na krawężnik i uderzył w latarnię.

Polski kolarz ekipy BORA-hansgrohe, startujący w Słowenii z numerem "1", przysługującym zwycięzcy poprzedniej edycji, uskarżał się po etapie na problemy z oddychaniem. Dojechał do mety na dalekiej pozycji, ponad półtorej minuty po triumfatorze, ale na oficjalnej liście wyników zaliczono mu czas pierwszej grupy, bowiem upadek miał miejsce w tzw. strefie ochronnej.

Pozostali Polacy - Paweł Poljański (BORA-hansgrohe), Przemysław Niemiec (UAE Team Emirates), Michał Paluta i Leszek Pluciński (obaj CCC Sprandi Polkowice) przyjechali w peletonie i sklasyfikowani zostali w czasie zwycięzcy.

Pięcioetapowy wyścig (kategoria 2.1.UCI) zakończy się w niedzielę indywidualną jazdą na czas na dystansie 21,5 km.