MŚ 2018: Małe zainteresowanie ruchem bezwizowym przez Białoruś

Piłka nożna
MŚ 2018: Małe zainteresowanie ruchem bezwizowym przez Białoruś
fot. PAP

Na dzień przed rozpoczęciem mundialu w Rosji z ruchu bezwizowego przez terytorium Białorusi skorzystało 366 fanów futbolu, mających paszport kibica. W dniach 4 czerwca – 25 lipca dokument ten umożliwia przebywanie na Białorusi bez wizy.

„Do 12 czerwca włącznie z ruchu bezwizowego skorzystało 366 posiadaczy paszportów kibica, udających się na mistrzostwa do Rosji” – powiedział Anton Byczkouski, rzecznik prasowy Państwowego Komitetu Granicznego Białorusi.

 

„Na razie nie odnotowaliśmy przyjazdu zorganizowanych grup, chociaż jesteśmy przygotowani na ich przyjęcie, a także na to, by zapewnić im ułatwienia w przejeździe przez terytorium Białorusi, np. wydzielenie pasów ruchu” – dodał Byczkouski.

 

W związku z mistrzostwami świata w piłce nożnej Białoruś i Rosja podpisały porozumienie o ułatwieniach wizowych, które obowiązuje w dniach 4 czerwca – 25 lipca. Osoby mające paszport kibica (wydawany po zakupie biletów na mecze) mogą w tym okresie swobodnie podróżować przez terytorium Białorusi i przebywać w tym kraju bez konieczności posiadania wizy.

 

Na mocy porozumienia obywatele państw trzecich mający paszport kibica mogą także przekroczyć granicę białorusko-rosyjską na trasie Mińsk – Moskwa na przejściu Krasnaja Gorka, chociaż Rosjanie zamknęli ją dla osób niebędących obywatelami państwa związkowego (Białorusi i Rosji). Jeszcze w 2016 r. strona rosyjska zmieniła zasady ruchu przez ten punkt, tłumacząc, że Krasnaja Gorka nie ma statusu międzynarodowego przejścia granicznego.

Mistrzostwa świata w piłce nożnej odbędą się w Rosji w dniach 14 czerwca – 15 lipca.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze