Poznaliśmy trenera hokejowej reprezentacji Polski

Zimowe
Poznaliśmy trenera hokejowej reprezentacji Polski
fot. PAP

Tomasz Valtonen został trenerem reprezentacji Polski w hokeju na lodzie - poinformował w środę PZHL. Szkoleniowiec podpisał dwuletnią umowę i funkcję tę będzie łączył z prowadzeniem klubu TatrySki Podhale Nowy Targ.

"Pod względem merytorycznym do kandydatury Valtonena nie było żadnych uwag. Jak mocny jest fiński hokej nikomu nie trzeba tłumaczyć. Duże znaczenie miała też jego polska krew. Chcemy się od niego uczyć, chcemy by nam pomógł, a jego bardzo dobra znajomość języka polskiego w tym kontekście jest bezcenna" - powiedział odpowiadający za szkolenie w PZHL Adam Fras.

 

Valtonen urodził się 8 stycznia 1980 roku w Piotrkowie Trybunalskim. W wieku czterech lat wyjechał do Finlandii. Z reprezentacją tego kraju zdobył złote medale mistrzostw świata do lat 18 (1997) i do lat 20 (1998).

 

W 1998 roku został wybrany w drugiej rundzie draftu ligi NHL przez Detroit Red Wings, ale w najlepszej lidze świata nigdy nie wystąpił. Największe sukcesy święcił z Jokeritem Helsinki, z którym w 2002 roku sięgnął po mistrzostwo Finlandii. W wieku 29 lat z powodu kontuzji musiał porzucić zawodowe uprawianie sportu

 

Karierę trenerską zaczął od pracy z juniorami Jokeritu, a w 2013 roku objął pierwszy zespół. Ostatnio prowadził ekipę Vaasan Sport. W międzyczasie był w sztabie szkoleniowym reprezentacji Finlandii do lat 20.

 

"To jest naprawdę dobre CV. Tomek przejawia dużą chęć współpracy. Obserwował nas, wie o nas dużo. Jest szkoleniowcem młodego pokolenia, któremu się chce, który ma plany i ambicje. Fińska federacja również bardzo go zachwalała" - zdradził wiceprezes PZHL Mirosław Minkina.

 

"Związek jest w trudnej sytuacji finansowej. Nie stać nas by z własnej kieszeni zaspokoić wynagrodzenie selekcjonera tej klasy, nawet w sytuacji, gdy dla niego samego wysokość pensji nie była najważniejsza" - dodał tłumacząc przyczyny łączenia przez Valtonena funkcji selekcjonera z pracą w Nowym Targu.

 

Na razie nie jest jeszcze znany cały sztab szkoleniowy. Fras ma nadzieję, że znajdzie się w nim możliwie wielu Polaków.

 

"Valtonen przedstawił swoje propozycje, ale w tej sprawie trwają jeszcze rozmowy" - przyznał szef szkolenia.

 

W kwietniu z posadą trenera reprezentacji Polski pożegnał się Ted Nolan. Kanadyjczyk na stanowisku nie przetrwał nawet roku. Biało-czerwoni w mistrzostwach świata Dywizji 1A w Budapeszcie zajęli bowiem ostatnie miejsce i w przyszłym roku będą rywalizowali na trzecim poziomie rozgrywkowym, razem z Ukrainą, Japonią, Estonią, Rumunią i Holandią. Celem postawionym przed Valtonenem jest powrót na zaplecze elity.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze