MŚ 2018: Gazinski zdobył pierwszą bramkę mundialu!

Mistrzostwa świata 2018 rozpoczął mecz Rosji z Arabią Saudyjską na Stadionie Łużniki w Moskwie. Pierwszą bramkę na tym turnieju zdobył reprezentant gospodarzy Jurij Gazinski.

29-letni pomocnik FK Krasnodar zdobył pierwszą bramkę w swym siódmym występie w reprezentacji Rosji. Trafił głową w 12. minucie po dośrodkowaniu Aleksandra Gołowina.

Jurij Gazinski urodził się 20 lipca 1989 w Komsomolsku nad Amurem. Gra na pozycji pomocnika, a barwy klubu z Krasnodaru reprezentuje od 2013 roku. W reprezentacji Rosji zadebiutował w sierpniu 2016 roku w towarzyskim meczu przeciwko Turcji (0:0). Znalazł się w kadrze na Puchar Konfederacji 2017, podczas tej imprezy nie miał jednak okazji wybiec na boisko.

Od 1982 roku w każdym kolejnym meczu otwarcia nie brakuje goli. Przed czterema laty w Brazylii pierwsza bramka padła już w 6. minucie, zdobył ją reprezentant gospodarzy Marcelo, było to jednak trafienie samobójcze. Brazylijczycy wygrali wówczas w Sao Paulo z Chorwacją 3:1.

Strzelcy pierwszych goli na mundialach w XXI wieku:

[2002 – Korea Południowa/Japonia] Francja – Senegal 0:1 (0:1) Papa Bouba Diop (Senegal – 30. minuta)
[2006 – Niemcy] Niemcy – Kostaryka 4:2 (2:1) Philipp Lahm (Niemcy – 6. minuta)
[2010 – RPA] RPA – Meksyk 1:1 (0:0) Lawrence Siphiwe Tshabalala (RPA – 55. minuta)
[2014 – Brazylia] Brazylia – Chorwacja 3:1 (1:1) Marcelo (Brazylia, samobójcza – 6. minuta)
[2018 – Rosja] Rosja – Arabia Saudyjska Jurij Gazinski (Rosja – 12. minuta).