MŚ 2018: Wysokie zwycięstwo Rosji w meczu otwarcia! Świetna postawa rezerwowych

Za nami inauguracyjna konfrontacja tegorocznego mundialu. W meczu otwarcia reprezentacja Rosji pewnie pokonała Arabię Saudyjską 5:0 i w znakomitym stylu rozpoczęła zmagania w mistrzostwach świata. Kapitalnie w tym spotkaniu zaprezentowali się rezerwowi gospodarzy, którzy zdobyli trzy bramki.

Faworytem tego starcia byli rzecz jasna podopieczni Stanisława Czerczesowa, którzy jako gospodarze musieli przede wszystkim zmierzyć się z dużą presją kibiców. Nigdy w historii mistrzostw świata organizator turnieju nie przegrał meczu otwarcia. Od pierwszych minut to właśnie Rosjanie posiadali większą przewagę i częściej przebywali na połowie rywala. W 12. minucie cały piłkarski świat był świadkiem pierwszego trafienia na tegorocznym mundialu. Dośrodkowanie z prawego skrzydła Aleksandra Gołowina wykorzystał Jurij Gazinski, który strzałem głową po długim rogu pokonał Abdullaha Al-Muaioufa.

Saudyjczycy okazjonalnie zbliżali się pod pole karne Sbornej. Ich akcje kończyły się zazwyczaj brakiem wykończenia lub futbolówka wysoko mijała poprzeczkę Igora Akinfiejewa. Wydawało się, że obie drużyny zejdą do szatni z minimalnym prowadzeniem Rosjan, lecz w 43. minucie rezultat podwyższył rezerwowy Denis Cheryshev, który wcześniej zmienił kontuzjowanego Alana Dzagojewa. Zawodnik hiszpańskiego Villarreal dostał piłkę w polu karnym, szybkim zwodem do środka minął dwójkę rywali i mocnym uderzeniem pod poprzeczkę ustalił wynik do przerwy. Co ciekawe, stał się pierwszym piłkarzem w historii mundialu, który zdobył bramkę jako zmiennik w meczu otwarcia.

W drugiej połowie obraz gry nie uległ zmianie i Rosjanie nadal atakowali. Były szkoleniowiec Legii Warszawa, Stanisław Czerczesow drugi raz w tym spotkaniu popisał się nosem trenerskim i wpuścił na murawę Artema Dzyubę, który chwilę później wykorzystał dośrodkowanie z prawego skrzydła i strzałem głową podwyższył prowadzenie na 3:0. W rolę asystenta wcielił się nie kto inny jak Gołowin, dla którego było to już drugie kluczowe podanie.

W końcowych minutach Rosjanie kontrolowali przebieg wydarzeń i nie pozwolili rywalom na zniwelowanie strat. Ci stracili nadzieję na korzystny rezultat i musieli pogodzić się z przykrą inauguracją mistrzostw. Gospodarze nie zamierzali jednak rezygnować z kolejnych ataków. W doliczonym czasie gry kapitalnie z dystansu przymierzył Cheryshev, który ustrzelił dublet. Nie minęło kilka chwil, a z rzutu wolnego trafił Gołowin, który do dwóch asyst dorzucił gola.

Ostatecznie Rosjanie pewnie wygrywają 5:0 i mocnym akcentem witają się z mundialem.

5:0 A. Gołowin 93. min.

Rosja: Igor Akinfiejew - Mario Fernandes, Ilja Kutiepow, Siergiej Ignaszewicz, Jurij Żyrkow - Aleksandr Samiedow (64. Daler Kuzjajew), Jurij Gazinski, Alan Dzagojew (24. Denis Czeryszew), Roman Zobnin, Aleksandr Gołowin - Fiodor Smołow (70. Artiom Dziuba).

Arabia Saudyjska: Abdullah Al-Muaiouf - Muhammed Al-Burayk, Osama Hawsawi, Omar Othamn Hasawi, Yasser Al-Shahrani - Salem Al-Dawsari, Abdullah Otayf (64. Fahad Al-Muwallad), Salman Al-Faraj, Taiseer Al-Jassim, Yahia Al-Shehri (72. Hattan Bahebri) - Mohammed Al-Sahlawi (84. Muhannad Assiri)

Relacja zakończona

Gooool! Rosja - Arabia 5:0! Z wolnego przymierzył Gołowin, który do dwóch asyst dorzuca bramkę. Sędzia po tym golu zakończył mecz. Rosja efektownie zaczyna mundial.

To jeszcze nie koniec. Będzie rzut wolny dla Rosji z bliższej odległości.

Gooool! Rosja - Arabia 4:0! Ależ kapitalne uderzenie z dystansu Cherysheva, który drugi raz wpisuje się na listę strzelców. Znakomicie przymierzył w samo okienko. Rezerwowi zrobili w tym starciu różnicę!

Sędzia dolicza do regulaminowego czasu gry 3 minuty.

Pierwsza żółta kartka w tym spotkaniu. Ukarany nią Gołowin za nieczyste zagranie.

Saudyjczycy już pogodzeni z porażką. Rosjanie też jakby odliczali już minuty do ostatniego gwizdka.

W 84. minucie ostatnia zmiana w zespole Arabii. Mohammad Al Sahlawi opuszcza murawę, a melduje się na niej Muhannad Asiri.

Arabia Saudyjska stłamszona, ale niemrawo próbuje atakować.

Tym razem niecelnie głową uderzał Dzyuba.

Rzut wolny dla Rosji na skrzydle blisko pola karnego.

W 73. minucie niecelnie uderzał Salem Al-Dawsari. Wcześniej doszło do zmiany w zespole Arabii. Na ławkę usiadł Yahia Al-Shehri, a pojawił się Hattan Bahbir.

Gooooool! Rosja - Arabia 3:0! Kolejna asysta Gołowina, który dośrodkowywał piłkę na prawym skrzydle, a strzał głową na bramkę zamienił Dzyuba, który zanotował wejście smoka z ławki rezerowych. To już praktycznie przesądza losy tego meczu.

Kolejna roszada. Boisko opuszcza Fiodor Smolov. W jego miejsce zagra Artem Dzyuba.

W 68. minucie Rosja mogła zdobyć już trzecią bramkę. Na raty interweniował jednak Abdullah Al-Muaiouf.

Doszło także do zmiany w zespole Rosji. Z boiska zszedł Aleksandr Samedov, a w jego miejsce pojawił się Daler Kuzyayev.

W 64. minucie plac gry opuszcza Abdullah Otayf.

Szykuje się zmiana w zespole Arabii. Do wejścia na murawę gotowy Al Muwallad.

Kolejna szansa dla Saudyjczyków. Rzut wolny i dośrodkowanie tym razem z lewej strony, ale uderzenie głową jednego z zawodników okazało się niecelne. Po niespełna godzinie gry cały czas prowadzi Rosja 2:0.

Najlepsza okazja dla Arabii Saudyjskiej. W 56. minucie dośrodkowanie z prawego skrzydła, ale piłka powędrowała wzdłuż bramki, bowiem nie sięgnął jej Taisser Al-Jassim.

Z dystansu strzelał Aleksandr Samiedow, ale piłka wylądowała nad bramką.

Rzut rożny dla Rosji w 50. min.

Zaczynamy!

Oba zespoły rozpoczynają drugą część gry bez zmian.

Już za chwilę początek drugiej połowy. Czy piłkarzy Arabii będzie stać na odrobienie strat?

Alan Dzagojew to w tym momencie największy pechowiec tych mistrzostw.

Koniec pierwszej połowy inauguracyjnego meczu mistrzostw świata w Rosji. Po pierwszych trzech kwadransach gospodarze prowadzą 2:0 z Arabią Saudyjską.

Sędzia dolicza 2 minuty.

Goooool! Rosja prowadzi 2:0! Podanie w pole karne dostał rezerwowy Cheryshev, który jednym zwodem oszukał dwójkę obrońców Arabii, zszedł do środka i mocnym strzałem pod poprzeczkę zdobywa bramkę do szatni! Czy Arabia będzie w stanie podnieść się?

Końcówka pierwszej połowy. Tempo tego meczu uspokoiło się.

Indywidualna akcja Gołowina, który wpadł w pole karne i po starciu z obrońcą Arabii upadł na murawę. Nie ma jednak mowy o rzucie karnym.

Do końca pierwszej połowy zostało 10 minut. Większa przewaga po stronie Rosjan, ale adwersarze od czasu do czasu również zagrażają.

Strzał głową Yasira Al-Shahraniego wylądował wysoko nad poprzeczką.

Szansa przed Arabią w 30. minucie. Rzut wolny na prawym skrzydle.

Nieudana próba strzału z dystansu jednego z Saudyjczyków w 28. minucie. Cały czas wynik bez zmian.

Na środku murawy ucierpiał Alan Dzagojew, który z powodu urazu mięśniowego będzie musiał opuścić plac gry w 24. minucie spotkania. To spory cios dla Rosjan. W jego miejsce zjawia się Denis Cheryshev.

Wreszcie ofensywna akcja Arabii. Dośrodkowanie z lewej strony i do piłki nabiegał Mohammed Al-Sahlawi, ale został uprzedzony przez obrońcę, który wybił futbolówkę na rzut rożny.

Niespełna 20 minut gry za nami. Cały czas widoczna jest przewaga Rosji.

Twitter rosyjskiej kadry oszalał.

Zamieszanie w polu karnym Arabii. Rosjanie chcą pójść za ciosem. W starciu ucierpiała dwójka zawodników. Pomocy medycznej potrzebuje Muhammed Al-Burayk.

Gooooool! Rosja prowadzi 1:0! Dośrodkowanie z lewego skrzydła Aleksandra Gołowina i strzałem głową po długim rogu bramkarza pokonuje Jurij Gazinski. Pierwsza bramka na mundialu stała się faktem!

Piłka w polu karnym Arabii. Zblokowany strzał Dzagojewa.

Coraz mocniej zaczynają atakować Rosjanie.

Rosjanie w ataku. Rzut z autu na wysokości pola karnego Arabii.

Ładny fragment gry Saudyjczyków, którzy długo utrzymywali się przy piłce na połowie rywali.

Rzut rożny dla Rosjan, ale bez wykończenia.

Zaczynamy 21. Mistrzostwa Świata! Przy piłce Arabia!

Oto taktyka Arabii.

W takim zestawieniu zagrają gospodarze.

Głos zabrał także prezydent FIFA, Gianni Infantino.

W grupie A znajdują się Rosja, Arabia Saudyjska, Urugwaj oraz Egipt.

Arbitrem tego starcia będzie Argentyńczyk, Nestor Pitana. W tej chwili trwa jeszcze przemówienie rosyjskiego prezydenta, Wladimira Putina.

Obie drużyny już na murawie. Jeszcze tylko hymny i zaczynamy pierwszy mecz mundialu!

Część artystyczną skończył już Robbie Williams, który wystąpił z operową śpiewaczką Aidą Garfullin. Piłkarskie emocje już za chwilę!

Na murawę wyszedł legendarny Il Fenomeno, czyli Brazylijczyk Ronaldo, który z Canarinhos świętował tytuł mistrza świata w 1994 oraz 2002 roku. Na tej drugiej imprezie został również królem strzelców.

Znamy już składy na to spotkanie. Przypomnijmy, że selekcjonerem Rosjan jest były trener warszawskiej Legii, Stanisław Czerczesow.

Rosja: 1 Akinfeev I. (B) (C) 9 Dzagoev A. 2 Fernandes M. 8 Gazinskiy Y. 17 Golovin A. 4 Ignashevich S. 3 Kutepov I. 19 Samedov A. 10 Smolov F. 18 Zhirkov Y. 11 Zobnin R.
Arabia Saudyjska: 1 Al Muaiouf A. (B) 6 Al Burayk M. 18 Al Dawsari S. 7 Al Faraj S. 17 Al Jassim T. 10 Al Sahlawi M. 13 Al Shahrani Y. 8 Al Shehri Y. 5 Hawsawi Om. 3 Hawsawi Os. (C) 14 Otayf A

W tej chwili na murawie występuje brytyjski gwiazdor sceny muzycznej Robbie Williams.

Witamy w relacji pierwszego meczu mistrzostw świata 2018 pomiędzy gospodarzami Rosją i Arabią Saudyjską. Poczatek starcia o godz. 17:00.

Zanim usłyszymy pierwszy gwizdek na stadionie w Moskwie, to czeka nas uroczysta ceremonia otwarcia 21. mistrzostw świata.