Puda stanie na podium mistrzostw Europy

Marta Puda (TMS Sosnowiec) awansowała do półfinału turnieju indywidualnego szablistek i zapewniła sobie co najmniej brązowy medal rozpoczętych w sobotę w Nowym Sadzie szermierczych mistrzostw Europy.

27-letnia Polka, tegoroczna wicemistrzyni kraju, już w eliminacjach grupowych zaprezentowała się z dobrej strony, wygrywając pięć z sześciu pojedynków. Pokonała m.in. dwukrotną wicemistrzynię olimpijską i złotą medalistką mistrzostw świata Zofię Wieliką, która niedawno wróciła na plansze po przerwie macierzyńskiej. Rosjanka, jedna z najbardziej utytułowanych szablistek w historii, ponownie stanie na jej drodze w półfinale.

Fazę pucharową Puda rozpoczęła od 1/16 finału, gdyż z 1/32 została zwolniona. W pierwszym pojedynku pokonała Hiszpankę Laię Vilę 15:9, w kolejnej rundzie zwyciężyła Francuzkę Caroline Queroli 15:12, a w ćwierćfinale ubiegłoroczną wicemistrzynię świata Greczynkę Theodorę Gkountourę 15:12.

Aleksandra Shelton (AZS AWF Warszawa), bardziej znana pod panieńskim nazwiskiem Socha, zajęła 12. miejsce. W 1/16 finału wygrała z Węgierką Renatą Katoną 15:6, a w następnym etapie nie sprostała trzeciej w światowym rankingu dwukrotnej medalistce mistrzostwo globu Francuzce Cecilii Berder 8:15.

Na 19. pozycji sklasyfikowano Angelikę Wątor (ZKS Sosnowiec), która w 1/16 finału uległa Ukraince Alinie Komaszczuk 6:15. Na tym samym etapie z turniejem pożegnała się Małgorzata Kozaczuk, którą wyeliminowała - 15:10 - Francuzka Charlotte Lembach. Zawodniczka AZS AWF Warszawa, którą sklasyfikowano na 31. pozycji, musiała wcześniej stoczyć pojedynek w 1/32 finału, w którym pokonała Białorusinkę Hannę Iwaniszczankę 15:6.

Wcześniej w sobotę bez sukcesów walczyli polscy floreciści. Dwóch - Leszek Rajski (Wrocławianie) i Michał Siess (Fundacja Gdańska Szkoła Floretu) - pojedynki o awans do najlepszej "16" przegrało różnicą jednego trafienia.

Rajski przegrał 14:15 z Duńczykiem Thomasem Larche Bergiem, a Siess w identycznym stosunku uległ Francuzowi Maxime'owi Pauty'emu. Zajęli, odpowiednio, 23. i 26. miejsce. W 1/32 finału Rajski wygrał ze Słowakiem Cedrikiem Serrim 15:11, a Siess z Gruzinem Luką Gaganidze także 15:11.

Na 29. miejscu uplasował się Michał Janda (AZS AWFiS Gdańsk). W 1/32 finału pokonał on Węgra Benjamina Fruhaufa 15;13, ale w kolejnej rundzie przegrał z czwartym w klasyfikacji florecistów Brytyjczykiem Richardem Krusem 8:15.

W 1/32 finału odpadł z biało-czerwonych tylko Andrzej Rządkowski (Wrocławianie), który już we wczesnej fazie zawodów trafił na brązowego medalistę dwóch poprzednich ME Włocha Giorgio Avolę i przegrał 5:15. Polak zajął 34. lokatę.