Synoradzka z brązem we florecie!

Inne
Synoradzka z brązem we florecie!
fot. PAP

Florecistka Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) zdobyła brązowy medal szermierczych mistrzostw Europy w Nowym Sadzie. To jej największy sukces w karierze. W półfinale uległa utytułowanej Rosjance Innie Derigłazowej 4:10. Jej rywalka sięgnęła później po złoto.

To drugie podium biało-czerwonych w tej imprezie. W sobotę trzecia w szabli była Marta Puda (TMS Sosnowiec). 30-letnia Polka już w eliminacjach grupowych zaprezentowała dobrą dyspozycję, wygrywając pięć z sześciu walk i dzięki temu w 1/32 finału miała tzw. wolny los. W 1/16 finału pokonała Austriaczkę Olivię Wohlgemuth 15:14, choć wcześniej prowadziła 14:11. O końcowym sukcesie zdecydowało trafienie w doliczonej minucie.

 

W następnej rundzie zwyciężyła Turczynkę Irem Karamete 15:10. W ćwierćfinale 68. w światowym rankingu Synoradzka wygrała z wyżej notowaną Rosjanką Martą Martianową. Znowu jednym trafieniem - 15:14, ale tym razem to Polka "goniła" wynik, bo przegrywała już 12:14. W dodatku zmagała się z urazem nogi.

 

W półfinale jej rywalką była mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro i liderka klasyfikacji florecistek Inna Derigłazowa. Przewaga Rosjanki nie podlegała dyskusji. Przy stanie 4:10 kontuzjowana Synoradzka zrezygnowała z dalszej walki.

 

- Wydaje się, że zrobiła słusznie, bo Derigłazowa jest obecnie poza zasięgiem nie tylko Martyny, ale i pozostałych rywalek. Dominuje zdecydowanie i nie ma sobie równych. A przed nami jeszcze +drużynówka+ w Nowym Sadzie i za miesiąc mistrzostwa świata. Nie było sensu ryzykować poważniejszego urazu - powiedział prezes Polskiego Związku Szermierczego Adam Konopka.

 

Jak podkreślił, ma nadzieję, że dysponująca świetnymi warunkami fizycznymi, dobrze wyszkolona leworęczna zawodniczka z Poznania udanym startem w ME przełamała złą passę w zawodach najwyższej rangi.

 

- Dziś wykazała się wielką odpornością psychiczną. Zgotowała sobie i nam dwa horrory, z obu wychodząc obronną ręką. W półfinale znalazła się w świetnym towarzystwie, bo obok Derigłazowej były tam jeszcze Włoszki Errigo i Volpi. Liczę, że to jeszcze bardziej pozwoli jej uwierzyć w swoje możliwości - dodał Konopka.

 

Derigłazowa potwierdziła, że w tym sezonie jest bezkonkurencyjna. W finale pokonała Ariannę Errigo 15:9 i po raz drugi została najlepszą florecistką kontynentu. Wcześniej w tym sezonie 28-letnia Rosjanka wygrała pięć zawodów PŚ. W indywidualnym dorobku ma też olimpiskie złoto z Rio i dwa złote medale mistrzostw globu.

 

Reprezentantka Italii z kolei już po raz szósty znalazła się w "trójce" mistrzostw kontynentu.

 

Julia Walczyk zajęła 11. pozycję, po porażce w 1/8 finału z Alice Volpi 10:15. Hanna Łyczbińska (obie KU AZS UAM Poznań) była 20., a sześć miejsc niżej uplasowała się Martyna Jelińska (Budowlani Toruń).

 

W niedzielę o medale walczyli także szpadziści. Z czwórki Polaków najlepiej spisał się Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków). Najbardziej doświadczony w polskiej ekipie, 36-letni zawodnik wygrał pięć z sześciu pojedynków grupowych, w 1/32 finału pokonał Holendra Rafaela Tulena 15:7, później zwyciężył Niemca Robina Kase 14:12 i znalazł się w 1/8 finału. W walce o awans do "ósemki" przegrał jednak z innym reprezentantem Niemiec, niżej notowanym od siebie Lukasem Bellmannem 12:15. Ostatecznie zajął 11. miejsce.

 

Mateusz Nycz (Piast Gliwice) był 18., a Mateusz Antkiewicz (AZS AWF Katowice) - 22. Na 55. miejscu sklasyfikowano Macieja Bielca (Szpada Wrocław).

 

Nycza wyeliminował doświadczony i utytułowany Estończyk Nikolai Novosjolov (9:15). Dwukrotny mistrz świata dotarł do finału, w którym musiał uznać wyższość Yannicka Borela. Francuz zwyciężył 15:14 i dokonał nie lada sztuki, gdyż mistrzem Starego Kontynentu został po raz trzeci z rzędu.

 

Łącznie w ME, które są rozgrywane od 1981 roku, reprezentanci Polski wywalczyli 77 medali. Na ten dorobek składa się: 16 złotych, 22 srebrne i 39 brązowych (indywidualnie - 47; 9-9-29; drużynowo - 30; 7-13-10).

 

W poniedziałek w Nowym Sadzie na planszach rywalizować będą w turniejach indywidualnych szpadzistki i szabliści.

Wyniki:
  
  floret kobiet
  
  półfinały
  Inna Derigłazowa (Rosja) - Martyna Synoradzka (Polska) 10:4
  Arianna Errigo (Włochy) - Alice Volpi (Włochy) 15:8
  
  finał
  Derigłazowa - Errigo 15:9
  
  kolejność:
  1. Derigłazowa
  2. Errigo
  3. Synoradzka
   . Volpi
  5. Anne Sauer (Niemcy)
  6. Marta Martianowa (Rosja)
  7. Fanny Kreiss (Węgry)
  8. Astrid Guyart (Francja)
  ...
  11. Julia Walczyk (Polska)
  20. Hanna Łyczbińska (Polska)
  26. Martyna Jelińska (Polska)
  
  szpada mężczyzn
  
  półfinały
  Nikolai Novosjolov (Estonia) - Bogdan Nikiszyn (Ukraina) 10:9
  Yannick Borel (Francja) - Richard Schmidt (Niemcy) 15:10
  
  finał
  Borel - Novosjolov 15:14
  
  kolejność:
  1. Borel
  2. Novosjolov
  3. Nikiszyn
   . Schmidt
  5. Gabriele Cimini (Włochy)
  6. Niko Vuorinen (Finlandia)
  7. Lukas Bellmann (Niemcy)
  8. Patrick Joergensen (Dania)
  ...
  11. Radosław Zawrotniak (Polska)
  18. Mateusz Nycz (Polska)
  22. Mateusz Antkieiwcz (Polska)
  55. Maciej Bielec (Polska)
jb, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze