MŚ 2018: Brazylia remisuje ze Szwajcarią. Mierny występ Neymara

Brazylia zremisowała 1:1 ze Szwajcarią w swoim pierwszym meczu na mistrzostwach świata w Rosji. Po pięknym golu Philippe Coutinho Canarinhos na ziemię sprowadził Steven Zuber. Słaby początek turnieju dla faworytów do tytułu. Swojej drużynie nie pomógł Neymar, który dryblował w sytuacjach, w których po prostu nie powinien tego robić. Tracił piłkę i jedyne w czym się sprawdzał, to mnóśtwo wywalczonych rzutów wolnych, z których jednak żaden nie poskutkował bramką.

Cztery lata temu mundial, którego Brazylia była gospodarzem, skończył się dla "Canarinhos" katastrofą - półfinałową porażką 1:7 z Niemcami, a następnie z Holandią 0:3 w meczu o trzecie miejsce. Ci, którzy myśleli, że szukający odkupienia piłkarze z Kraju Kawy rosyjskie mistrzostwa rozpoczną z przytupem, mocno się rozczarowali. Brazylia zaledwie zremisowała w niedzielę ze Szwajcarią 1:1.

Pierwsze minuty spotkania przebiegały jednak zgodnie z przewidywaniami. Pięciokrotni mistrzowie świata mieli przewagę i wydawało się, że gol jest tylko kwestią czasu. Piłka do szwajcarskiej siatki ostatecznie wpadła w 20. minucie, kiedy pięknym strzałem zza pola karnego popisał się Philippe Coutinho.

Zdobyta bramka wyraźnie rozleniwiła Brazylijczyków. Ich ataki straciły na dynamice, a rywale także nie potrafili skonstruować składnej akcji. Do przerwy nic ciekawego na boisku się już nie wydarzyło.

Druga połowa zaczęła się za to sensacyjnie. W 50. minucie Szwajcarzy mieli rzut rożny, a piłkę dośrodkował Xherdan Shaqiri. W polu karnym Steven Zuber delikatnie odepchnął pilnującego go Mirandę i strzałem głową doprowadził do remisu.

Brazylijczyków taki obrót sprawy zdezorientował, a Helweci uwierzyli, że piłkarskich bogów jednak można zranić. Drużyna z Ameryki Południowej nie ruszyła do zmasowanych ataków. Ciężkie chwile przeżywał jej lider - Neymar. Piłkarz Paris Saint-Germain był atakowany, często z naruszeniem przepisów, kiedy tylko dostawał piłkę.

Neymar celny strzał oddał dopiero w 78. minucie i było to zarazem drugie w tym meczu uderzenie Brazylii w światło bramki. Naprawdę nerwowo w szwajcarskim polu karnym zaczęło się robić dopiero w ostatnich minutach. Głową próbowali zdobyć gola Neymar i Roberto Firmino, a zza pola karnego uderzał Miranda. Bez zarzutu jednak spisywał się bramkarz Yann Sommer lub piłka nieznacznie mijała cel.

Brazylia rozczarowała, ale jest zdecydowanie za wcześnie, by ją przekreślać. W 2010 roku mundial w RPA Hiszpania zaczęła od porażkize Szwajcarią 0:1, a niespełna miesiąc później w finale pokonała Holandię.

Po pierwszej kolejce spotkań w grupie E niespodziewanie prowadzi Serbia, która wcześniej wygrała z Kostaryką 1:0. W piątek lider zagra ze Szwajcarią, a Brazylia z Kostaryką.

Brazylia - Szwajcaria 1:1 (1:0)

Bramki: Philippe Coutinho (20) - Steven Zuber (50)

Żółte kartki: Casemiro - Lichtsteiner, Schar, Behrami

Brazylia: Allison - Marcelo, Miranda, Thiago Silva, Danilo - Paulinho (67. Renato Augusto), Casemiro (60. Fernandinho), Neymar, Philippe Coutinho, Willian - Gabriel Jesus (79. Roberto Firmino)

Szwajcaria: Yann Sommer - Ricardo Rodriguez, Manuel Akanji, Fabian Schar, Stephan Lichtsteiner - Granit Xhaka, Valon Behrami (71. Denis Zakaria), Steven Zuber, Blerim Dzemaili, Xerdan Shaqiri - Haris Seferović (80. Breel Embolo

BA, Polsat Sport
Zapis relacji
Relacja zakończona

BRAZYLIA - SZWAJCARIA 1:1

KONIEC! Sensacja.

96' Neymar z rzutu roznęgo, wrzutka... rzut rożny.

91' Miranda obok! Pięć minut doliczone.

90' Piłka meczowa. Sommar świetnie interweniuje po strzale z najbliższej odległości Firmino.

88' Neymar! Głową prost w bramkarza...

85\' O dziwo to Szwajcara ostatnimi czasy dociska rywala.

82' Firmina w bardzo dobrej sytuacji, ale uderzył nad bramką. Mógł szukać jeszcze podaniem dobrze ustawionego Neymara.

77' Neymar anemicznie, bramkarz bez problemów.

77' Fernandinho wysoko nad bramką.

73' Drugi celny strzał Szwajcarówi broni Alisson.

70' Coutinho z bliska minimalnie obok słupka po podaniu od Neymara.

67' Willian przestrzelił jeszcze bardziej.

66' Fernandinho niecelnie sprzed pola karnego.

65' Neymar faulowany przed polem karnym.

59' Szwajcaria znakomita w obronie. Brazylijczycy nie są w stanie sforsować jej ani podaniami, ani dryblingiem.

57' Shaqiri wprost w ręce bramkarza.

54' Brazylia ostatnimi czasy dość bezradna.

50' Pierwszy celny strzał w tym meczu Szwajcarów i gol glową Zubera! Sensacyjne wyrównanie. Bramkę zawinił Miranda.

BRAZYLIA - SZWAJCARIA 1:0

49' Rzut rożny dla Szwajcarów.

46' Niecelny strzał Dżemailiego.

46' Szwajcarzy rozpoczęli drugą połowę.

Przerwa.

46' Silva strzałem głową chybił o centymetry.

45' Dwie minuty doliczone.

40' Silva znokautowany piłką we własnym polu karnym.

35' Jeden celny strzał jak na razie w tym meczu.

33' Rzut rożny dla Brazylii po próbie z rzutu wolneo w wykonaniu Neymara.

26' Zderzył się Casemiro z rywalem głowami.

24' Miranda zneutralizował Liechsteinera.

20' Przepiękna bramka Coutinho zza pola karnego! Piłka odbiła się jeszcze od słupka.

BRAZYLIA - SZWAJCARIA 0:0

17' Jesus prosto w ręce bramkarza.

14' Neymar faulowany przez Behramiego.

11' Stuprocentowa sytuacja Paulinho. Zmarnowana.

9' Pierwsze minuty pokazują, że na wielki spektakl będziemy musieli tu poczekać.

6' Niecelne dośrodkowanie Williana.

4' Niecelny strzał Dżemailiego. Dopuszczają Brazylijczycy Szwajcarów do groźnych ataków.

3' Szwajcaria w natarciu, ale od bramki Brazylijczycy.

BRAZYLIA - SZWAJCARIA

1' Rozpoczęli Brazylijczycy.

Hymny obu państw.

Znamy składy obu drużyn:

Witamy w relacji na żywo z premierowego meczu reprezentacji Brazylii na mundialu w Rosji. Początek meczu już za niespełna 40 minut.