Po pierwszej kolejce fazy grupowej Iran nieoczekiwanie był liderem grupy B po zwycięstwie nad Marokiem 1:0 za sprawą samobójczego trafienia Aziza Bouhaddouza w 95. minucie. Hiszpania na rozpoczęcie mundialowych zmagań trafiła na niezwykle trudnego przeciwnika, jakim jest Portugalia. Starcie dwóch drużyn z grona faworytów zakończyło się remisem 3:3.

Wszyscy spodziewali się, że Hiszpania wygra z Iranem, jednak z pewnością nikt nie spodziewał się, że przyjdzie im to z taką trudnością. Wiadomo, że Persowie słyną z żelaznej obrony, o czym świadczy fakt, że w trzynastu z czternastu ostatnich spotkań nie stracili nawet jednej bramki. Nigdy w historii nie udało im się jednak pokonać europejskiej drużyny. W tym meczu było naprawdę blisko do osiągnięcia historycznego wyniku.

Irańczycy rozpoczęli bardzo odważnie, co mogło nieco zaskoczyć faworytów tego meczu. Z minuty na minutę Czerwoni uzyskiwali jednak coraz większą przewagę, lecz nie potrafili udokumentować jej bramką. Mimo prób Davida Silvy i Sergio Ramosa do przerwy kibice na stadionie w Kazaniu nie obejrzeli więc żadnego gola.

Kwadrans odpoczynku wystarczył Hiszpanom, by zrozumieć powagę sytuacji. Od pierwszej minuty drugiej części spotkania naciskali na bramkę Beiranvana. Dopiero w 54. minucie upragnionego pierwszego gola po przedziwnej sytuacji strzelił Diego Costa. Irański obrońca próbował wybijać futbolówkę z pola karnego, lecz skierował ją na tyle niedortunnie, że odbiła się od nóg napastnika reprezentacji Hiszpanii i wpadła do bramki przy samym słupku. Chwilę później Hiszpanie otrzymali solidne ostrzeżenie od Persów, którzy wpakowali piłkę do bramki Davida De Gei. System VAR rozstrzygnął jednak o spalonym i gol nie został uznany.

W końcówce Irańczycy mieli kilka wyśmienitych sytuacji do strzelenia bramki, lecz nie zdołali doprowadzić do wyrównania. Porażka spowodowała, że piłkarze Carlosa Queiroza spadli w tabeli grupy B na trzecie miejsce za Portugalię i Hiszpanię.

Iran - Hiszpania 0:1 (0:0)

Bramka: Diego Costa 54'

Iran: Ali Beiranvand - Ramin Rezaeian, Majid Hosseini, Morteza Pouraliganji, Ehsan Hajsafi (69. Milad Mohammadi) - Saeid Ezatolahi, Omid Ebrahimi, Vahid Amiri (86. Saman Ghoddos) - Mehdi Taremi, Karim Ansarifard (74. Alireza Jahanbakhsh), Sardar Azmoun

Hiszpania: David de Gea - Jordi Alba, Sergio Ramos, Gerard Pique, Dani Carvajal - Sergio Busquets, Lucas Vazquez (79. Marco Asensio), Andres Iniesta (71. Koke), Isco, David Silva - Diego Costa (89. Rodrigo Moreno)

Zapis relacji

Witamy w relacji na żywo meczu drugiej kolejki spotkań w grupie B. Reprezentacja Iranu podejmie jednego z faworytów całego turnieju - Hiszpanię.

Persowie wygrali swoje pierwsze starcie z Maroko 1:0. To skromne zwycięstwo wystarczyło jednak, by objąć pozycję lidera, bowiem Portugalia zremisowała z Hiszpanią 3:3.

Przed nami hymny obu państw.

Oto składy zespołów:

Iran: Alireza Beiranvand - Ehsan Hajsafi, Morteza Pouraliganji, Majid Hosseini, Ramin Rezaeian -  Omid Ebrahimi, Saeid Ezatolahi - Karim Ansarifard, Mehdi Taremi, Vahid Amiri - Sardar Azmoun

Hiszpania: David De Gea - Dani Carvajal, Gerard Pique, Sergio Ramos, Jordi Alba - Sergio Busquets, Andres Iniesta - David Silva, Isco, Lucas - Diego Costa

Zaczynamy! Przy piłłce Costa.

Hiszpanie jak zwykle rozpoczynają od długich wymian.

Hiszpanie bardzo blisko swoich rywali. Irańczycy wykorzystują to i padają jak muchy przy każdym dotknięciu. Arbiter co chwilę przerywa akcje.

Pierwsza wrzutka Hiszpanów i z trudem piąstkował Beiranvand.

Persowie mieli swoją szansę. Amiri stworzył groźną akcję pod bramką De Gei, lecz koledzy nie dotrzymali mu tempa i zanotowali stratę.

Irańczycy poczynają sobie coraz odważniej. Hiszpańscy obrońcy muszą mieć się na baczności.

Dobre dośrodkowanie z rzutu wolnego Silvy. Futbolówka minęła głowę Costy, Pique, Ramosa, a na końcu wyszła za linię.

Hiszpanie wyraźnie przejęli inicjatywę. Kilkukrotnie próbowali zagrozić bramce rywali, lecz piłka nie wylądowała w bramce.

Pierwszy strzał Vahida Amiriego minął słupek bramki Hiszpanów.

Silva pokusił się o strzał z dystansu, lecz został zablokowany.

Hiszpanie próbują niezwykle efektownych zagrań, lecz nie do końca idzie to w parze z efektywnością...

Ramos zdecydował się na strzal z rzutu wolnego, lecz po rykoszecie futbolówka wylądowała w rękach irańskiego bramkarza.

Jeden z zawodników Iranu leży na murawie. Dłuższa przerwa w grze.

Strzał Silvy z rzutu wolnego był zbyt lekki, żeby zagrozić irańskiemu bramkarzowi.

Carvajal dośrodkował w pole karne, ale Isco zagarnął piłkę sprzed nosa Silvie, a ten był w lepszej pozycji do oddania strzału.

David Silva otrzymał dogranie pod bramkę, ale był w niesamowicie trudnej sytuacji do oddania strzału.

Hiszpanie wszelkimi sposobami starają się wejść w pole karne Irańczyków, lecz obrońcy jak dotąd radzą sobie znakomicie.

Niezłe dośrodkowanie Iranu! Ramos został zmuszony do wybicia na rzut rożny.

Ehsan Hajsafi leży na boisku z grymasem bólu na twarzy. To byłoby ogromne osłabienie dla Iranu!

Kapitan Iranu póki co opuszcza boisko w towarzystwie służb medycznych. Czy wróci jeszcze na boisko?

Co za pech Irańczyków! Tym razem bramkarz leży na murawie. Hiszpanie wściekli na ciągłe przerwy kłócą się z arbitrem.

Hiszpanie w końcu zaczęli naciskać. Irańczycy coraz częściej padają na murawę.

Arbiter spotkania doliczył do pierwszej połowy aż 3 minuty.

Ależ okazja Hiszpanów! Silva po fenomenalnej akcji oddał strzał, lecz po rykoszecie piłka opuściła boisko.

Koniec pierwszej połowy!

Wracamy po przerwie!

Obie drużyny wracają na boisko w niezmienionych składach.

Płaskie dośrodkowanie Costy nie dotarło do adresata.

Co za sytuacja Hiszpanii! Pique miał piłkę na głowie, uderzył ją za lekko, a bramkarz Iranu złapał ją na linii bramkowej.

Kolejna szansa Hiszpanii! Tym razem potężny strzał z dystansu obronił Beiranvand, a chwilę później powstrzył również dobitkę.

Carvajal wyłożył idealną piłkę do Isco, ale ten uderzył wybitnie niecelnie.

Co za petarda! Ansarifard trafił w boczną siatkę, lecz wyglądało to naprawdę imponująco!

GOL!!! Hosseini próbował wybić piłkę, lecz odbiła się ona od nóg Diego Costy i wpadła do bramki przy samym słupku.

Ansarifard dogrywał z rzutu rożnego, ale piłkę pewnie złapał David De Gea.

Ładne wejście Isco zablokowane przez Irańczyków.

Mehdi Taremi na centymetry pomilił się główkując w kierunku bramki De Gei. Irańczycy pokazują, że też potrafią grać w piłkę!

Irańczycy szaleją! Wpakowali piłkę do bramki, lecz arbiter podniósł chorągiewkę. Spalony!

VAR rozstrzygnął! Nie ma bramki!

Zmiana w reprezentacji Iranu!

Schodzi Ehsan Hajsafi wchodzi Milad Mohammadi.

Co za zamieszanie w polu karnym Iranu! Obrońca dotknął piłki ręką, ale arbiter nie reaguje!

Zmiana w reprezentacji Hiszpanii!

Schodzi Andres Iniesta wchodzi Koke.

Zmiana w reprezentacji Iranu.

Schodzi Karim Ansarifard wchodzi Alireza Jahanbakhsh.

Co za akcja! Mało brakowało, a Vahid Amiri doprowadziłby do wyrównania!

Gorąco pod bramką Iranu! Sędzia podyktował rzut wolny. Isco podszedł do wykonania stałego fragmentu, ale trafił w mur.

Vahid Amiri ukarany żółtą kartką za faul na Diego Coscie.

Zmiana w reprezentacji Hiszpanii.

Schodzi Lucas Vazquez wchodzi Marco Asensio.

Pique został ośmieszony przez jednego z Irańczyków. To była najlepsza okazja Iranu!

Schodzi Vahid Amiri wchodzi Saman Ghoddos.