Argentyna ośmieszona przez Chorwację. Najczarniejszy moment w jej historii

graf. Polsat Sport

Argentyna została dosłownie ośmieszona przez Chorwację, a Lionel Messi był w czwartek zupełnie bezradny - po pierwszej połowie miał na koncie zaledwie cztery przebiegnięte kilometry. Ostatecznie Chorwaci pokonali Argentyńczyków 3:0 i awansowali do 1/8 finału mistrzostw świata. To chyba najczarniejszy moment w historii argentyńskiego futbolu. Diego Maradona był załamany.

"Vamospapi, vamosargentina" - napisała na Instagramie tuż przed meczem żona Lionela Messiego Antonella Roccuzzo, publikując zdjęcie ubranego w narodowy trykot z numerem ojca najmłodszego syna pary - Ciro. Zagrzewanie do boju i trzymanie kciuków na nic się zdało. Po wyrównanej pierwszej połowie w drugiej Argentyńczycy byli bezradni i zostali rozbici przez świetnie dysponowanych piłkarzy z Bałkanów. Messi - zagubiony, niewidoczny, w cieniu choćby Luki Modrica, który koncertowo dyrygował grą swojego zespołu i zdobył piękną bramkę
Argentyńczycy zżymali się na krytykę po remisie z Islandią, który w ojczyźnie przyjęto z rozczarowaniem. Po środowej porażce nie będą mieć już nic na swoje usprawiedliwienie.

Już w piątej minucie Chorwaci po raz pierwszy groźnie zaatakowali, ale piłkę po uderzeniu w długi róg Ivana Perisica zdołał na róg wybić Wilfredo Caballero. W odpowiedzi szanse mieli Messi i Maximiliano Meza, ale Dejan Lovren zdołał zablokować strzał tego drugiego.

W 30. minucie obrońca Liverpoolu nie zrozumiał się z wychodzącym z bramki Danijelem Subasicem, piłka trafiła do Enzo Pereza, który z 15 metrów nie trafił praktycznie do pustej bramki. Po drugiej stronie boiska po dośrodkowaniu Sime Vrsaljko w dogodnej okazji głową spudłował Mario Mandzukic, który w pierwszej połowie bardziej skupiony był na prowokowaniu rywali, zaczepkach i złośliwościach, których w ogóle na boisku było mnóstwo.

Po przerwie Argentyna gasła z każdą minutą, a pierwszy cios otrzymała w 53. minucie od... swojego bramkarza. Caballero po podaniu swojego partnera próbował wybić piłkę, ale zrobił to tak nieudolnie, że poszybowała ona na głowę nadbiegającego Ante Rebica, który w dość trudnej sytuacji idealnie złożył się do uderzenia z powietrza i umieścił piłkę pod poprzeczką.

Siedzący na trybunach Diego Maradona obgryzał paznokcie, a zdenerwowany trener Jorge Sampaoli zareagował trzema zmianami, wprowadzając do gry m.in. Gonzalo Higuaina i Paolo Dybalę. Pierwszy z napastników Juventusu w 63. minucie dobrze obsłużył Mezę, ale ten z bliska trafił w nogi Subasica.

W 80. minucie osamotniony w przodzie Modric balansem ciała zwiódł obrońcę, przełożył piłkę z lewej nogi na prawą i mocnym uderzeniem tuż przy słupku podwyższył na 2:0. To trafienie całkowicie załamało rywali, którzy w końcówce praktycznie nie zagrozili chorwackiej bramce.

Za to piłkarze trenera Zlatko Dalica byli nienasyceni. W 86. minucie Ivan Rakitic z rzutu wolnego trafił w poprzeczkę, a w doliczonym czasie gry, przy biernej postawie argentyńskiej defensywy, po podaniu rezerwowego Mateo Kovacica z bliska ustalił wynik na 3:0.

Grupa D: Argentyna - Chorwacja 0:3 (0:0)

Bramki: Rebic 53, Modric 80, 0:3 Rakitic 90+1

Argentyna: Wilfredo Caballero - Gabriel Mercado, Nicolas Otamendi, Nicolas Tagliafico - Eduardo Salvio (56. Cristian Pavon), Javier Mascherano, Enzo Perez (68. Paulo Dybala), Marcos Acuna - Maximiliano Meza, Lionel Messi, Sergio Aguero (54. Gonzalo Higuain)

Chorwacja: Danijel Subasic - Sime Vrsaljko, Dejan Lovren, Domagoj Vida, Ivan Strinic - Ante Rebic (57. Andrej Kramaric), Marcelo Brozovic, Luka Modric, Ivan Rakitic, Ivan Perisic (82. Mateo Kovacic) - Mario Mandzukic (90+3. Vedran Corluka)

Żółte kartki: Mercado, Otamendi, Acuna - Rebic, Mandzukic, Vrsaljko, Brozovic

Sędzia: Rawszan Irmatow (Uzbekistan). Widzów: 43 319.

BA, Polsat Sport
Zapis relacji
Relacja zakończona

ARGENTYNA - CHORWACJA 0:3

Koniec!

94' Wszystko tu już jest rozstrzygnięte.

92' Można powiedzieć, że to jedna z najczarniejszych chwil Argentyny.

91' Chorwacja ośmieszyła Argentynę. Gol Rakiticia.

ARGENTYNA - CHORWACJA 0:2

90' Meza zablokowany przez Vidę.

89' Modrić tym razem obok bramki.

87' Żółta kartka dla Acuny.

86' Rakitić z rzutu wolnego w poprzeczkę.

84' Po tym już nie można się pozbierać. Higuain wprost w bramkarza.

82' Kapitalną rotację nadał Modrić piłce, ale Caballero zdecydowanie mógł się lepiej ustalić.

81' Modrić strzałem zza pola karnego podwyższa na 2:0. Znów lepiej mógł spisać się Caballero.

ARGENTYNA - CHORWACJA 0:1

80' Zablokowany strzał Kramaricia.

78' Na uznanie zasługuje Mandżukić, który pracuje również w defensywie.

78' Argentyna w natarciu, ale z jej gry bije bezradność.

76' Na boisku leży Rakitić.

74' Dybala jako jedyny stara się tchnąć w Argentynę nowe życie.

72' Caballero znów się zawahał, znów pachniało bramką.

70' Dybala z lewej nogi, odważnie, ale trochę obok bramki.

69' Cały czas w natarciu Chorwacja.

68' Dybala w końcu na boisku!

67' Żółta kartka dla Vrsaljko po faulu na Mezie.

66' Mandżukić znów blisko szczęścia.

64' Co to było! Tylko Subasić uchronił Chorwatów przed stratą bramki. Meza z najbliższej odległości nie był w stanie wyrównać statu spotkania.

63' Zrozpaczony Messi próbował indywidualnie, ale niestety - nawet on nie jest w stanie odmienić losów tego meczu.

59' Argentyńscy obrońcy spanikowani atakiem Chorwatów wybijają piłkę na aut.

58' Żółta kartka dla Mandżukicia po faulu na Mezie.

57' Caballero skutecznie interweniuje po rzucie rożnym dla Chorwacji.

56' Mandżukić o mały włos od podwyższenia prowadzenia.

55' Higuain zmienia Aguero.

55' Ogromny błąd Rebicia przy golu Rebicia.

52' Tragedia Agentyny! Rebić z powietrza i 1:0 dla Chorwatów!

ARGENTYNA - CHORWACJA 0:0

53' Aguero... wprost w ręce bramkarza.

52' Za chwilę na boisku pojawi się Gonzalo Higuain.

52' Mercado ukarany żółtą kartką po faulu na Rebiciu.

51' Messi faulowany w środku pola.

49' Zmarnowana szansa z rzutu wolnego przez Argentyńczyków.

48' Współpraca Aguero z Messim za bardzo się dziś nie układa.

46' Zaczęli Chorwaci. Bez zmian w obu reprezentacjach.

Ciekawostka: Messi przebiegł w pierwszej połowie tylko 4 kilometry. Mniej przebiegli tylko obaj bramkarze.

Nasz dziennikarz pod wielkim wrażeniem Luki Modricia.

Przerwa.

47' Fatalnie zmarnował dogodną okazję Rebić.

46' Dwie minuty doliczone do pierwszej połowy.

43' Argentyna spokojnie w tyłach.

42' Mascherano w ostrym starciu z Rakiticiem.

39'' Żółta kartka dla Rebicia po faulu na Salvio.

38' Subasić spokojnie interweniuje po wznowieniu gry przez Argentyńczyków z rzutu wolnego.

37' Powoli wstaje z boiska Argentyńczyk.

35' Mercado leży na murawie po ostrym starciu z Rebiciem.

33' Madżukić od włos od gola. Do celnego strącenia piłki głowa zabrakło mu milimetrów.

32' Od dłuższego czasu Chorwacja rozgrywa piłkę na własnej połowie. Europejczycy poczuli sporą presję.

30' Co za pudło Pereza! Z pięciu metrów na pustą bramkę... uderzył w boczną siatkę. Ten błąd Chorwatów powinien zostać wykorzystany.

29' Nie czują koledzy zupełnie gry Messiego. Gwiazdor Barcelony myśli po prostu za szybko, by za nim nadążyli.

25' Małe problemy z grą nogami Subasicia na szczęście dla Chorwatów nie poskutkowały stratą bramki.

24' Modrić na małej przestrzeni walczył z dwoma Argentyńczykami i górą Albicelestes.

21' Otamendi okrutnie się "obciął". Na szczęście żadnego z Chorwatów nie było w pobliżu.

19' Perez szukał rzutu wolnego, ale sędzia niewzruszony.

17' Modrić w pole karne i wybicie Otamendiego.

13' Meza... ofiarnie interweniuje Lovren.

12' Messiemu zabrakło centymetrów do szczęścia.

10' Kapitalna akcja Chorwatów. Zabrakło ostatniego podania.

9' Messi powstrzymany przez obrońców.

7' Otamendi w ostrym starciu z Mandżukiciem. Ucierpiał Argentyńczyk.

5' Perisić przed stuprocentową szansą, strzelił, ale kapitalnie obronił Caballero.

4' Argentyna praktycznie cały czas przy piłce.

2' Argentyna spokojnie rozgrywa piłkę na własnej połowie.

1' Zaczęli piłkarze Chorwacji.

ARGENTYNA - CHORWACJA

Hymny!

Piłkarze wychodzą już z tunelu.

Początek meczu o godz. 20:00.

Jest kilka zmian w składzie Argentyny na mecz z Chorwacją w odniesieniu do spotkania z Islandią (1:1).  W zestawieniu Chorwatów z kolei tylko jedna roszada w odniesieniu do meczu z z Nigeryjczykami (2:0).

W składzie Argentyny zabrakło: Marcosa Rojo, Lucasa Biglii oraz Angela Di Marii. Ich miejsce zajęli: Gabriel Mercado, Marcos Acuna i Enzo Perez. W składzie Chorwatów Marcelo Brozović zastąpił Andreja Kramaricia. I to tyle.

Składy na mecz grupy D Argentyna - Chorwacja:

Argentyna: Wilfredo Caballero - Nicolas Tagliafico, Nicolas Otamendi, Gabriel Mercado - Marcos Acuna, Enzo Perez, Javier Mascherano, Eduardo Salvio - Maximiliano Meza, Sergio Aguero, Lionel Messi.

Chorwacja: Danijel Subasić - Ivan Strinić, Domagoj Vida, Dejan Lovren, Sime Vrsaljko - Ivan Perisić, Marcelo Brozović, Luka Modrić, Ivan Rakitić, Ante Rebić - Mario Mandżukić.

Zapraszamy na mecz Argentyna - Chorwacja w grupie D piłkarskich mistrzostw świata!