Bez czołowych zawodników Litwa pokonała biało-czerwonych w listopadzie w Kłajpedzie 75:55. Z tamtego spotkania w obecnym składzie jest tylko czterech graczy: Renaldas Seibutis, Adas Juskevicius, Rokas Giedraitis i Eimantas Bendzius.

Największą gwiazdą jest środkowy Valanciunas, który w sezonie zasadniczym miał średnio 12,7 pkt i 8,6 zbiórek, a w play off (przegrana w drugiej rundzie z Cleveland Cavaliers 0-4) miał statystyki na poziomie double-double - 16,6 pkt i 10,5 zb.

W tabeli gr. C eliminacji MŚ Polska zajmuje drugie miejsca z bilansem 2-2, a Litwa trenera Adomaitisa, który w piątek został oficjalnie szkoleniowcem Lietuvos Rytas Wilno, ma komplet czterech zwycięstw. Z ośmiu dotychczasowych spotkań o punkty biało-czerwoni wygrali z Litwinami tylko dwa.

W Europie do rywalizacji o udział w mundialu przystąpiły 32 drużyny. Awans z dwustopniowych kwalifikacji uzyska 12. Z pierwszej fazy promocję zdobędą po trzy ekipy z każdej z ośmiu grup. W kolejnym etapie ekipy z grupy C połączą się z trzema najlepszymi drużynami z grupy D, w której są Włochy, Holandia, Chorwacja i Rumunia. Z tego grona (zaliczane są wyniki z pierwszej fazy) bilet na MŚ wywalczy najlepsza trójka.

Skład reprezentacji Litwy:

rozgrywający: Mantas Kalnietis (Armani Olimpia Mediolan), Lukas Lekavicius (Panathinaikos Ateny), Marius Grigonis (Alba Berlin), Renaldas Seibutis (Neptunas Kłajpeda)

skrzydłowi: Adas Juskevicius (Galatasaray Stambuł), Jonas Maciulis (Lokomotiw Krasnodar), Rokas Giedraitis (Lietuvos Rytas Wilno), Domantas Sabonis (Indiana Pacers), Eimantas Bendzius (Santiago Obradoiro de Compostela), Mindaugas Kuzminskas (Armani Olimpia Mediolan)

środkowi: Jonas Valanciunas (Toronto Raptors), Arturas Gudaitis (Armani Olimpia Mediolan), Martynas Echodas (Lietuvos Rytas Wilno).