MŚ 2018: "Super Orły" lepsze od Islandii! Musa bohaterem Nigerii

Nigeria pokonała Islandię 2:0 w drugim meczu drugiej kolejki grupy D. Oba gole strzelił Ahmed Musa, a "Super Orły" awansowały na drugą pozycję. Obie ekipy mają jeszcze szanse na awans do 1/8 finału.

Najmniejszy kraj w historii mistrzostw świata (pod względem liczby ludności) w pierwszej kolejce niespodziewanie postawił się Argentynie remisując z nią 1:1. W związku z porażką piłkarzy z Ameryki Południowej z Chorwacją 0:3 pojawiła się szansa zarówno dla Islandii jak i Nigerii, by sprawić ogromną sensację i kosztem Argentyny awansować do 1/8 finału.

Mecz nie miał wyraźnego faworyta, oba zespołu chciały walczyć o komplet punktów, który ustawił by je w dogodnej sytuacji w tabeli. Pierwsza połowa to jednak wzajemne szachy. Żadna z drużyn nie chciała się otworzyć, by nie stracić gola. Mało było okazji i strzałów po obu stronach.

Słabą pierwszą połowę wynagrodziła nam druga. Już kilka minut po przerwie Victor Moses wrzucił piłkę w pole karne, tam ładnie przyjął ją sobie Musa i mocnym strzałem pokonał islandzkiego bramkarza. Napastnik "Super Orłów" rozgrywał bardzo dobre zawody, chciał pokazać trenerowi, że błędem było niewystawienie go od początku w spotkaniu z Chorwacją.

W 74. minucie jego uderzenie zatrzymało się na poprzeczce. Po chwili przeprowadził kapitalną akcję, na szybkości minął defensora Islandii, zmylił bramkarza i podwyższył prowadzenie. Szanse na gola kontaktowego miał Gylfi Sigurdsson, ale nie wykorzystał rzutu karnego.

Nigeria wygrała zasłużenie 2:0 i w ostatniej kolejce powalczy z Argentyną o awans do 1/8 finału. Islandia też ma jeszcze szansę wyjść z grupy, ale musi pokonać Chorwację i liczyć na korzystny wynik drugiego meczu.

Nigeria - Islandia 2:0 (0:0)

Bramki: Musa 49, 75

Nigeria: Francis Uzoho - Kenneth Omeruo, William Troost-Ekong, Leon Balogun, Brian Idowu (46. Tyronne Ebuehi) - Victor Moses, John Obi Mikel, Wilfred Ndidi, Oghenekaro Etebo (90. Alex Iwobi) - Ahmed Musa, Kelechi Iheanacho (85. Odion Ighalo)

Islandia: Hannes Thor Halldorsson - Birkir Mar Saevarsson, Kari Arnason, Ragnar Sigurdsson (65. Sverrir Ingi Ingason), Hordur Magnusson - Rurik Gislason, Gylfi Sigurdsson, Aron Gunnarsson (87. Ari Freyr Skulason), Birkir Bjarnason - Alfred Finnbogason, Jon Dadi Bodvarsson (71. Bjorn Bergmann Sigurdarson)

Żółta kartka - Nigeria: Brian Idowu

Niewykorzystany rzut karny: Gylfi Sigurdsson (Islandia, 83)

Koniec meczu! Nigeria - Islandia 2:0.

Islandia już nieco zrezygnowana. Marzenia o nawet jednym punkcie już się oddaliły.

Etebo schodzi, wchodzi Iwobi.

Finnbogason z ostego kąta chciał pokonać bramkarza Nigerii, ale górą Uzoho.

Schodzi Gunnarsson, w jego miejsce Skulason.

Iheanacho zza pola karnego, ale znowu niecelnie. Nie wychodzą mu dzisiaj strzały. Niemal odrazu zmienia go Ighalo.

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLA NIE MA! Gylfi Sigurdsson wysoko nad bramką.

Mamy rzut karny dla Islandii!

Pada w polu karnym Finnbogason, sędzia nie dyktuje karnego, ale będzie weryfikacja VAR.

Mimo prowadzenia 2:0 Nigeria dalej atakuje. Bramki mogą mieć duże znaczenie w ostatecznej klasyfikacji.

GOOOOOOOOOOOL! Ależ genialna akcja Ahmeda Musy. Minął na szybkości obrońcę Islandii, oszukał bramkarza i trafił do pustej bramki.

MUSA! Bardzo ładny atak pozycyjny Nigerii i piękny strzał Musy, który trafił w poprzeczkę.

Balogun groźnie główkował po rzucie rożnym, ale minimalnie nad bramką.

Sigurdarson zmienia Bodvarssona.

Ciekawe dośrodkowanie i strzał szczupakiem jednego z Nigeryjczyków.

Gislason w odpowiedzi ładnie przejął piłkę, zszedł do środka i oddał strzał. Uderzenie nad bramką.

Mocne uderzenie Mosesa, ale minęło bramkę Islandii. Coraz więcej miejsca mają Nigeryjczycy, Islandia powoli musi się otwierać.

Ragnar Sigurdsson schodzi z boiska, w jego miejsce Ingason.

Za głęboka wrzutka Sigurdssona i pewnie łapie bramkarz nigeryjski.

Faul blisko bramki Nigerii, będzie dobra okazja do wrzutki.

Trwa oblężenie pola karnego Nigerii, ale dobrze ustawiona ekipa z Afryki nie daje się przebić ofensywie Islandii.

Lewą stroną atakują Islandczycy, ale każda wrzutka kasowana przez obrońców Nigerii.

Ndidi! Ależ mocne uderzenie z dalszej odległości, świetna interwencja Halldorssona.

Sytuacja robi się bardzo ciekawa. Islandia musi zaatakować, a Nigeria może spokojnie grać z kontry.

GOOOOOOOOOOOOL! Mamy 1:0 dla Nigerii, która dobrze weszła w drugą połowę. Szybka kontra. prawą stroną popędził Moses zagrał do Musy, a ten wykończył akcję.

Szybko rozpoczął Etebo, który strzałem zza pola karnego spróbował zaskoczyć bramkarza Islandii.

W przerwie Ebuehi zmienił Idowu.

Wracamy po przerwie.

Nie zdążą. Koniec pierwszej, bardzo przeciętnej połowy.

Islandczycy wzieli się do roboty pod koniec pierwszej połowy. Czy zdążą jeszcze przed przerwą strzelić?

Najlepsza sytuacja tego meczu! Po rzucie wolnym blisko wpakowania piłki do siatki był Finnbogason, ale nie trafił w futbolówkę. Islandia mogła schodzić do szatni z prowadzeniem.

Kolejna słaba wrzutka Iheanacho i od bramki wznowi Halldorsson. Bramkarz Islandii to na razie jeden z bohaterów narodowych na "Wyspie gejzerów". W meczu z Argentyną obronił rzut karny wykonywany przez Lionela Messiego.

Ładny drybling Bjarnasona na lewej stronie. Dogranie jednak słabe, nikt nie zamknął akcji. Była szansa, by zagrozić bramce Uzoho, ale już przy piłce Nigeryjczycy.

Wrzutki Nigeryjczyków nie powalają dokładnością. Islandczycy, nawet jeśli piłka trafi w pole karne, dobrze radzą sobie z dośrokowaniami.

Rozkręcają się piłkarze z "Wyspy gejzerów". Teraz niezła wrzutka, ale Bjarnason uprzedzony przez defensorów Nigerii.

W końcu jakaś próba, Bjarnason z woleja starał się zaskoczyć golkipera Nigerii, ale jego strzał przeleciał nad bramką.

Tempo gry siadło, mecz stał się wolny, nudny. Od dłuższego czasu bez strzału, bez składnej akcji. Dużo stałych fragmentów gry.

Islandia najwięcej zagrożenia stwarza po stałych fragmentach gry. Nigeria się dobrze broni, ale na razie nie potrafi wyprowadzić dobrego kontrataku.

Obie drużyny skoncentrowane, nie chcą się odkryć. Na razie lekkie szachy, Islandia zaatakowała i miała kilka rzutów rożnych z rzędu. Większych efektów jednak nie ma.

Twardy mecz, dużo ostrej gry, a to podoba się Islanczykom, którzy bardzo dobrze czują przy takiej kontaktowej grze.

Moment wolniejszej gry, Nigeria stara się grać atakiem pozycyjnym, ale Islandia ładnie rozbija wszelkie zalążki akcji rywali.

Od początku dosyć otwarty mecz, teraz z kolei atakują Nigeryjczycy, ale oni jeszcze klarownej sytuacji nie mieli.

Dobra akcja Islandczyków, z linii pola karnego znowu strzelał Sigurdsson, ale zbyt lekko i kolejna pewna interwencja bramkarza Nigerii. Dobrze wszedł w mecz Uzoho.

Islandczycy rozpoczęli i od razu dobra okazja z rzutu wolnego. Do bramki około 25 metrów. Ładny strzał Sigurdssona, ale dobrze ustawiony w bramce Uzoho sparował piłkę na rzut rożny.

Jednym z asystentów VAR jest Paweł Gil.

Zaczynamy!

Islandia w pierwszym meczu zatrzymała Argentynę urwając jej punkt, Nigeria zaś przegrała z Chorwacją.

W związku z porażką Argentyny z Chorwacją 0:3, zarówno Nigeryjczykom jak i Islandczykom otworzyła się droga do awansu z grupy.

Zapraszamy na relację z meczu Nigeria - Islandia!