Po nieudanym przetarciu z Tunezją, gdzie reprezentacja Anglii za sprawą Harry'ego Kane'a wyszarpała zwycięstwo 2:1 w ostatnich sekundach spotkania mogło się wydawać, że Anglików ciężko będzie stawiać w gronie faworytów imprezy. Dużo lepiej w korespondencyjnym pojedynku spisywał się grupowy rywal, Belgia, który na swoim koncie ma już osiem strzelonych goli.

Synowie Albionu odpowiedzieli jednak na krytykę koncertowo, wyrównując bramkowe osiągnięcie Czerwonych Diabłów. W niedzielę rywalem była słabiutka Panama, której nie dawano żadnej szans. Na stadionie w Niżnym Nowogrodzie kibice obejrzeli prawdziwą kanonadę zespołu z Wysp Brytyjskich. Już w 8. minucie wynik precyzyjnym strzałem głową otworzył John Stones.

Kwadrans później sędziowie dostrzegli niezbyt subtelną interwencję panamskich obrońców i wskazali na jedenasty metr. Pewnym egzekutorem okazał się niezawodny Kane, który otworzył swoje konto bramkowe w tym spotkaniu. W 36. minucie padł najpiękniejszy gol tego meczu: po efektownej dwójkowej akcji z Raheemem Sterlingiem w okienko z dystansu trafił Jesse Lingard. Anglicy się dopiero rozkręcali i rozpoczęli fiestę: cztery minuty później wykonali rzut wolny w stylu Harlem Globetrotters, rozpracowując w ekwilibrystyczny sposób defensywę zaskoczonych rywali. Po raz drugi na listę strzelców wpisał się Stones, a przed zejściem na przerwę dorobek bramkowy wykorzystując kolejny rzut karny podwoił Kane.

Po przerwie trwała zabawa Anglików, którzy swoją ostatnią bramkę zdobyli w 62. minucie. Kane trafił do siatki, jednak gol został uznany dopiero po dogłębnej analizie VAR kilkadziesiąt sekund po zdarzeniu, gdy kapitan... schodził z boiska. To już piąte trafienie gwiazdy Tottenhamu na tym turnieju, dzięki czemu w klasyfikacji strzelców wyprzedził Cristiano Ronaldo i Romelu Lukaku.

W 78. minucie doszło do wydarzenia historycznego: swoją pierwszą bramkę na mistrzostwach świata zdobyła Panama: po sprytnie rozegranym rzucie wolnym rozluźnioną defensywę angielską pokonał Felipe Baloy. Trafienie 37-letniego obrońcy wywołało gigantyczną euforię wśród kibiców zespołu z Ameryki.

ANGLIA - PANAMA 6:1 (5:0)

Bramki: Stones 8', 40', Kane k. 22', k. 45+1', 62', Lingard 36' - Baloy 78'

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire - Kieran Trippier (Danny Rose 70'), Jesse Lingard (Fabian Delph 63'), Jordan Henderson, Ruben Loftus-Cheek, Ashley Young - Harry Kane (Jamie Vardy 63'), Raheem Sterling

Panama: Jaime Penedo - Michael Murillo, Roman Torres, Fidel Escobar, Erick Davis - Edgar Barcenas (Abdiel Arroyo 69'), Armando Cooper, Gabriel Gomez (Felipe Baloy 69'), Anibal Godoy (Ricardo Avila 62'), Jose Luis Rodriguez - Blas Perez

Żółte kartki: Loftus-Cheek - Cooper, Escobar, Murillo

Sędzia: Ghead Grisha (Egipt).

Anglia
Panama
6:1
Zapis relacji

Witamy w relacji meczu drugiej kolejki grupy G piłkarskich mistrzostw świata Anglia - Panama.

Anglicy w pierwszym starciu na tegorocznym mundialu po niezwykle emocjonującym spotkaniu pokonali Tunezyjczyków 2:1, a o zwycięstwie przesądził Harry Kane strzelając swojego drugiego gola w doliczonym czasie gry.

Panama walczyła dzielnie z reprezentacją Belgii i mimo, że po pierwszej połowie bezbramkowo remisowała, przegrała 0:3.

Co ciekawe, w składzie debiutującej na mistrzostwach świata Panamy jest zaledwie dwóch zawodników, którzy grają w krajowej lidze!

Rozpoczyna się prezentacja zespołów. Czas na hymny państwowe.

Oto składy drużyn:

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire - Kieran Trippier, Jesse Lingard, Jordan Henderson, Ruben Loftus-Cheek, Ashley Young - Harry Kane, Raheem Sterling

Panama: Jaime Penedo - Michael Murillo, Roman Torres, Fidel Escobar, Erick Davis - Edgar Barcenas, Armando Cooper, Gabriel Gomez, Anibal Godoy, Jose Luis Rodriguez - Blas Perez

Spotkanie poprowadzi Ghead Grisha z Egiptu.

Zaczynamy!

Pierwsza akcja prawą stronę Anglików. W starciu ucierpiał Jesse Lingard, który jest teraz opatrywany przez służby medyczne.

Jaime Penedo wznowił grę od bramki.

Edgar Barcenas zdecydował się na strzał z dystansu, lecz zrobił to bardzo niecelnie.

Kolejna szansa Panamy! Równie niecelnie uderzył Anibal Godoy.

GOOOOOOL!!!!! John Stones z główki!

Akcje Anglików, ale do piłki nie doszedł Harry Kane.

Barcenas swobodnie wypracował sobie pozycję do strzału i niewiele brakowało, by zaskoczył Jordana Pickforda.

Jesse Lingard został przewrócony w polu karnym przez Fidela Escobara i mamy "jedenastkę" dla Anglików!

GOOOOOOOOOOL!!! Harry Kane pewnym strzałem umieścił piłkę w bramce!

Żółta kartka: Ruben Loftus-Cheek (Anglia).

Świetna akcja Panamy zakończona nieprzygotowanym strzałem Jose Luisa Rodrigueza.

Szansa Sterlinga, ale uprzedził go Penedo.

GOOOOOOOOOOL!!! Jesse Lingard zza pola karnego uderzył w samo okienko!

Strzelał Blas Perez, ale od początku do końca tor lotu piłki kontrolował Pickford.

GOOOOOOOOOOL!!! Kapitalnie rozegranie stałego fragmentu gry, a sytuację wyjaśnił po raz kolejny John Stones!

Kolejna świetna akcja Anglików. Lingard mógł zaskoczyć bramkarza Panamy.

Rzut karny dla Panamy! Stones był faulowany przez Michaela Murillo.

Żółta kartka: Escobar (Panama)

GOOOOOOOOOOOOOL!!! Harry Kane po raz drugi! Identyczny strzał kapitana Anglii!

Arbiter doliczył do pierwszej połowy 2 minuty.

Koniec pierwszej połowy! Do przerwy Anglia miażdży Panamę 5:0!

Zaczynamy drugą część spotkania!

Loftus-Cheek uprzedzony w polu karnym przez broniącego Davisa.

Niezbyt ciekawy fragment gry na początku drugiej połowy. Anglicy mają kapitalny wynik i bawią się na boisku, wyraźnie spuścili z tonu.

Panamczycy ładnie rozgrywali piłkę pod polem karnym rywala. alew pewnym momencie sami się pogubili i Anglicy opanowali futbolówkę. Za chwilę pierwsze zmiany w reprezentacji Anglii.

JEST GOL NUMER SZEŚĆ DLA ANGLII!!! Ale pilka odbiła się od Harry'ego Kane'a, który był na spalonym i bramka będzie chyba anulowana.

Harry Kane schodzi - za niego Jamie Vardy.

Murawę opuszcza też Jesse Lingard, a na boisku Fabian Delph.

A gol Kane'a nieuznany.

A jednak wygląda na to, że bramka uznana - pogubili się rosyjscy realizatorzy transmisji, nie prezentując oficjalnej decyzji sędziego. Dwa paski wynikowe przez chwilę też pokazywały różne wyniki... Ostatecznie Kane notuje jednak na swim koncie trafienie numer 5 w MŚ i jest lideram klasyfikacji strzelców!

Kane liderem klasyfikacji strzelców!

Brzydkie zachowanie Murillo, który wyciął równo z trawą uciekającego Raheema Sterlinga po własnym błędzie technicznym. Czy Anglicy jeszcze podkręcą rekord strzelecki?

Pięknie do woleja złożył się kapitan Jordan Henderson, jednak zawodnik Liverpoolu pomylił się o kilkadziesiąt centymetrów. Byłby piękny gol numer siedem!

Panama walczy o gola kontaktowego, przed chwilą o krok od pokonania Jordana Pickforda był Roman Torres! Obrońca mógł zamienić na trafienie niezwykle udany rzut rożny, jednak pomylił się o metr. Byłby gol pocieszenia!

GOOOOOL, 6-1! Kapitalnie rozegrany stały fragment gry i do siatki trafił sunąc po murawie Felipe Baloy. To pierwszy gol tej reprezentacji w historii MŚ! Kibice oszaleli z radości po historycznym trafieniu!

Groźne uderzenie Raheema Sterlinga wewnętrzną częścią stopy, jednak skrzydłowy Manchesteru City chybił!

Anglicy starają się zwiększyć konto bramkowe, jednak zwolnili obroty na tyle, że mają problem ze sforsowaniem panamskiej defensywy. W Niżnym Nowogrodzie trwa wyczekiwanie na końcowy gwizdek.

Koniec meczu! Panama miała okazję w ostatnich sekundach meczu, jednak spotkanie zakończyło się wysokim zwycięstwem 6:1 Anglików. Mimo to, nie jest to katastrofa dla zespołu amerykańskiego, który zdobył swoją pierwszą bramkę w historii występów na MŚ, co spotkało się z wielką euforią kibiców.