MŚ 2018: Japończycy wyszarpali remis Senegalowi

W drugiej kolejce rozgrywek grupy H zmierzyli się ze sobą zwycięzcy pierwszych spotkań Senegal i Japonia. Senegalczycy dwukrotnie wychodzili w niedzielne popołudnie na prowadzenie, ale dzielni Japończycy za każdym razem wracali do meczu. Remis 2:2 oznacza, że obydwa zespoły mają cztery punkty po dwóch spotkaniach MŚ 2018.

Senegalczycy w pierwszej kolejce pokonali reprezentację Polski 2:1, natomiast Japonia w takim samym stosunku ograła Kolumbię, praktycznie całe spotkanie grając w "11" na dziesięciu Kolumbijczyków. Dzięki zwycięstwom obie drużyny trochę spokojniej mogły podejść do drugiego meczu i pierwsze minuty meczu nie mogły porwać kibiców.

Spotkanie ożywiła bramka Sadio Mane, który już w 11. minucie otworzył wynik pojedynku. Eiji Kawashima źle interweniował po strzale jednego z rywali, trafił futbolówką w Mane, który po chwili mógł cieszyć się z gola. Nawet stracona bramka nie przebudziła Japończyków, którzy wyglądali na bardziej ospałych od rywali z Czarnego Lądu. Wystarczyła jednak chwila dekoncentracji w szeregach obronnych Senegalu i akcja Yuto Nagatomo - Takashi Inui przyniosła gola tego drugiego. Inui posłał strzał w kierunku dalszego słupka i Khadim Ndiaye był bez szans.

Tym razem trafienie podziałało ożywczo na Japonię, która zarówno pod koniec pierwszej, jak i na początku drugiej połowy miała lepsze okazje, by wyjść na prowadzenie. Najbliżej gola znowu był Inui, ale tym razem uderzenie pomocnika Japonii trafiło w spojenie słupka z poprzeczką. I znowu jak na przekór - bramkę zdobyła drużyna, która na to nie zasłużyła. Youssouf Sabaly dograł piłkę do aktywnego Mbaye Nianga, który zgrał ją piętką, a akcję wykończył Moussa Wague.

W 71. minucie było 2:1 dla Senegalu, ale Japończycy znowu pokazali, jak bardzo zależy im na tym, by nie przegrać spotkania. Tym razem do remisu doprowadzili już po siedmiu minutach, a wydatnie pomogła im w tym obrona przeciwnika. Ndiaye minął się z piłką przy dośrodkowaniu, a piłka ostatecznie została wycofana do Keisuke Hondy. Zawodnik wprowadzony chwilę wczesniej na murawę trafił zaś do siatki, mimo tego, że jeden z obrońców próbował jeszcze ofiarnie wybijać futbolówkę.

Wynik 2:2 sprawił, że obie drużyny nie zamierzały już rzucać wszystkiego na jedną szalę i skupiły się raczej na tym, by zabezpieczyć tyły. Mimo kilku okazji gole już nie padły, co oznacza, że zarówno Senegal, jak i Japonia po dwóch kolejkach mają na koncie po cztery punkty i są współliderami grupy H.

Grupa H: Japonia - Senegal 2:2 (1:1).

Bramki: 0:1 Sadio Mane (11), 1:1 Takashi Inui (34), 1:2 Moussa Wague (71), 2:2 Keisuke Honda (78).

Żółta kartka - Japonia: Takashi Inui, Makoto Hasebe. Senegal: Mbaye Niang, Youssouf Sabaly, Cheikh Ndoye.

Sędzia: Gianluca Rocchi (Włochy). Widzów 32 572.

Japonia: Eiji Kawashima - Hiroki Sakai, Maya Yoshida, Gen Shoji, Yuto Nagatomo - Makoto Hasebe, Gaku Shibasaki, Genki Haraguchi (75. Shinji Okazaki), Shinji Kagawa (72. Keisuke Honda),  (87. Takashi Usami) - Yuya Osako.

Senegal: Khadim Ndiaye - Moussa Wague, Salif Sane, Kalidou Koulibaly, Youssouf Sabaly - Idrissa Gueye, Alfred Ndiaye (65. Cheikhou Kouyate), Badou Ndiaye (81. Cheikh Ndoye) - Ismaila Sarr, Mbaye Niang (86. Mame Biram Diouf), Sadio Mane.

Senegal - Japonia 2:2

KONIEC MECZU! REMIS, a to oznacza, że każda z rużyn ma cztery punkty po dwóch spotkaniach!

[90'+4'] Sadio Mane faulowany w kontrze i będzie ostatni chyba rzut wolny dla Senegalu.

[90'+2'] Senegalczycy mieli rzut wolny, ale Japończycy poradzili sobie w zamieszaniu. Ostatecznie Koulibaly faulował rywala w szesnastce.

[90'] Doliczone cztery minuty!

[89'] Senegalczycy prowadzą teraz grę, ale nie robią nic na siłę. Takie kunktatorstwo skończyło się stratą i żółtą kartką dla Sabaly'ego za faul taktyczny.

[87'] A teraz plac gry opuszcza najlepszy po japońskiej stronie Inui, a w jego miejsce Takashi Usami.

[86'] Schodzi aktywny Mbaye Niang, którego zmienia Mame Diouf.

[84'] Głową strzelał wprowadzony na murawę Ndoye, ale bardzo niecelnie.

[82'] Uspokoiło nam się na boisku, trenerzy dokonują zmian i czekamy jeszcze na jakiś zryw obu drużyn w końcówce.

[78'] Mnóstwo błędów Senegalczyków w jednej akcji! Kluczowy popełnił chyba bramkarz, który niepotrzebnie wyszedł do dośrodkowania, a piłka minęła jego i obrońców Senegalu. Na koniec futbolówka wycofana do Hondy, który trafia do siatki tuż po wejściu na murawę!

[78'] REMIS!!! Keisuke Honda!

Senegal - Japonia 2:1

[75'] Osako zablokowany w ogromnym zamieszaniu! Było groźnie, była też interwencja VAR-u, ale ręki nie było.

[74'] Nieśmiało, ale ruszyli do ataku Japończycy. Mają rzut rożny.

[71'] Japończycy mieli przewagę, ale strzelają Senegalczycy! Sabaly pojawił się w polu karnym zagrał do Nianga, który piętą przedłużył piłkę na długi słupek. Tam był Moussa Wague, który strzałem pod poprzeczkę pokonał Kawashimę!

[71'] GOL DLA SENEGALU!

Senegal - Japonia 1:1

[69'] Fatalne rozegranie rzutu wolnego...

[67'] Japończycy wyglądają lepiej fizycznie, ale to Senegal mógł groźnie skontrować! Sarr szarżował na prawej stronie, ale był w ostatniej chwili faulowany tuż przed polem karnym przez Inuiego. Żółta kartka dla Japończyka.

[65'] Roszada w Senegalu - Cheikhou Kouyate za Alfreda Ndiaye.

[64'] Inui trafia w spojenie słupka z poprzeczką! Ależ blisko pięknego gola! Japonia w natarciu i znowu szczęście przy Senegalczykach.

[63'] Jeszcze raz było gorąco pod senegalską bramką, ale na koniec Osako źle dośrodkowywał piłkę do kolegów z drużyny.

[60'] Ależ Japonczycy mieli szansę na gola. Yuya Osako nie trafił jednak w piłkę na czwartym metrze!

[58'] Mbaye Niang ukarany żółtą kartką za atak łokciem na rywala.

[56'] Leżał na boisku Makoto Hasebe, ale już się podniósł i powinien wrócić za chwilę zawodnik, który mocno krwawi z nosa.

[55'] Mbaye Niang, tym razem trafił w światło bramki, ale mocny strzał w środek bramki nie miał prawa zaskoczyć Kawashimy!

[51'] I kolejny strzał - tym razem Badou Ndiaye, ale znowu niecelnie.

[49'] Osako doszedł do strzału głową z sześciu metrów, ale uderzył za słabo i N'Diaye bez trudnu złapał piłkę. Po chwili strzał Nianga z drugiej strony, ale nad poprzeczką.

[47'] Pierwsza groźna akcja Senegalu, Yoshida musiał wybić piłkę na rzut rożny.

[46'] Pierwszy gwizdek za nami. Grają!

A tymczasem my także nie możemy już doczekać się spotkania Polska - Kolumbia:

Wracamy na drugą połowę! Na początek obrazek pułapki ofsajdowej, którą na rywali zastawili Japończycy:

Był faul na Sarze, ale sędzia Rocchi gwiżdże koniec pierwszej połowy. Wracamy za kilkanaście minut!

[45'] Pięciu Senegalczyków złapanych w pułapkę ofsajdową. Wzorowo zrobili to japońscy obrońcy przy rzucie wolnym. Minuta doliczona do regulaminowego czasu gry.

[43'] Dośrodkowanie z rożnego, piętką próbował strzelać Salif Sane, ale piłka zatrzymała się w gąszczu nóg.

[40'] W odpowiedzi uderzał z dystansu Genki Haraguchi, ale bardzo daleko od bramki.

[39']Kawashima broni strzał Nianga w sytuacji sam na sam! Napastnik Senegalu mógł jednak lepiej uderzyć piłkę!

[37'] Japończycy uspokoili teraz grę, widać, że gol dał im pewność siebie.

[34'] Takashi Inui znakomicie zgubił jednym przyjęciem dwóch rywali i strzałem w długi róg pokonał senegalskiego bramkarza! Jeden moment zagapienia Senegalczyków i jest 1:1!

[34'] Ale już jest REMIS! Inui!

Senegal - Japonia 1:0

[33'] Mieliśmy krótką przerwę w grze, podczas której trener Senegalu Aliou Cisse udzielał wskazówek Idrissie Gueye. Jak na razie Senegal dobrze się broni...

[27'] Tym razem Niang dobrze dośrodkowywał z rożnego, ale koledzy nie wykorzystali jego wrzutki.

[25'] Senegalczycy bronili się teraz przed atakiem Japonii, ale Afrykańczycy wyszli spod pressingu, dzięki świetnym umiejętnościom technicznym Mbaye Nianga. Ten chłopak jest odkryciem tych mistrzostw.

[22'] Ismaiła Sarr doszedł do dośrodkowania Wague z prawej strony boiska i uderzał z woleja, ale piłkę z trudem wyłapał Kawashima.

[20'] Rzut wolny dla Japonii w bliskim sąsiedztwie pola karnego.

[16'] Wreszcie próbowali odpowiedzieć Japończycy, po ładnej akcji z 25 metrów strzelał Hasebe, ale trafił w swojego kolegę!

[14'] Senegalczycy cały czas prą do przodu. Strzelał Niang, ale wprost w Kawashimę.

[11'] Kolejna kuriozalna bramka Senegalu na tych mistrzostwach. Kawashima odbił strzał jednego z Senegalczyków, trafiając idealnie w Sadio Mane, który ma swojego gola! Przypadkowego, ale Senagal prowadzi!

[11'] GOOOLL DLA SENEGALU!!!

Senegal - Japonia 0:0

[10'] Jest tak, jak przewidywano przed spotkaniem - większość piłek jest posyłana do skrzydeł, na razie więcej zagrożenia jest ze strony Sarra niż Sadio Mane, ale coś czujemy, że gwiazda Liverpoolu jeszcze się rozkręci.

[7'] Japończycy jak na razie w ofensywie są bardzo niedokładni.

[6'] Cały czas trwa napór na bramkę Kawashimy, ale uderzenie Sabaly\'ego z dystansu poleciało wysoko nad bramką.

[4'] Było gorąco w szesnastce, ale strzału na japońską bramkę nie uświadczyliśmy.

[3'] Pierwsze dośrodkowanie w japońskie pole karne, ale Sadio Mane źle przyjął piłkę. Teraz akcja Ismaiły Sarra, który wywalczył rzut rożny.

[1'] No to jedziemy! Oczywiście czekamy na mecz Polaków, któzy wieczorem grają z Kolumbią, ale niech to spotkanie bedzie przystawką przed daniem głównym!

Za chwilę pierwszy gwizdek sędziego Gianluki Rocchiego w Jekaterinburgu, a tymczasem garść statystyk:

Czas na hymny obu państw!

Zapraszamy do zapoznania się ze składami Japonii i Senegalu:

Witamy w relacji na żywo z meczu Senegal - Japonia, czyli drużyn, które wygrały pierwsze mecze w grupie H.