MŚ 2018: Najazd kibiców na Rosję. Olbrzymie natężenie na granicy z Polską

Piłka nożna
MŚ 2018: Najazd kibiców na Rosję. Olbrzymie natężenie na granicy z Polską
fot. PAP

Od początku mundialu polsko-rosyjską granicę przekroczyło 19,5 tys. kibiców. Większość z nich, bo 12,8 tys. przejechała przez drogowe przejście graniczne w Grzechotkach, zmierzając na mecze grupowe rozgrywane w Kaliningradzie - podała we wtorek straż graniczna.

Jak podała we wtorek rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiej Straży granicznej kpt. Mirosława Aleksandrowicz, ostatniej doby w obie strony przejechało przez granicę z obwodem kaliningradzkim 1,6 tys. kibiców, a we wtorek wjechały do Polski, wracając z poniedziałkowego meczu Hiszpania - Maroko, 1122 osoby.

Jak poinformowała, to kibice z Hiszpanii, Maroka, Francji, Holandii, Belgii, Białorusi, Polski i USA.

Na przejściu w Grzechotkach w miarę potrzeby uruchamiane są dodatkowe pasy odpraw na wjazd do Polski (tzw. odwrócona odprawa).

Ostatnim z czterech meczów rozgrywanych w Kaliningradzie w ramach fazy grupowej będzie mecz Belgia - Anglia 28 czerwca. Już we wtorek służby graniczne obserwują kibiców zdążających na to spotkanie. We wtorek przejścia na wjazd do obwodu przekroczyło 55 osób: z Belgii, Anglii i Niemiec.

Zgodnie z procedurami określonymi przez Rosję, kibic jadący na mecz musi mieć ważny paszport i FAN-ID, czyli paszport kibica. Tacy podróżni będą mogli od 4 czerwca do 15 lipca wjechać do Rosji bez wiz, ale powinni opuścić Federację Rosyjską do 25 lipca. FAN-ID umożliwia także bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną w Rosji.

Służby graniczne apelują do jadących do Kaliningradu kibiców, by w miarę możliwości stawiali się do odpraw na polsko-rosyjskie przejścia graniczne odpowiednio wcześniej. Co ważne - w dniach meczów wszystkie pasy w razie konieczności są pasami wjazdowymi do Rosji.

Warmińsko-mazurska straż graniczna przypomina, że na stronie internetowej www.granica.gov.pl podróżni mogą sprawdzić na obrazie z kamer, jakie jest natężenie ruchu na drogach dojazdowych i przejściach granicznych.

KN, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze