MŚ 2018: Premier Albanii zainicjował zbiórkę pieniędzy dla ukaranych Szwajcarów

Piłka nożna
MŚ 2018: Premier Albanii zainicjował zbiórkę pieniędzy dla ukaranych Szwajcarów
fot. PAP

Premier Albanii Edi Rama otworzył konto, na które można wpłacać pieniądze dla ukaranych przez FIFA Granita Xhakę i Xherdana Shaqiriego. Grzywnę na piłkarzy reprezentacji Szwajcarii nałożono za ich polityczne gesty po strzelonych golach w meczu mistrzostw świata z Serbią.

Obaj muszą zapłacić po 10 tys. franków szwajcarskich za "niesportowe zachowanie stojące w sprzeczności z zasadami fair play". FIFA zabrania wszelkich manifestacji politycznych na stadionach.

 

Xhaka i Shaqiri po zdobytych przez siebie bramkach złożyli dłonie w sposób naśladujący dwugłowego orła, symbol Albanii. Pierwszy z nich urodził się w Szwajcarii w rodzinie kosowskiego pochodzenia, a Shaqiri pochodzi z Kosowa, byłej prowincji jugosłowiańskiej, zamieszkanej w ogromnej większości przez Albańczyków (ok. 90 proc. ludności). W lutym 2008 roku Kosowo ogłosiło niepodległość i odłączenie się od Serbii.

 

W Serbii nie pogodzono się z secesją Kosowa. Belgrad oskarża Tiranę o projekt utworzenia "Wielkiej Albanii", w skład której miałyby wejść - oprócz niej samej - także wspólnoty albańskie z Kosowa, Czarnogóry, Macedonii i południowej Serbii.

 

Rama konto nazwał "Nie bój się Orła", a na swoim profilu na Facebooku napisał, że jego otwarcie jest gestem wdzięczności wobec dwóch sportowców, którzy sprawili mnóstwo radości milionom Albańczykom

jb, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze