MŚ 2018: Duńczycy pewni siebie. "Do trofeum zostały nam cztery mecze"

Piłka nożna
MŚ 2018: Duńczycy pewni siebie. "Do trofeum zostały nam cztery mecze"
fot. PAP

Duńscy piłkarze są w takiej euforii po awansie do 1/8 finału, że rozpatrują nawet możliwość zdobycia tytułu mistrza świata. Jak podkreślają, na drodze do tego trofeum pozostały im już „zaledwie” cztery mecze.

- Świat futbolu zna wiele nieprawdopodobnych przypadków i jak widać to na mundialu w Rosji wszystko jest możliwe, więc teraz idziemy na całość. Po prostu z punktu widzenia ambitnego sportowca nie ma innego wyjścia - powiedział agencji Ritzau Kasper Schmeichel i dodał: - Kto sądził, że z Leicester City zdobędę mistrzostwo Anglii. W tych mistrzostwach grają niewątpliwie lepsze zespoły niż Dania lecz w Premier League były wtedy też drużyny lepsze niż moja.

Mathias Joergensen zaznaczył, że grając już w takim turnieju należy wysoko stawiać poprzeczkę. - Skoro już się zakwalifikowaliśmy i przeszliśmy trudną pierwszą fazę wchodząc w prestiżowe grono 16 najlepszych zespołów tego mundialu, to dlaczego nie mamy myśleć o największej nagrodzie - uważa.

Andreas Cornelius przypomniał z kolei, że Dania od 20 miesięcy nie przegrała meczu. - Jak na razie mamy 18 spotkań bez porażki, a do zakończenia turnieju pozostały tylko cztery. Przy najwyższej koncentracji, oddaniu wszystkich sił oraz łucie szczęścia wszystko jest możliwe.

Podobne nastroje panują w całej drużynie, której członkowie dali przykłady zaskakujących rezultatów tego mundialu, jak remis 1:1 Argentyny z Islandią, wyjątkowo szybkie i zaskakujące odpadnięcie (grającego w eliminacjach jak burza) rywala grupowego - Polski i "niemieckie mega fiasko".

- W najśmielszych scenariuszach chyba nikt nie wytypował odpadnięcia mistrza świata już w fazie grupowej. Futbol jest nieprzewidywalny i tworzy wizje, które czasami się spełniają - podkreślił Schmeichel.

Selekcjoner Age Hareide stara się studzić marzenia swoich piłkarzy. - Cieszę się, że w drużynie panuje taki optymizm i jestem zadowolony z siły mentalnej moich piłkarzy lecz bądźmy realistami. Wygranie mundialu będzie raczej trudne - powiedział.

Zdaniem Ritzau Dania raczej nigdy nie zdobędzie tytułu mistrza świata. Według innych mediów "tak jak w każdej grze szansa istnieje, a dowodem jest mistrzostwo Europy zdobyte w 1992 roku przez Danię, która wystąpiła w turnieju bez przygotowań jako kraj rezerwowy w miejsce ogarniętej wojną Jugosławii".

Dania spotka się w 1/8 finału z Chorwacją w niedzielę w Niżnym Nowogrodzie.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze