Rezultat spotkania Korea Południowa - Niemcy był zdecydowanie największą niespodzianką trwającego mundialu. Jeszcze aktualni mistrzowie świata już na fazie grupowej zakończyli udział na mistrzostwach świata w Rosji. Wynik nie ucieszył kibiców niemieckiej drużyny, ale swoją postawą rozgoryczeni byli również piłkarze.

Oezil po ostatnim gwizdku rzucił reprezentacyjną koszulkę, a już w tuneli fani wyrazili swoje niezadowolenie wywołane takim gestem. Kiedy piłkarz znajdował się już w tunelu, nagle odwrócił się i wymienił kilka ostrych słów z kibicami niemieckiej kadry. Sprawę musieli załagodzić m.in. trener bramkarzy Andy Koepke oraz ochroniarz Bjoern Borgmann.

Oezil w ostatnim czasie stracił sporo w oczach fanów reprezentacji Niemiec po opublikowanych fotografiach, na których pozował do zdjęcia z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Wspólnie z Ilkayem Gundoganem oraz Cenkiem Tosunem udzielili wsparcia głowie państwa i wręczyli mu również swoje koszulki z dedykacją "dla mojego prezydenta". Gest nie spodobał się kibicom i również przedstawicielom niemieckiej federacji piłkarski. Pojawiły się także głosy, które domagały się usunięcia Oezila oraz Gundogana z reprezentacji.