Najwyższy ma reprezentacja Serbii, aktualny czempion globu, z którą Polacy 12 czerwca w półfinale turnieju na Filipinach przegrali w dramatycznych okolicznościach 19:21.

"Mistrzostwa Europy to w obecnych realiach koszykówki 3x3 silniejszy turniej od mistrzostw świata. W rankingu FIBA zespoły ze Starego Kontynentu zajmują czołowe miejsca, rywalizacja w tym gronie jest więc o wiele trudniejsza. Z drugiej strony nasz zespół jest klasyfikowany na drugim miejscu w rankingu uczestników eliminacji w Rumunii, co zobowiązuje" - powiedział PAP Bartłomiej Koziatek, koordynator PZKosz ds. reprezentacji kobiet i mężczyzn.

W Konstancy Polskę będzie reprezentować ta sama ekipa, która wywalczyła historyczny sukces w mistrzostwach świata - Michael Hicks, Szymon Rduch, Paweł Pawłowski i Marcin Sroka, prowadzeni przez trenera Mirosława Noculaka.

12 uczestników turnieju w Rumunii podzielono na cztery grupy po trzy drużyny. Do ćwierćfinału awansują po dwie najlepsze. Awans do półfinału, czyli miejsce w czołowej czwórce, daje awans do turnieju finałowego mistrzostw Europy, który odbędzie się w Bukareszcie w dniach 14-16 września. Wystąpi w nim 12 zespołów, gdy podobne rozgrywki kwalifikacyjne odbywają się także w Andorze i we Francji.

Rywalami biało-czerwonych w Konstancy będą rozstawiona z numerem 7 Hiszpania oraz Azerbejdżan (10). W przypadku awansu Polacy trafią w ćwierćfinale na zespół z grupy D, w której grają Niemcy (4), Chorwacja (5) i Irlandia (12).

Program gier reprezentacji Polski:

Sobota
Polska – Azerbejdżan  (godz. 16.20)
Polska – Hiszpania    (19.10)

Niedziela
ćwierćfinały (od 16.00)