MŚ 2018: Znamy końcową lokatę Polaków

Piłka nożna
MŚ 2018: Znamy końcową lokatę Polaków
fot. PAP

Za nami faza grupowa na mistrzostwach świata w Rosji, a to okazja do pierwszych podsumowań oraz ciekawostek. Szesnaście drużyn już zostało wyeliminowanych. Znamy klasyfikację końcową tych ekip, którym nie jest dane wystąpić w fazie pucharowej. Pierwszy raz w historii mundialu w przypadku remisu punktowego, identycznego bilansu bramkowego oraz strzelonych goli decydowała klasyfikacja fair-play.

Na wcześniejszych mistrzostwach świata drużyny w przypadkach identycznego dorobku były po prostu klasyfikowane ex aequo. Tym razem na podstawie rankingu fair-play ustalono pozycje poszczególnych reprezentacji na miejscach 17-32.

 

17. Senegal
18. Iran
19. Korea Południowa
20. Peru
21. Nigeria
22. Niemcy (mniej żółtych kartek od Serbii)
23. Serbia
24. Tunezja
25. Polska
26. Arabia Saudyjska
27. Maroko
28. Islandia (mniej żółtych kartek od Kostaryki i Australii)
29. Kostaryka (mniej żółtych kartek od Australii)
30. Australia
31. Egipt
32. Panama

 

Niesamowitym pechowcem jest rzecz jasna reprezentacja Senegalu, która okazała się gorsza od Japonii tylko ze względu na wspomnianą wcześniej klasyfikację fair-play. Dla reprezentacji Niemiec 22. lokata jest z kolei najgorszą w historii MŚ. W 1938 roku zajęła 10. miejsce (w 1930 roku oraz w 1950 roku nie brała udziału). Reprezentacja Polski została sklasyfikowana na 25. pozycji.

 

Po zakończonej fazie grupowej na dwóch pierwszych miejscach pod względem liczby zdobytych bramek w historii MŚ znajdują się Brazylia oraz Niemcy. Jedni i drudzy strzelili jak dotąd 226 gole. Reprezentacja Canarinhos może jeszcze zostać samodzielnym liderem na tych mistrzostwach, podczas gdy nasi zachodni sąsiedzi swój dorobek poprawią co najmniej za cztery lata.

 

Piłkarze reprezentacji Hiszpanii jak dotąd wpisywali się na listę strzelców 98-krotnie w historii mundialu. Jeżeli uda im się dobić do „100”, wówczas będą szóstym zespołem z trzycyfrową zdobyczą na koncie.

 

Reprezentacja Meksyku jest drużyną, która w historii mistrzostw świata najczęściej odpadała na etapie 1/8 finału (sześciokrotnie), biorąc pod uwagę także te turnieje na których nie rozgrywano fazy grupowej (np. ten z 1934 roku). Pod tym względem na drugim miejscu jest Belgia (pięciokrotnie).

 

W ostatnich ośmiu edycjach mistrzostw świata (od 1986 roku do 2014 roku) złoto zdobywała drużyna, która wygrywała swoją grupę. Ostatnim mistrzem globu, który z grupy na mundialu wyszedł z drugiego miejsca była reprezentacja Włoch w 1982 roku. Ich śladem być może podąży np. ekipa Argentyny.

 

Tylko jeden raz odnotowaliśmy bezbramkowy rezultat na trwających obecnie mistrzostwach w Rosji. Łącznie padło 122 goli w fazie grupowej, ale nie jest to najbardziej bramkostrzelny mundial w dziejach na tym etapie rozgrywek, bowiem w rywalizacji grupowej w Brazylii kibice oglądali 136 trafień, natomiast w Korei i Japonii w pierwszej rundzie mistrzostw świata tych bramek było 130. W 1998 roku we Francji w fazie grupowej zawodnicy trafiali do siatki 126-krotnie. Średnia bramek na mecz w Rosji wynosi 2,54. Do tej statystyki wzięto pod uwagę te mundiale na których występowały 32 drużyny. Taka sama średnia miała miejsce w 1970 roku w Meksyku z udziałem czterech grup po cztery zespoły.

 

Najbardziej bramkostrzelną grupą na rosyjskim mundialu była grupa G (Belgia, Anglia, Tunezja, Panama), gdzie padły w sumie 24 bramki. Więcej goli w jednej grupie padło w 1982 roku w grupie F (Brazylia, ZSRR, Szkocja, Nowa Zelandia), a było ich 26. Rekord należy jednak do mundialu w 1954 roku i grupy B (Węgry, RFN, Turcja, Korea Południowa), gdzie padły aż 32 gole. Dotyczy to wyłącznie pierwszych faz grupowych.

 

Najmłodsza podstawowa jedenastka, która wybiegła na murawę w Rosji to reprezentacja Francji w meczu przeciwko Australii (średnia wieku to 24 lata i 197 dni). Najstarsza podstawowa jedenastka to Islandczycy w starciu z Argentyną (średnia wieku to 30 lat i 322 dni). W tym samym spotkaniu można przytoczyć kolejną ciekawostkę jaką jest największa różnica wzrostu pomiędzy jedną i drugą reprezentacją, a wynosiła ona 9,7 cm (średnia wzrostu Argentyńczyków to 176,5 cm, natomiast Islandczyków to 186,2 cm).

 

Mundial w Rosji to czarny sen dla drużyn z Czarnego Lądu, a więc afrykańskich reprezentacji. Żadna z nich nie wyszła z grupy, co nie zdarzyło się od 1986 roku. O krok od znalezienia się w 1/8 finału był Senegal, który okazał się gorszy od Japonii w klasyfikacji… fair-play.

 

Przed nami decydujące starcia na mistrzostwach w Rosji, które z pewnością dostarczą nam kolejnych smaczków oraz ciekawostek wartych przytoczenia w niedalekim czasie.

KN, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze