Zdecydowane zwycięstwo polskich siatkarzy w kwalifikacjach do ME

W Żyrardowie rozpoczął się turniej kwalifikacyjny do mistrzostw Europy U–20. Polscy siatkarze na inaugurację pewnie wygrali z reprezentacją Izraela 3:0. We wcześniejszym spotkaniu Łotwa uległa Hiszpanii 0:3.

Podopieczni trenera Mariusza Sordyla nie mieli większych kłopotów z pokonaniem pierwszego przeciwnika, choć zdarzały się w tym meczu okresy dobrej gry reprezentacji Izraela.

Premierowa partia to wyraźna przewaga gospodarzy (8:3, 16:11), po drugiej biało-czerwoni mieli kłopoty z przyjęciem, co pozwoliło rywalom zmniejszyć dystans (17:15). W końcówce Polacy znów odskoczyli na kilka punktów. Mikołaj Sawicki wywalczył piłkę setową (24:19), a Remigiusz Kapica skutecznym atakiem ustalił wynik tej odsłony (25:20).

W drugim secie Polacy mieli jeszcze wyraźniejszą przewagę (16:8). Wywalczyli piłkę setową przy stanie 24:16, pozwolili jednak rywalom wygrać cztery kolejne akcje. Zepsuta zagrywka rywali, po czasie wziętym przez polskiego trenera, zamknęła tę partię (25:20).

Trzecią odsłonę gospodarze rozpoczęli od mocnego uderzenia (7:1). W dalszej części seta siatkarze z Izraela zdołali co prawda zbliżyć się kilkukrotnie na odległość trzech punktów (16:13, 21:18), ale Polacy spokojnie utrzymywali przewagę. Dwa ostatnie punkty zdobyli po błędach rywali – zepsutym ataku Ido Davida (24:19) oraz przestrzelonej zagrywce. Set numer trzy, podobnie jak dwa poprzednie, zakończył się wynikiem 25:20.

Najlepiej punktowali: Bartosz Firszt (16) i Remigiusz Kapica (15) – Polska; Ido David (14) – Izrael.

Polacy w kolejnych meczach zagrają z Łotwą oraz Hiszpanią. Zwycięzca turnieju w Żyrardowie uzyska awans do finałów ME U–20, które zostaną rozegrane w dniach 14–22 lipca w Belgii i Holandii.

Polska – Izrael 3:0 (25:20, 25:20, 25:20)

Polska: Wiktor Rajsner, Mikołaj Sawicki, Remigiusz Kapica, Rafał Prokopczuk, Mateusz Poręba, Bartosz Firszt – Kamil Szymura (libero) oraz Wiktor Nowak, Filip Grygiel, Mateusz Janikowski.
Izrael: Daniel Galili, Noam Ariel, Noah Bar Wolf, Guy Genis, Enosh Shtift, Ido David – Omri Roitman (libero) oraz Stilerman Nir Meir, Oded Kabakov, Yehonatan Mal.