El. MŚ 2019: Polscy koszykarze gładko pokonali Kosowo i awansowali do drugiej fazy

Polscy koszykarze pokonali w Prisztinie Kosowo 103:70 (30:23, 27:11, 23:25, 23:11) w 6., ostatniej kolejce kwalifikacji mistrzostw świata i z bilansem 3 zwycięstw i 3 porażek awansowali do drugiej fazy rozgrywek. W grupie C zajęli drugą lokatę, za niepokonaną Litwą.

Biało-czerwoni po raz kolejny nie mieli kłopotów z pokonaniem najsłabszej drużyny grupy (we Włocławku wygrali 90:62), która tym razem była osłabiona brakiem czterech zawodników po tragedii (23 czerwca w wypadku samochodowym zginął 27-letni Gazmend Sinani, trzej inni – bracia Granit i Fisnik Rugova oraz Altin Morina zostali ranni).

Polacy dominowali w każdym elemencie gry tego ofensywnego spotkania. Rozpoczęli w składzie: Łukasz Koszarek, Mateusz Ponitka, Adam Waczyński, Aaron Cel i Maciej Lampe i po niespełna czterech minutach po akcjach zza linii 6,75 m prowadzili 12:6.

Gospodarze po rzutach z dystansu znanego z parkietów PLK i mającego polskie obywatelstwo Dardana Berishy oraz Erjona Kastratiego doprowadzili w połowie kwarty do remisu 14:14, a nawet uzyskali jednopunktowa przewagę 15:14.

Czas wzięty przez trenera Mike'a Taylora pomógł uspokoić poczynania Polaków, którzy po pierwszej kwarcie prowadzili 30:23. Już w drugiej odsłonie przewaga biało-czerwonych osiągnęła 23 punkty (57:34). Bardzo skuteczny był pod koszami Maciej Lampe, a na obwodzie Waczyński, który w tym spotkaniu przekroczył granicę 1000 pkt w reprezentacji (ma ich 1012) i Karol Gruszecki.

W drugiej połowie przewaga biało-czerwonych oscylowała wokół 20 punktów, choć trzecią część gospodarze wygrali 25:23.

Ponad 30 punktów różnicy Polacy osiągnęli w samej końcówce po akcjach najmniej doświadczonych w reprezentacji - Dominika Olejniczaka i Marcela Ponitki, który uzyskał setny i 101 punkt rzutami wolnymi w 38. minucie.

Biało-czerwoni mieli aż 57 procent skuteczności rzutów za trzy punkty (16 z 28) i zdeklasowali rywali w walce pod tablicami 39:24. Mieli też 31 asyst, z czego Koszarek uzyskał aż 11. Wracający po kontuzji Lampe zanotował natomiast double-double - 17 pkt i 10 zbiórek.

Lider gospodarzy Kastrati nie pomylił się przy żadnym z czterech rzutów za trzy punkty. Była to szósta porażka Kosowa, które na arenie międzynarodowej występuje od 2016 r.

Kosowo - Polska 70:103 (23:30, 11:27, 25:23, 11:23)

Kosowo: Erjon Kastrati 21, Dardan Berisha 17, Ergin Grosha 10, Mikaile Tmusic 7, Valon Bunjaku 5, Dardan Lapiti 4, Leonard Mekaj 3, Samir Zekiqi 3, Muhamedali Janjeva 0, Rinor Peci 0, Arian Memeti 0

Polska: Karol Gruszecki 21, Maciej Lampe 17, Adam Waczyński 16, Tomasz Gielo 12, Mateusz Ponitka 9, Marcel Ponitka 9, Aaron Cel 5, Dominik Olejniczak 4, Łukasz Koszarek 3, Adam Hrycaniuk 3, Michał Sokołowski 2, Kamil Łączyński 2