Ekstraliga kobiet: GKS Katowice po trzech awansach o utrzymanie

Piłka nożna
Ekstraliga kobiet: GKS Katowice po trzech awansach o utrzymanie
fot. Cyfrasport

Piłkarki nożne GKS Katowice po wywalczeniu trzeciego z rzędu awansu zagrają w ekstralidze. „Przede wszystkim chcemy się utrzymać, bo wiemy, że beniaminkowie ostatnio mieli z tym problemy” – powiedział menedżer sekcji piłkarek Mariusz Polak.

Katowiczanki w 16 meczach doznały jednej porażki, a dwa spotkania zremisowały. Po zakończeniu rozgrywek nowy, roczny kontrakt podpisał trener katowiczanek Witold Zając. Jego podopieczne „zawstydziły” klubowych kolegów, którzy od lat nie potrafią awansować do piłkarskiej ekstraklasy.

Obie sekcje należą do miejskiego, wielosekcyjnego klubu, który prowadzi też ekstraklasowych siatkarzy, hokeistów i szachistów.

Drużyna piłkarek nożnych GKS powstała w sierpniu 2015 tuż przed startem rozgrywek 3. ligi, w których wystartowała. Od początku założeniem był awans rok po roku do elity, co udało się zrealizować.

- O precyzyjnych celach trudno jest jeszcze rozmawiać, bo ruchy kadrowe w poszczególnych zespołach dopiero się zaczęły. Wiemy, jakie kłopoty z utrzymaniem mieli beniaminkowie w poprzednich sezonach, dlatego dla nas ważne przede wszystkim będzie pozostanie w elicie. Jeśli wszystkie zamierzenia transferowe zrealizujemy, to być może uda się powalczyć o czołową szóstkę ekstraligi – dodał Polak.

Z katowicką drużyną po zakończeniu rozgrywek w 1. lidze pożegnało się pięć zawodniczek.

W minionym sezonie hegemonem w klubowym futbolu kobiecym był Górnik Łęczna, który po raz pierwszy wywalczył mistrzostwo kraju i dołożył do tego również swój „premierowy” Puchar Polski.

W poprzednich czterech latach "dublety" zdobył Medyk Konin. Tym razem „medyczki” skończyły rywalizację na trzecim miejscu, srebro przypadło Czarnym Sosnowiec.

Z ekstraligi spadły ostatnie dwie drużyny - Unifreeze Górzno i Sportowa Czwórka Radom, które były beniaminkami. Awansowali do elity zwycięzcy obu grup pierwszej ligi: GKS Katowice i Polonia Poznań.

Nowy sezon kobiecej elity piłkarskiej ruszy 4 sierpnia. Runda jesienna potrwa do końca października, potem zaplanowano jeszcze rozegranie w tym roku awansem trzech wiosennych kolejek.

W poprzednich trzech latach 12 drużyn rozegrało po 22 spotkania w dwóch rundach systemem mecz i rewanż, a następnie nastąpił podział na grupę mistrzowską i spadkową z zachowaniem zdobytych punktów. W obu grupach zostało rozegranych po pięć dodatkowych kolejek.

Prawdopodobnie ten system pozostanie niezmieniony, ale regulamin musi zostać zatwierdzony podczas lipcowego posiedzenia zarządu PZPN.

SF, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze