MŚ 2018: Klątwa trwa! Szwecja wyeliminowała Szwajcarię w 1/8 finału

Reprezentacja Szwecji pokonała Szwajcarię 1:0 w meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata. Oznacza to, że "Helweci" po raz kolejny zakończą swój udział w wielkim turnieju na tym etapie rozgrywek. Drużyna ze Skandynawii w następnym starciu zmierzy się ze zwycięzcą meczu Kolumbia - Anglia.

Szwajcarzy ostatni raz w ćwierćfinale mistrzostw świata grali w 1954 roku, kiedy byli gospodarzami turnieju. Mundial w Rosji zaczęli od remisu z faworyzowaną Brazylią. Później przyszła wygrana w niezwykle zaciętym spotkaniu z Serbią. Na koniec grupowych zmagań zremisowali 2:2 z Kostaryką i z drugiego miejsca awansowali do 1/8 finału. Przed czterema laty właśnie na tym etapie zakończyli swoją przygodę po przegranej z Argentyną w dogrywce.

Szwedzi na sukces na mundialu czekają krócej niż ich rywale. W 1994 roku drużyna z takimi piłkarzami w składzie jak Tomas Brolin, Henrik Larsson czy Thomas Ravelli zajęła trzecie miejsce. Największym sukcesem było jednak wicemistrzostwo w 1958 roku, kiedy to organizowali MŚ. W Rosji zaczęli od wygranej z Koreą Południową. Następnie przyszła pechowa porażka z Niemcami oraz wysokie zwycięstwo z Meksykiem, które dało Skandynawom pierwsze miejsce w grupie.

Było to pierwsze spotkanie obu reprezentacji na mundialu. Wcześniej Szwedzi grali ze Szwajcarami 29 razy. "Helweci" wygrali 11 meczów, a dziesięć starć padło łupem Skandynawów. Od początku temperatura była naprawdę wysoka. Już w 1. minucie padł pierwszy strzał ze strony Szwajcarów. Szwedzi nie pozostali im dłużni i już kilkadziesiąt sekund później odpłacili się dobrą sytuacją podbramkową. Takich w pierwszej połowie było jeszcze kilka. Najgroźniejszą mógł wykorzystać Marcus Berg, lecz jego strzał po koźle jakimś cudem koniuszkami palców obronił Yann Sommer. Drużyna ze Skandynawii w 41. minucie miała swoją szansę. Mikael Lustig dośrodkował do Albina Ekdala, ale ten podpalił się i przeniósł piłkę wysoko nad poprzeczką.

Szwajcarzy po przerwie wrócili na murawę bardzo zmotywowani i pełni chęci do walki. Nie mieli jednak szczęścia, bowiem w 66. minucie po strzale Emila Forsberga Manuel Akanji próbował zatrzymać piłkę nogą, lecz odbiła się tak niefortunnie, że kompletnie zmyliła broniącego Yanna Sommera i wpadła do bramki. W doliczonym czasie gry "Helweci" mieli jeszcze szansę na wyrównanie, a co za tym idzie doprowadzenie do dogrywki, ale z linii bramkowej piłkę wybił Olsen.

Szwecja zaprezentowała się bardzo dobrze i zasłużenie awansowała do 1/4 finału mistrzostw świata. Szwajcarzy po raz kolejny pożegnali się z ważnym turniejem na tym etapie rozgrywek.

Szwecja - Szwajcaria 1:0 (0:0)
Bramki: Forsberg 66'

Żółte kartki: Mikael Lustig - Valon Behrami, Granit Xhaka
Czerwona kartka: Michael Lang

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia)
Widzów: 64 042

Szwecja: Robin Olsen - Mikael Lustig (82' Emil Krafth), Victor Lindeloef, Andreas Granqvist, Ludwig Augustinsson - Victor Claesson, Gustav Svensson, Albin Ekdal, Emil Forsberg (82' Martin Olsson) - Ola Toivonen, Marcus Berg (90+1' Isaac Kiese Thelin).

Szwajcaria: Yann Sommer - Michael Lang, Johan Djourou, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Valon Behrami, Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri, Blerim Dzemaili (73' Har Seferovic), Steven Zuber (73' Breel Embolo) - Josip Drmic

Relacja zakończona

Koniec meczu! Szwecja w 1/4 finału mistrzostw świata!

System VAR pokazał, że Szwajcar faulował rywala przed polem karnym. Nie będzie zatem rzutu karnego.

Rzut karny dla Szwecji! Michael Lang popchnął Martina Olssona w sytuacji sam na sam, za co otrzymał czerwoną kartkę.

Co to była za sytuacja?! Szwajcarzy w doliczonym czasie gry mogli doprowadzić do remisu, a co za tym idzie do dogrywki, ale w bramce świetnie spisał się Olsen.

Sędzia doliczył 3 minuty do drugiej połowy.

Zmiana - Szwecja:

Schodzi Marcus Berg, wchodzi Isaac Kiese Thelin.

Świetne dośrodkowanie Shaqiriego, lecz wypiąstkował Olsen.

Schodzi Emil Forsberg, wchodzi Martin Olsson.

Szczęśliwe wybicie Emila Forsberga, który stał na linii bramkowej! To była naprawdę groźna sytuacja.

Zamieszanie pod bramką Szwecji. Skończyło się jednak tylko na rzucie rożnym.

Claesson próbował wymusić na arbitrze podyktowanie rzutu karnego, lecz ten nie dał się nabrać. Gramy dalej.

Zmiany - Szwajcaria:

Schodzą Steven Zuber i Blerim Dzemaili. Wchodzą: Breel Embolo i Haris Seferovic.

Shaqiri mógł strzelić bliźniaczo podobnego gola. Po jego uderzeniu piłka odbiła się od nogi jednego z rywali i na centymetry minęła słupek.

Czy Helweci zdołają się podnieść, czy po raz kolejny zakończą swój udział w wielkiej imprezie na 1/8 finału?

GOOOOOOOOOOL!!! FORSBERG UDERZYŁ POTĘŻNIE, A PIŁKA PO RYKOSZECIE WPADŁA DO SIATKI! MANUEL AKANJI WYSTAWIŁ NOGĘ KOMPLETNIE MYLĄC SWOJEGO BRAMKARZA! MAMY TRAFIENIE SAMOBÓJCZE.

Forsberg był faulowany przed polem karnym. Arbiter podyktował rzut wolny, do którego wykonania podszedł sam poszkodowany, jednak uderzył tylko w mur.

Valon Behrami dostał żółtą kartkę, ale ciężko powiedzieć za co, bowiem odebrał piłkę całkowicie czysto. W przypadku awansu Szwajcarii do 1/4 piłkarz nie zagra.

Szwedzi mogli stworzyć bardzo ciekawą akcję, lecz nieco się zamotali i oddali darmową piłkę rywalom.

Próba dośrodkowania Ricardo Rodrigueza zablokowana przez Victora Lindeloefa.

Zagotowało się najpierw pod jedną, a potem pod drugą bramką! Tylko poprzeczka ratowała Szwedów przed utratą gola!

Wracamy do Sankt Petersburga. Przed nami drugie 45 minut meczu.

Koniec pierwszej części spotkania.

Pierwsza połowa potrwa o minutę dłużej.

To była stuprocentowa sytuacja Szwedów. Lustig dośrodkował do Albina Ekdala, ale ten podpalił się i uderzył w dziesiąty rząd trybun.

Emil Forsberg uderzył z wolnego w mur, a piłka odbiła się tak nieprzyjemnie, że omal nie wpadła bo bramki Sommera.

Kapitalna akcja Szwajcarii! Zuber dograł do Dzemailiego, a ten bez przyjęcia uderzył z pełną mocą. Kibice za bramką byli w sporym zagrożeniu...

Mikael Lustig otrzymał żółtą kartkę za faul.

To była jak dotąd najlepsza sytuacja reprezentacji Szwecji! Marcus Berg uderzył po koźle sprawiając sporo trudu Sommerowi. Koniuszki palców golkipera uratowały jego zespółp rzed utratą bramki.

Steven Zuber przeniósł piłkę nad poprzeczką po strzale główką.

Valon Behrami nie nadążył za Emilem Forsbergiem, więc musiał ratować się faulem. Bardzo ciekawe rozegranie tego elementu i niecelny strzał.

Xherdan Shaqiri zagrał bardzo mocno w kierunku bramki Olsena. Ciężko powiedzieć czy miał to być strzał, czy dośrodkowanie.

Szwajcarzy mają czego żałować. Po świetnym podaniu Xherdana  Shaqiri'ego dosłownie centymetrów zabrakło, by Blerim Dzemaili wpakował piłkę do bramki.

Szwedzi stanęli właśnie przed szansą na gola! Fatalne rozegranie od bramki Szwajcarii, przejęcie i strzał piłkarzy ze Skandynawii. Był on jednak wybitnie niecelny.

Pierwszy celny strzał w tym meczu. Steven Zuber skierował jednak piłkę centralnie w koszyk Robina Olsena.

Również Szwedzi w odpowiedzi napierają na bramkę Yanna Sommera.

Już w pierwszej akcji Szwajcarzy oddali strzał. Co prawda był niecelny, ale może wskazywać na to, że będziemy oglądać bardzo ofensywną grę z ich strony.

ZACZYNAMY!

Już za moment pierwszy gwizdek. Stawką spotkania jest gra w ćwierćfinale z wygranym pary Kolumbia - Anglia.