Tour de France: Froome i Kwiatkowski w składzie Sky

Inne
Tour de France: Froome i Kwiatkowski w składzie Sky
fot. PAP/EPA

Ubiegłoroczny zwycięzca Tour de France Christopher Froome oraz Michał Kwiatkowski znaleźli się w składzie teamu Sky na rozpoczynającą się w sobotę tegoroczną edycję "Wielkiej Pętli". Brytyjczyk walczy o piąty w karierze triumf w tej imprezie.

Jego występ powoduje jednak kontrowersje. Podczas ubiegłorocznego wyścigu Vuelta a Espana w jego organizmie wykryto podwyższony poziom salbutamolu, leku na astmę rozszerzającego oskrzela. Po długim postępowaniu w poniedziałek Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) ogłosiła, że nie nałoży żadnej kary na 33-letniego Brytyjczyka.

 

Organizatorzy Tour de France chcieli początkowo zakazać startu Froome'owi, który w 2017 roku triumfował także we Vuelcie, a w tym roku - w Giro d'Italia. Jednak po decyzji UCI poinformowano, że nie będzie już z ich strony żadnego oporu.

 

W składzie ogłoszonym we wtorek przez Sky, obok Froome'a i Kwiatkowskiego, znaleźli się także Brytyjczycy Geraint Thomas i Luke Rowe, Kolumbijczyk Egan Bernal, Hiszpan Jonathan Castroviejo, Włoch Gianni Moscon oraz Holender Wout Poels.

 

 

Jeśli Froome zwycięży w "Wielkiej Pętli" po raz piąty, wyrówna rekord Francuzów Jacques'a Anquetila i Bernarda Hinault, Belga Eddy'ego Merckxa i Hiszpana Miguela Induraina.

 

"Ostatnie 12 miesięcy były najtrudniejszym, ale też najbardziej niewiarygodnym okresem mojej kariery. Nigdy nie wystartowałem w Tour de France po uczestnictwie w Giro d'Italia, a to oznaczało zmiany w moim podejściu do sezonu. Chcę wygrać TdF piąty raz i czwarty raz z rzędu zatriumfować w Grand Tourze. Nie mam wątpliwości, że wyzwanie będzie ogromne, ale czuję się gotowy i nie mógłbym wyobrazić sobie lepszego zespołu, który będzie mnie wspierał" - powiedział Brytyjczyk, cytowany na oficjalnej stronie internetowej teamu Sky.

 

Tegoroczna "Wielka Pętla" rozpocznie się tydzień później niż zwykle, ustępując częściowo pola piłkarskim mistrzostwom świata w Rosji, które zakończą się 15 lipca.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie