Amerykanie za mocni! Klęska polskich siatkarzy na pożegnanie z Ligą Narodów

W swym drugim spotkaniu na turnieju finałowym Ligi Narodów w Lille polscy siatkarze przegrali z reprezentacją USA 0:3. Porażka w meczu o wszystko oznacza, że biało-czerwoni nie awansują do półfinału i zostaną sklasyfikowani w premierowej edycji tej imprezy na 5–6 miejscu.

Polscy siatkarze zmagania w grupie B rozpoczęli od porażki 1:3 w starciu z mistrzami Europy Rosjanami. W tej sytuacji musieli wygrać w drugim meczu, by zachować szansę na awans do czołowej czwórki turnieju finałowego w Lille.

Podopieczni trenera Vitala Heynena z pewnością nie byli faworytami tej konfrontacji. W meczu obu ekip w fazie zasadniczej, do którego doszło 17 czerwca podczas turnieju w Hoffman Estates koło Chicago, siatkarze Stanów Zjednoczonych pewnie wygrali 3:0 (25:20, 25:19, 25:19).

Trener John Speraw zabrał do Lille praktycznie najmocniejszy skład, selekcjoner biało-czerwonych postawił co prawda na kilku doświadczonych zawodników (choćby rozgrywający Fabian Drzyzga i Grzegorz Łomacz, atakujący Bartosz Kurek, czy Pawłeł Zatorski na libero), w znacznej jednak mierze ekipa, którą powołał na Final Six oparta jest na graczach młodych lub bardzo młodych (wśród nich dwaj mistrzowie świata juniorów Jakub Kochanowski i Bartosz Kwolek).

– Nie mamy nic do stracenia. Nie musimy się po niczym odbudowywać. Jesteśmy tutaj, bo się zakwalifikowaliśmy się grając szerokim składem. Naszą obecność tutaj traktuję już jako sukces. W meczu z Amerykanami po prostu cieszmy się grą. Wierzę, że stać nas na zwycięstwo – mówił przed meczem Kurek.

Niestety, rywale brutalnie zweryfikowali te nadzieje. W polskiej drużynie nie zagrali: kontuzjowany środkowy Mateusz Bieniek oraz... Kurek – najlepszy gracz meczu z Rosją.

Spotkanie nie było wielkim widowiskiem. Dopóki amerykańscy siatkarze zapoznawali się ze Stade Pierre-Mauroy, Polacy byli w stanie prowadzić wyrównaną walkę. Tak było w premierowej odsłonie, która zakończyła się rywalizacją na przewagi (26:28), a w której połowę punktów biało-czerwoni uzyskali po błędach rywali. Dwie kolejne partie miały już jednak jednostronny przebieg. Amerykanie dominowali i kontrolowali sytuację na parkiecie.

Polacy fatalnie zaprezentowali się w ataku. Aż 26 z 61 zdobytych punktów uzyskali po błędach rywali. Amerykanie dominowali szczególnie w ataku (46–30) oraz w polu zagrywki (8–1). Najlepiej punktowali: Matthew Anderson (15), Taylor Sander (14), Benjamin Patch (12) – USA; Damian Schulz (13) – Polska.

Rosja i USA wywalczyły awans do półfinałów. Piątkowa konfrontacja tych drużyn rozstrzygnie, która z nich awansuje z pierwszego miejsca. Przypomnijmy, że w półfinałach zagrają po dwie czołowe reprezentacje z grup A oraz B.  W pierwszym meczu grupy A Francja pokonała po bardzo zaciętym meczu reprezentację Brazylii (3:2), a w drugim Serbia zmierzy się z Brazylią (czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).

Polska – USA 0:3 (26:28, 17:25, 18:25)

Polska: Bartłomiej Lemański, Damian Schulz, Fabian Drzyzga, Jakub Kochanowski, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk – Paweł Zatorski (libero) oraz Grzegorz Łomacz, Aleksander Śliwka, Maciej Muzaj, Bartosz Bednorz.
USA: Matthew Anderson, Maxwell Holt, David Smith, Micah Christenson, Taylor Sander, Benjamin Patch – Erik Shoji (libero) oraz Daniel McDonnell, Aaron Russell.

Terminarz i plan transmisji turnieju Final Six Ligi Narodów siatkarzy (Lille, 4–8 lipca):

2018-07-04: Polska  Rosja 1:3 (18:25, 23:25, 25:22, 17:25)
2018-07-04: Francja – Brazylia 3:2 (22:25, 25:20, 21:25, 25:22, 15:13)

2018-07-05: Polska – USA 0:3 (26:28, 17:25, 18:25)
2018-07-05: Serbia – Brazylia (grupa A; czwartek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)

2018-07-06: Rosja – USA (grupa B; piątek, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport)
2018-07-06: Francja – Serbia (grupa A; piątek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)

2018-07-07: 1A – 2B (półfinał, sobota, godzina 13.50; transmisja – Polsat Sport)
2018-07-07: 1B – 2A (półfinał, sobota, godzina 16.15; transmisja – Polsat Sport)

2018-07-08: (Mecz o trzecie miejsce, niedziela, godzina 16.50; transmisja – Polsat Sport)
2018-07-08: (Finał, niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).

Mecz zakończony
Polska
0:3
USA
Zapis relacji
Relacja zakończona

Polska – USA 0:3 (26:28, 17:25, 18:25) Matthew Anderson zakończył to spotkanie.

Polska – USA 0:2, 18:24 Piłka meczowa dla ekipy USA.

Polska – USA 0:2, 18:23 Atak Bartosza Kwolka po bloku.

Polska – USA 0:2, 16:22 Groźnie wyglądający upadek i Taylor Sander opuścił boisko.

Polska – USA 0:2, 15:22 Jakub Kochanowski zaserwował w siatkę.

Polska – USA 0:2, 12:20 Aleksander Śliwka zablokowany.

Polska – USA 0:2, 12:19 Matthew Anderson zaatakował po dłoniach rywali.

Polska – USA 0:2, 10:16 Sześć punktów przewagi Amerykanów na drugiej przerwie technicznej.

Polska – USA 0:2, 9:15 Zerwany atak Damiana Schulza.

Polska – USA 0:2, 8:14 Skutecznie Taylor Sander.

Polska – USA 0:2, 7:12 Matthew Anderson - as serwisowy (118 km/h).

Polska – USA 0:2, 7:11 Bartosz Bednorz zaatakował po bloku rywali.

Polska – USA 0:2, 6:11 Drugi czas dla Vitala Heynena.

Polska – USA 0:2, 5:9 Bartłomiej Lemański zaserwował w siatkę.

Polska – USA 0:2, 4:8 Cztery oczka różnicy na pierwszej przerwie technicznej.

Polska – USA 0:2, 4:6 Skuteczny blok Polaków.

Polska – USA 0:2, 2:4

A to najdłuższa akcja pierwszego seta:

Polska – USA 0:2, 1:4 Trener Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – USA 0:2, 1:3 Skuteczny blok Amerykanów.

Polska – USA 0:2, 1:1 Obie ekipy rozpoczęły rywalizację w trzeciej partii.

Polska – USA 0:2 (26:28, 17:25) Aleksander Śliwka przestrzelił zagrywkę. Zdecydowane zwycięstwo Amerykanów w drugim secie.

Polska – USA 0:1, 16:24 Micah Christenson z drugiej piłki. Amerykanie mają piłkę setową.

Polska – USA 0:1, 15:23 Maxwell Holt popisał się skuteczną kiwką.

Polska – USA 0:1, 14:22 Kapitalny atak Bena Patcha.

Polska – USA 0:1, 13:20 Ben Patch zaatakował skutecznie z lewego skrzydła.

Polska – USA 0:1, 12:19 Maciej Muzaj zaatakował w aut.

Polska – USA 0:1, 11:16 Skutecznie Ben Patch i pięć punktów różnicy na drugiej przerwie technicznej.

Polska – USA 0:1, 11:15 Skutecznie kiwnął Bartłomiej Lemański.

Polska – USA 0:1, 10:15 Trener Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – USA 0:1, 10:13 Damian Schulz - as serwisowy.

Polska – USA 0:1, 9:13 Ben Patch zaserwował w siatkę.

Polska – USA 0:1, 7:12 Kapitalną akcję Amerykanów skutecznym atakiem zakończył Matthew Anderson.

Polska – USA 0:1, 4:10 Matthew Anderson obił polski blok.

Polska – USA 0:1, 3:8 David Smith ustalił wynik na pierwszej przerwie technicznej. Pięć punktów tracą Polacy w tej części seta.

Polska – USA 0:1, 3:7 Damian Schulz zablokowany. Trener Vital Heynen poprosił o przerwę.

Polska – USA 0:1, 3:6 Matthew Anderson zaatakował po bloku.

Polska – USA 0:1, 2:5 Artur Szalpuk dotknął siatki. Przewaga Amerykanów na początku seta.

Polska – USA 0:1, 0:1 Rozpoczęła się druga odsłona tego meczu.

Polska – USA 0:1 (26:28) Taylor Sander - as serwisowy. Piłka przeszła po taśmie i wylądowała w boisku Polaków. Koniec pierwszego, wyrównanego seta.

Polska – USA 0:0, 26:27 Odpowiada Matthew Anderson.

Polska – USA 0:0, 26:26 Skuteczny atak Artura Szalpuka.

Polska – USA 0:0, 25:26 Taylor Sander zaatakował po bloku w aut.

Polska – USA 0:0, 25:25 Damian Schulz zaatakował blok-aut.

Polska – USA 0:0, 24:25 Skuteczny atak Taylora Sandera.

Polska – USA 0:0, 24:24 Gramy na przewagi!

Polska – USA 0:0, 23:24 David Smith ze środka. Piłka setowa dla ekipy USA.

Polska – USA 0:0, 23:23 Ben Patch zatrzymany blokiem.

Polska – USA 0:0, 22:23 Skuteczny atak Matthew Andersona.

Polska – USA 0:0, 21:21 Damian Schulz zakończył długą wymianę.

Polska – USA 0:0, 20:21 Trener Vital Heynen poprosił o drugi czas.

Polska – USA 0:0, 20:19 Skuteczny blok Polaków.

Polska – USA 0:0, 18:19 Daniel McDonnell - as serwisowy (102 km/h).

Polska – USA 0:0, 18:18 Punkt dla Amerykanów po długiej akcji.

Polska – USA 0:0, 18:17 Taylor Sander zaatakował w siatkę. Trener John Speraw poprosił o czas.

Polska – USA 0:0, 17:17 Damian Schulz przepchnął piłkę na siatce.

Polska – USA 0:0, 16:16 Serwis Amerykanów w siatkę w pierwszej akcji po przerwie.

Polska – USA 0:0, 15:16 Skutecznie David Smith i punkt zaliczki Amerykanów na drugiej przerwie.

Polska – USA 0:0, 15:15 Skuteczny atak Artura Szalpuka.

Polska – USA 0:0, 14:15 Długa wymiana i zablokowany Damian Schulz

Polska – USA 0:0, 14:13 Jakub Kochanowski skutecznie kiwnął za blok.

Polska – USA 0:0, 13:13 Maxwell Holt przestrzelił zagrywkę.

Polska – USA 0:0, 11:12 Skuteczny atak Bartosza Kwolka.

Polska – USA 0:0, 10:12 Trener Vital Heynen poprosił o czas.

Polska – USA 0:0, 10:10 Punkt za punkt w tej części seta.

Polska – USA 0:0, 8:8 Taylor Sander efektownie zaatakował po przerwie.

Polska – USA 0:0, 8:7 Skuteczny atak Artura Szalpuka i punkt zaliczki Polaków na pierwszej przerwie.

Polska – USA 0:0, 7:7 Matthew Anderson - as serwisowy.

Polska – USA 0:0, 5:4 Skuteczny atak Taylora Sandera.

Polska – USA 0:0, 3:2 Ben Patch zaserwował w siatkę.

Polska – USA 0:0, 1:0 Rozpoczął się drugi mecz Polaków w Final Six Ligi Narodów 2018. Damian Schulz zdobył pierwszy punkt w tym spotkaniu.

Polska: Fabian Drzyzga, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk, Jakub Kochanowski, Bartłomiej Lemański, Damian Schulz – Paweł Zatorski (libero).
USA: Micah Christenson, Matthew Anderson, Taylor Sander, Maxwell Holt, David Smith, Ben Patch – Erik Shoji (libero).

Sędziowie: Nasr Shaaban (Egipt) – Denny Francisco Cespedes Lassi (Dominikana).

Czas na hymny obu państw.

Mecz na antenie Polsatu Sport komentują: Tomasz Swędrowski i Łukasz Kadziewicz.

Kurek jak za dawnych lat! Udany występ atakującego przeciwko Rosji (WIDEO)

W spotkaniu inaugurującym Final Six Ligi Narodów siatkarzy Polska przegrała z Rosją 1:3. Najlepszym zawodnikiem w polskiej ekipie był atakujący Bartosz Kurek, który wywalczył 23 punkty. Dziennikarze, siatkarscy eksperci oraz kibice mieli sporo zastrzeżeń do dyspozycji Bartosza Kurka w fazie interkontynentalnej Ligi Narodów.

2018-07-05: USA – Polska (grupa B; czwartek, godzina 17.50; transmisja – Polsat Sport, Super Polsat)

Rozpoczęło się studio Polsatu Sport. Gośćmi Jerzego Mielewskiego są: Łukasz Kadziewicz i Paweł Woicki.

Przypomnijmy skrót wcześniejszego meczu obu ekip w Lidze Narodów 2018 (Chicago, 17 czerwca):

USA – Polska 3:0 (25:20, 25:19, 25:19)

USA: Matthew Anderson, Aaron Russell, Torey Defalco, Micah Christenson, Maxwell Holt, David Smith – Erik Shoji (libero).
Polska: Maciej Muzaj, Bartłomiej Lemański, Grzegorz Łomacz, Mateusz Bieniek, Mateusz Mika, Bartosz Bednorz – Michał Żurek (libero) oraz Damian Schulz, Fabian Drzyzga, Artur Szalpuk, Bartosz Kwolek.

Skład reprezentacji Polski na turniej Final Six w Lille:

rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz.
przyjmujący: Bartosz Bednorz, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka.
atakujący: Bartosz Kurek, Maciej Muzaj, Damian Schulz.
środkowi: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Bartłomiej Lemański.
libero: Paweł Zatorski, Michał Żurek.

Skład reprezentacji USA na turniej Final Six w Lille:

rozgrywający: Micah Christenson, Kawika Shoji.
przyjmujący: Matthew Anderson, Torey Defalco, Aaron Russell, Taylor Sander.
atakujący: Kyle Ensing, Ben Patch.
środkowi: Maxwell Holt, Jeffrey Jendryk, Daniel McDonnell, David Smith.
libero: Erik Shoji, Dustin Watten.

Liga Narodów siatkarzy: Terminarz i plan transmisji Final Six

Premierowa edycja Ligi Narodów siatkarzy wkracza w decydującą fazę! Wśród sześciu czołowych drużyn, które zagrają na turnieju finałowym w Lille, znalazła się również reprezentacja Polski. Kiedy zagrają Polacy? Sprawdź terminarz i plan transmisji Final Six Ligi Narodów siatkarzy 2018. FIVB Volleyball Men's Nations League, czyli Liga Narodów, to rozgrywki, które zastąpiły rozgrywaną w latach 1990-2017 Ligę Światową.

Witamy w relacji na żywo z meczu grupy B Final Six Ligi Narodów siatkarzy Polska – USA. Początek spotkania o godzinie 18.00.