MŚ 2018: Francja pierwszym półfinalistą! Dramat Muslery!

Za nami pierwszy z czterech spotkań ćwierćfinałowych mistrzostw świata w Rosji. Po świetnie rozegranym taktycznie meczu reprezentacja Francji pokonała Urugwaj 2:0 i zapewniła sobie awans do półfinału mundialu, na który czekała od 2006 roku. W ekipie z Ameryki Południowej zdecydowanie widoczny był brak kontuzjowanego Edinsona Cavaniego. Fatalny błąd przy drugim golu popełniał natomiast Fernando Muslera. MVP spotkania został wybrany Antoine Griezmann.

Gwiazdor Paris Saint Germain usiadł na ławce rezerwowych, ale było jasne, że z powodu urazu nie będzie w stanie wspomóc swoich kolegów na boisku.

Niestety pierwsza połowa mocno rozczarowała tych, którzy oczekiwali, że spotkanie dostarczy niesamowitych emocji. Gra toczyła się głównie w środku pola i nie brakowało ostrych i zdecydowanych zagrań. Widoczna była stawka tej rywalizacji, czyli półfinał mistrzostw świata. Piłkarze jednego oraz drugiego zespołu zbliżali się pod pole karne swoich rywali, ale nie potrafili sfinalizować swoich akcji.

Po premierowych minutach, w których Urugwajczycy sprawiali lepsze wrażenie, do głosu zaczęli dochodzić Trójkolorowi. W 15. minucie znakomitą szansę mógł wykorzystać Kylian Mbappe, który znalazł się osamotniony w polu karnym, ale zbyt szybko wyskoczył do górnej piłki i za wcześnie oddał strzał głową, po którym futbolówka poleciała nad poprzeczką.

Dopiero w 36. minucie podopieczni Oscara Tabareza oddali pierwszy strzał w światło bramki za sprawą Matiasa Vecino, ale jego uderzenie z krawędzi pola karnego nie stanowiło problemów dla interweniującego Hugo Llorisa.

Najciekawsze wydarzenie w pierwszej połowy miały miejsce w samej końcówce. W obu przypadkach były one bliźniaczo podobne, ale z happy endem dla wicemistrzów Europy. W 40. minucie z rzutu wolnego w pole karne lekko dośrodkowywał Antoine Griezmann, a piłkę trącił Raphael Varane, po czym futbolówka po długim rogu zatrzepotała w siatce, dając prowadzenie ekipie Didiera Deschampsa.

Chwilę później mógł być remis, bowiem identyczną okazję stworzyli sobie zawodnicy z Ameryki Południowej, lecz znakomicie na linii interweniował Lloris po strzale Martina Caceresa. Do szatni oba zespoły schodziły zatem z prowadzeniem Francuzów.

W pierwszym kwadransie drugiej połowy Urugwajczycy chcieli za wszelką cenę doprowadzić do remisu, ale to rywale byli bliżej podwyższenia rezultatu. Najpierw Muslerze o mało piłki nie zabrał Griezmann, a następnie po dobrym dośrodkowaniu Mbappe, doświadczony bramkarz musiał piąstkować.

Prawdziwy dramat golkipera Urugwaju spotkał w 61. minucie. Na strzał z dystansu zdecydował się Griezmann. Po uderzeniu zawodnika Atletico Madryt piłka leciała w kierunku Muslery, któremu jednak odbiła się od dłoni i wpadła do bramki.

Mistrzowie świata z 1930 oraz 1950 roku wiedzieli, że nie mają już nic do stracenia. Szkoleniowiec tej reprezentacji w krótkim odstępie czasu dokonał trzech zmian. Jeden z rezerwowych, Cristian Rodriguez oddał groźny strzał zza pola karnego, ale obok bramki Llorisa. Niestety kilka minut później byliśmy świadkami sporego zamieszania i przepychanki pomiędzy piłkarzami obu drużyn. Na murawę padł Mbappe, któremu Urugwajczycy zarzucali symulowanie oraz grę na czas.

Im bliżej końca tego meczu, tym Suarez i spółka atakowała coraz mocniej, ale widoczny był brak finalizacji poszczególnych akcji przy dobrze funkcjonującej defensywie Trójkolorowych. Wspomniany napastnik FC Barcelona był kompletnie stłamszony przez adwersarzy.

Cała reprezentacja Urugwaju była bezradna wobec świetnie grającej Francji. W pewnym momencie zespół Tabareza pogodził się z porażką, która wyeliminowała ich z turnieju. Tymczasem Trójkolorowi zainkasowali piąte zwycięstwo na tych mistrzostwach i pierwszy raz od 2006 roku zameldowali się w strefie medalowej mundialu.

Urugwaj - Francja 0:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Raphael Varane (40-głową), 0:2 Antoine Griezmann (60).

Żółta kartka - Urugwaj: Rodrigo Bentancur, Cristian Rodriguez Francja: Lucas Hernandez, Kylian Mbappe.

Sędzia: Nestor Pitana (Argentyna) Widzów: 43 319

Urugwaj: Fernando Muslera - Martin Caceres, Jose Maria Gimenez, Diego Godin, Diego Laxalt - Nahitan Nandez (83. Jonathan Urretaviscaya), Matias Vecino, Lucas Torreira, Rodrigo Bentancur (59. Cristian Rodriguez) - Luis Suarez, Cristhian Stuani (59. Maximiliano Gomez).

Francja: Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez - Paul Pogba, N'Golo Kante, Kylian Mbappe (88. Ousmane Dembele), Antoine Griezmann (90+3. Nabil Fekir), Corentin Tolisso (80. Steven Nzonzi) - Olivier Giroud

Relacja zakończona

Koniec meczu! Francja pokonuje Urugwaj 2:0 i jest pierwszym półfinalistą mistrzostw świata!

Ostatnia roszada w ekipie Francji. Za Griezmanna wchodzi Nabil Fekir.

Sędzia dolicza 5 minut.

Strzał z rzutu wolnego Griezmanna, ale nad poprzeczką.

Kolejna zmiana w ekipie Trójkolorowych. Z boiska schodzi Mbappe. W jego miejsce pojawia się Ousmane Dembele.

Pierwsza zmiana w zespole Francji. Tolisso opuszcza plac gry, a zastępuje go Steven N'Zonzi.

Trzecia zmiana w ekipie Urugwaju. Za Nandeza wchodzi Jonathan Urreta.

Dobry strzał Tolisso z dystansu, ale minimalnie wylądował nad poprzeczką.

Żółta kartka dla Rodrigueza i Mbappe.

Zaczyna się "nerwówka". Francuzi grają nonszalancko, a Urugwajczykom puszczają nerwy. Mieliśmy przed chwilą przepychankę zawodników. Trwa duże zamieszanie.

Mocny strzał po ziemi zza pola karnego Rodrigueza, ale obok bramki Llorisa.

Urugwajczycy pod ścianą!

Goool!!! Ależ dramat Muslery, któremu piłka "przelatuje" przez ręce po strzale Griezmanna! Futbolówka leciała z kąśliwą rotacją, ale to w żaden sposób nie usprawiedliwia bramkarza.

Podwójna zmiana w ekipie Urugwaju. Plac gry opuszczają Bentacur oraz Stuani, a na boisku pojawiają się Maximiliano Gomez i Cristian Rodriguez.

Urugwajczycy zdecydowanie przejęli inicjatywę w pierwszym kwadransie tej drugiej połowy.

Uderzenie z dystansu Benjamina Pavarda, ale bardzo niecelne.

Dobre dośrodkowanie z rzutu wolnego Mbappe, ale piąstkuje Muslera.

Niebezpieczna zabawa w polu karnym Muslery, któremu piłki o mało nie zabrał spod nóg Griezmann.

Zaczynamy drugą połowę!

Koniec pierwszej połowy! Do przerwy Francja prowadzi z Urugwajem 1:0.

Arbiter dolicza 2 minuty.

Kapitalna interwencja Llorisa! To mogła być i była kopia sytuacji, po której Francja zdobyła bramkę. Dośrodkowanie z rzutu wolnego w pole karne i strzał Martina Caceresa. Różnica polegała na tym, że na posterunku świetnie ustawiony był golkiper Trójkolorowych.

Gooool!!!! Francja uzyskuje prowadzenie. Lekkie dośrodkowanie w pole karne Antoine'a Griezmanna i piłkę głową trąca Varane, który strzałem po długim rogu pokonuje Fernando Muslere.

Rzut wolny ponad 20 metrów do bramki Urugwaju.

Żółta kartka dla Rodrigo Bentacura za ostry faul na Corentinie Tolisso, któremu udzielana jest pomoc medyczna.

Wreszcie pierwszy celny strzał na bramkę! Matias Vecino oddał uderzenie z krawędzi pola karnego, ale pewnie piłkę łapie Lloris.

Żółta kartka dla Lucasa Hernandeza za pociąganie za koszulkę Nahitana Nandeza.

Kwadrans gry do końca pierwszej połowy. Na razie mecz nie jest porywającym widowiskiem. Tradycyjnie w takich sytuacjach mówi się o "piłkarskich szachach".

Kolejne zamieszanie w polu karnym, tym razem Urugwaju z cyklu "akcja bez wykończenia".

M'bappe wpadł w pole karne, ale dobra interwencja Diego Laxalta, który wybił piłkę na rzut rożny.

Francuzi powoli próbują dochodzić do głosu. Ich posiadanie piłki w tym momencie to 61 procent.

Rzut rożny dla Francji.

Zmarnowana doskonała sytuacja Kyliana M'bappe, który znalazł się osamotniony w polu karnym, ale zbyt szybko wyskoczył do górnej piłki i za wcześnie oddał strzał głową, po którym piłka poleciała nad poprzeczką.

Rzut rożny dla Urugwaju i strzał głową, który piąstkuje Hugo Lloris.

Strzał głową Raphaela Varane'a po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, ale niecelny.

Kolejna ofensywna akcja Urugwaju. Piłkę po ziemi z prawego skrzydła pola karnego posyła wzdłuż bramki Christian Stuani, ale znowu zabrakło finalizacji.

Zrobiło się gorąco pod bramką Francuzów. Urugwajczycy padli w pole karne, ale zabrakło wykończenia.

W drugiej minucie mamy przerwę w grze. Na boisku leży Olivier Giroud, który jednak podnosi się o własnych siłach.

Zaczynamy!

Arbitrem tego meczu będzie Nestor Pitana z Argentyny.

Czy pod nieobecność Cavaniego, ciężar zdobywania bramek udźwignie Luis Suarez?

Obie ekipy już na murawie! Za chwilę zaczynamy!

A to z kolei formacje obu reprezentacji.

Oto składy na to arcyciekawie zapowiadające się starcie, którego stawką jest awans do strefy medalowej mundialu. Edinson Cavani rozpocznie mecz na ławce rezerwowych.

Reprezentacja Francji w fazie grupowej pokonała najpierw Australię (2:1), a następnie Peru (1:0). W trzeciej kolejce Trójkolorowi zremisowali bezbramkowo z Danią. W 1/8 finału ekipa Didera Deschampsa po niesamowitym boju okazała się lepsza od Argentyny (4:3).

W fazie grupowej reprezentacja Urugwaju wygrała wszystkie swoje spotkania, pokonując odpowiednio Egipt (1:0), Arabię Saudyjską (1:0) oraz Rosję (3:0). W 1/8 finału podopieczni Oscara Tabareza wyeliminowali Portugalię (2:1).

W piątek zaplanowany został jeszcze jeden ćwierćfinał pomiędzy Brazylią i Belgią. W sobotę Szwecja zagra z Anglią, natomiast Rosja skrzyżuje rękawice z Chorwacją.

Witamy w relacji pierwszego meczu ćwierćfinałowego mistrzostw świata w Rosji. Na stadionie w Niżnym Nowogrodzie reprezentacja Urugwaju zmierzy się z Francją. Początek rywalizacji o godz. 16:00.