Siatkarze Rosji zmiażdżyli Brazylię w półfinale Ligi Narodów!

Siatkarze Rosji rozgromili Brazylię 3:0 w półfinałowym spotkaniu turnieju Final Six Ligi Narodów w Lille. W niedzielnym finale dojdzie do starcia Francja – Rosja, a Brazylijczycy zagrają z USA w meczu o trzecie miejsce.

Fazę grupową Rosjanie przebrnęli bez straty punktu, pokonali Polskę (3:1) oraz USA (3:0). Siatkarze Canarinhos rozpoczęli zmagania od porażki 2:3 z Francuzami, ale w drugim meczu uporali się z Serbią (3:0).

W pierwszym secie półfinałowego starcia Rosji z Brazylią, po wyrównanym początku (11:11), inicjatywę przejęli siatkarze Sbornej, a ich mocną bronią były blok oraz zagrywka. Po serii wygranych piłek, zwieńczonych asem serwisowym Artioma Wolwicza, schodzili na drugą przerwę prowadząc 16:11. Po niej utrzymywali dystans, a kolejne punkty zagrywką dołożyli Dmitrij Wołkow (20:13) oraz Dmitrij Muserski (22:14). Zablokowany atak Douglasa Souzy dał im piłkę setową (24:16), a wynik tej partii na 25:17 ustalił Wolwicz.

Od początku drugiej odsłony wciąż przeważali Rosjanie (8:4), a siatkarze Canarinhos nie byli w stanie znaleźć recepty na dobrze dysponowanych rywali. Gra punkt za punkt w środkowej części seta nic im nie dała (16:11), a tuż po drugiej przerwie Muserski kapitalnie zatrzymał atak Wallace De Souzy. Rosjanie utrzymywali przewagę, a dwa ostatnie punkty w tej partii dały im błędy rywali – autowy atak Evandro Guerry (24:17) oraz zepsuta zagrywka Isaca Santosa (25:18).

Trzecia partia znów rozpoczęła się od dominacji Rosjan (8:3). Siatkarze Brazylii z akcji na akcję byli coraz bardziej przygaszeni, jakby pogodzeni z przegraną i popełniali coraz więcej błędów (16:10). Po kapitalnej zagrywce Wołkowa (120 km/h) Sborna miała już dziesięć oczek zaliczki (21:11). Kolejny as serwisowy, tym razem w wykonaniu Jegora Kljuki zakończył to jednostronne spotkanie (25:14).

Mecz mistrzów Europy z mistrzami olimpiskimi nie dostarczył spodziewanych emocji i nie był tak zacięty, jak pierwszy półfinał, w którym Francuzi pokonali USA 3:2. Brazylijczycy sprawiali wrażenie zmęczonych tegorocznym sezonem Ligi Narodów, swoje zrobiły też kontuzje kilku czołowych graczy.

Najlepiej punktowali: Maksim Michajłow (12), Dmitrij Wołkow (11), Dmitrij Muserski (10), Jegor Kliuka (10) – Rosja; Wallace De Souza (8) – Brazylia. Siatkarze Siergieja Szlapnikowa dominowali w każdym elemencie, ataku (39–28), bloku (10–2), zagrywce (6–3); popełnili też mniej błędów od rywali.

Rosja – Brazylia 3:0 (25:17, 25:18, 25:14)

Rosja: Dmitrij Kowaliow, Artiom Wolwicz, Dmitrij Wołkow, Dmitrij Muserski, Maksim Michajłow, Jegor Kliuka – Aleksiej Kabieszow (libero).
Brazylia: Bruno Mossa Rezende, Lucas Eduardo Loh, Wallace De Souza, Maurício Souza, Douglas Souza, Lucas Saatkamp – Thales Hoss (libero) oraz Isac Santos, Eder Carbonera, William Arjona, Evandro Guerra, Victor Cardoso.

Terminarz i plan transmisji turnieju Final Six Ligi Narodów siatkarzy (Lille, 4–8 lipca):

2018-07-04: Polska  Rosja 1:3 (18:25, 23:25, 25:22, 17:25)
2018-07-04: Francja – Brazylia 3:2 (22:25, 25:20, 21:25, 25:22, 15:13)

2018-07-05: Polska – USA 0:3 (26:28, 17:25, 18:25)
2018-07-05: Serbia – Brazylia 0:3 (16:25, 26:28, 19:25)

2018-07-06: Rosja – USA 3:0 (25:22, 25:21, 25:21)
2018-07-06: Francja – Serbia 3:0 (25:19, 25:18, 25:17)

2018-07-07: Francja – USA 3:2 (25:18, 25:17, 23:25, 24:26, 15:13)
2018-07-07: Rosja – Brazylia 3:0 (25:17, 25:18, 25:14)

2018-07-08: USA  Brazylia (Mecz o trzecie miejsce, niedziela, godzina 16.50; transmisja – Polsat Sport)
2018-07-08: Francja – Rosja (Finał, niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).