Wyścig Solidarności: Końcowy triumf Janiszewskiego

Inne
Wyścig Solidarności: Końcowy triumf Janiszewskiego
fot. PAP

Sylwester Janiszewski z grupy Wibatech Merx 7R wygrał w sobotę w Łodzi ostatni, piąty etap kolarskiego 29. Międzynarodowego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków i triumfował w całej imprezie. Obok zwycięzcy na podium stanął jego klubowy kolega Maciej Paterski.

Prowadzący w klasyfikacji generalnej od pierwszego dnia zawodów Janiszewski na ostatniej prostej do mety na ulicy Piotrkowskiej finiszował najszybciej z sześcioosobowej grupy. Na końcowych metrach wyprzedził m.in. Belga Aarona Van Poucke (Lotto Soudal U23) i swojego partnera z ekipy Paterskiego.

Sobotnim triumfem 30-letni zawodnik przypieczętował sukces – prowadził bowiem od pierwszego etapu w Sędziszowie Małopolskim, a w sumie cztery razy stawał na podium.

"Czułem się mocny, ale nie spodziewałem się, że wszystko potoczy się dla mnie tak dobrze. Tego zwycięstwa nie byłoby jednak bez moich partnerów z ekipy. Na ostatnim odcinku i w całym wyścigu zrobili więcej niż mogli. Wielki szacunek i podziękowania dla całej drużyny, bo kontrolować stawkę od startu do mety niełatwych zawodów jest bardzo ciężko" – powiedział PAP Janiszewski.

Ostatniego dnia imprezy kolarze rywalizowali na płaskim 185-kilometrowym etapie z Kielc. Na trasie tworzyły się ucieczki, ale bez udziału zawodników, którzy mogliby zagrozić liderowi. Wszystko rozstrzygnęło się na końcowych kilometrach, za ostatnią premią górską na brukowanym podjeździe na łódzkiej ulicy Giewont.

"Ten fragment mógł zadecydować o klasyfikacji generalnej. Nie pamiętam w swojej karierze tak trudnego przejazdu na koniec. Zaatakowała na nim ekipa Vostera, ale udało nam się ich przytrzymać. Maciek Paterski i Marek Rutkiewicz pilnowali, żeby nic złego się nie stało i nikt nam nie odjechał" – tłumaczył triumfator.

Medalista mistrzostw kraju zaznaczył, że zwycięstwo w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków to dla niego jeden z największych sukcesów. "Wiem, że w tych zawodach zwyciężały duże nazwiska i miło jest znaleźć się w tym gronie. To jeden z ważniejszych etapowych wyścigów w Polsce i tym samym moich sukcesów w karierze" – przyznał urodzony w Słubicach sprinter.

Na trasie tegorocznej edycji wyścigu od środy rywalizowało ponad 120 zawodników z 21 polskich i zagranicznych grup. Kolarze przejechali pięć etapów. Na pierwszym w Sędziszowie Małopolskim triumfował Janiszewski, na drugim w Krośnie – Belg Alfdan De Decker (Lotto Soudal U23), trzecim w Stalowej Woli - Rosjanin Mamir Stasz (Gazprom-Rusvelo), a na czwartym w Jaworznie – ponownie De Decker.

"To był szybki, ciekawy i polski wyścig, bo mamy dwóch Polaków na podium finałowym. Sylwek przy pomocy mocnej ekipy wykorzystał wszystkie swoje sprinterskie atuty. Cieszę sie, że nasze kolarstwo znów zaczyna isć w górę" – podsumował tegoroczną rywalizację srebrny medalista w wyścigu drużynowym igrzysk w Seulu (1988) Marek Leśniewski.

Janiszewski zwyciężył również w klasyfikacji punktowej (biała koszulka). W górskiej (zielona) najlepszy był Michał Podlaski (Voster ATS Team), w młodzieżowej U-23 (niebieska) - Van Poucke, a w drużynowej (szara) – Wibatech Merx 7R.

W przeszłości w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków triumfowali m.in. Dariusz Baranowski, Tomasz Brożyna, Piotr Wadecki.
                            
Wyniki:

Piąty etap, Kielce - Łódź (185 km):

1. Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R) – 4:41.20
2. Aaron Van Poucke (Belgia/Lotto Soudal U23)  
3. Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R)
4. Adam Stachowiak (Voster ATS Team)
5. Alex Colman (Belgia/Lotto Soudal U23)
6. Kamil Zieliński (Team Hurom) – wszyscy ten sam czas.

Klasyfikacja końcowa:

1. Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R) – 17:19.28
2. Maciej Paterski (Wibatech Merx 7R) – strata 17 s
3. Aaron Van Poucke (Belgia/Lotto Soudal U23) – 23
4. Kamil Zieliński (Team Hurom) – 24
5. Adam Stachowiak (Voster ATS Team) – 29
6. Marek Rutkiewicz (Wibatech Merx 7R) – 35.

Zwycięzcy pozostałych klasyfikacji:

punktowa – Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7R)
górska – Michał Podlaski (Voster ATS Team)
młodzieżowa – Aaron Van Poucke (Belgia/Lotto Soudal U23)
drużynowa – Wibatech Merx 7R.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze