Zacięty spektakl w Lille! Francja zagra o złoto Ligi Narodów

W pierwszym półfinale rozgrywanego w Lille turnieju Final Six Ligi Narodów siatkarzy Francja wygrała z USA 3:2. Trójkolorowi zmierzą się w niedzielnym finale ze zwycięzcą meczu Brazylia – Rosja.

Francuzi wygrali grupę A, pokonując po kapitalnym meczu reprezentację Brazylii 3:2 (15:13) w tie-breaku, a w drugiej grze, bez większych kłopotów rozprawili się z Serbią, wygrywając 3:0. Amerykanie rywalizowali w grupie B i rozpoczęli zmagania w Lille od gładkiego zwycięstwa 3:0 w meczu z Polską, ale w drugim spotkaniu ulegli w trzech setach Rosji.

W premierowej odsłonie półfinałowego starcia Francuzów z Amerykanami, gospodarze odskoczyli rywalom w środkowej części seta (16:11) i w końcówce kontrolowali sytuację (18:12, 21:16). Po ataku Thibault Rossarda z drugiej linii wywalczyli piłkę setową (24:17), a Kevin Le Roux zakończył tę partię atakiem z przesuniętej krótkiej (25:18). Francuzi rozpoczęli mecz w kapitalnym stylu, a rywale nie byli w stanie nawiązać walki, tym bardziej, że popełnili w tej partii aż dziewięć błędów własnych – większość po zepsutych zagrywkach.

Set numer dwa miał podobny przebieg. Trójkolorowi imponowali skutecznością w ataku i bardzo mocną zagrywką (128 km/h Rossarda na 10:7). Odskoczyli przeciwnikom w środkowej części (16:11), a Amerykanie nie byli w stanie znaleźć sposobu na ich kapitalną dyspozycję. Kontra Rossarda dała gospodarzom piłkę setową (24:16), a wynik tej odsłony na 25:17 ustalił Stephen Boyer.

W trzecim secie trener John Speraw przesunął Matthew Andersona na atak, co zaczęło przynosić efekty. Gra się wyrównała, to Amerykanie schodzili na pierwszą przerwę przy minimalnej przewadze (7:8), którą powiększyli w środkowej części seta, poprawiając zagrywkę (10:14). Na drugiej przerwie mieli cztery oczka zaliczki (12:16). W końcówce Francuzi gonili wynik i byli blisko odrobienia strat, kluczowe piłki padły jednak łupem siatkarzy USA (23:25).

Czwarta partia to od początku wyrównana walka obu ekip i wynik oscylujący wokół remisu (6:6, 12:12). Na drugiej przerwie, po serii wygranych akcji, trzy oczka zaliczki mieli Trójkolorowi (16:13). Gospodarze znów zaczęli nękać rywali trudną zagrywką, a asami serwisowymi popisali się Boyer (17:13) i Kevin Tillie (19:14). Amerykanie nie rezygnowali i złapali kontakt z rywalami (21:20). Gospodarze mieli piłkę meczową po ataku Boyera (24:22), ale siatkarze USA doprowadzili do rywalizacji na przewagi i wygrali tę wojnę nerwów. Gdy Taylor Sander obił blok rywali (24:26), obie ekipy mogły szykować się do piątego seta.

Tie-breaka lepiej rozpoczęli Francuzi (5:1), ale jeszcze przed zmianą stron Amerykanie odrobili straty (7:7)!  Zacięta rywalizacja trwała do ostatniej piłki. Zakończył ją Boyer skutecznym atakiem z przechodzącej piłki. Francuzi wygrali decydującą partię 15:13 i zagrają w finale Ligi Narodów!

Wiele efektownych wymian, zwroty akcji i siatkówka na najwyższym poziomie. Starcie Francji z USA było ozdobą tegorocznej Ligi Narodów. Najlepiej punktowali: Stephen Boyer (31), Earvin N'Gapeth (12) – Francja; Matthew Anderson (23), Taylor Sander (20), Aaron Russell (15), Maxwell Holt (11) – USA. Francuzi zdobyli mniej punktów od rywali w ataku (61–68), więcej natomiast blokiem (11–10) oraz zagrywką (8–4), popełnili też zdecydowanie mniej błędów własnych (17–32!).

Francja – USA 3:2 (25:18, 25:17, 23:25, 24:26, 15:13)

Francja: Benjamin Toniutti, Earvin Ngapeth, Kevin Le Roux, Stephen Boyer, Nicolas Le Goff, Thibault Rossard – Jenia Grebennikov (libero) oraz Antoine Brizard, Jean Patry, Kevin Tillie.
USA: Micah Christenson, Maxwell Holt, Benjamin Patch, David Smith, Matthew Anderson, Taylor Sander – Erik Shoji (libero) oraz Kyle Ensing, Aaron Russell.

Terminarz i plan transmisji turnieju Final Six Ligi Narodów siatkarzy (Lille, 4–8 lipca):

2018-07-04: Polska  Rosja 1:3 (18:25, 23:25, 25:22, 17:25)
2018-07-04: Francja – Brazylia 3:2 (22:25, 25:20, 21:25, 25:22, 15:13)

2018-07-05: Polska – USA 0:3 (26:28, 17:25, 18:25)
2018-07-05: Serbia – Brazylia 0:3 (16:25, 26:28, 19:25)

2018-07-06: Rosja – USA 3:0 (25:22, 25:21, 25:21)
2018-07-06: Francja – Serbia 3:0 (25:19, 25:18, 25:17)

2018-07-07: Francja – USA 3:2 (25:18, 25:17, 23:25, 24:26, 15:13)
2018-07-07: Rosja – Brazylia (półfinał, sobota, godzina 16.15; transmisja – Polsat Sport)

2018-07-08: USA  Rosja/Brazylia (Mecz o trzecie miejsce, niedziela, godzina 16.50; transmisja – Polsat Sport)
2018-07-08: Francja – Rosja/Brazylia (Finał, niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).