Gdynia Sailing Days: Rodziewicz szósty w MŚ juniorów

Jakub Rodziewicz zajął szóste miejsce w mistrzostwach świata juniorów do lat 21 w klasie Laser Standard, które odbywają się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days. W niedzielę rywalizację w mistrzostwach Europy rozpoczęli żeglarze w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17.

Po 11 wyścigach Rodziewicz plasował się na trzeciej pozycji i miał szanse na medal, ale w ostatnim starcie był dopiero 36. i w klasyfikacji generalnej żeglarz Sejk Pogoń Szczecin zajął szóstą lokatę. Zwyciężył Niemiec Philipp Loew, drugi był jego rodak Max Wilken, a trzecie miejsce w stawce 138 żeglarzy z 40 państw wywalczył Irlandczyk Liam Glynn.

Wśród 73 zawodniczek z 30 krajów najlepsza okazał się Dunka Anna Munch, która wyprzedziła Włoszkę Carolinę Albano i Australijka Elysę Ainsworth. Ubiegłoroczna brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek z belgijskiej miejscowości Nieuwpoort Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) zakończyła gdyńskie regaty na ósmej pozycji.

W niedzielę w ramach 19. edycji VGSD rozpoczęły się mistrzostwa Europy seniorów w kolejnych olimpijskich klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. Po trzech wyścigach w klasie 49er Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zajmują w gronie 92 duetów trzecią lokatę. Prowadzą Australijczycy William Phillips i Iain Jensen, a za nimi plasują się Duńczycy, bracia Mads Emil i Christian Peter Stephensen Lubeck.

W damskim skiffie na czele znajdują się dwa siostrzane duety. Stawkę 48 załóg otwierają Carla i Marta Munte Carrasco, a tuż za Hiszpankami sklasyfikowane są bliźniaczki Madeleine i Nadia Zielińskie. Reprezentantki AZS UWM Olsztyn były w pierwszym wyścigu ósme, ale dwa kolejne wygrały i do zawodniczek z Półwyspu Iberyjskiego tracą tylko punkt. Trzecią lokatę zajmują Niemki Tina Lutz i Susann Beuck.

W katamaranach rywalizują 53 mieszane załogi, a czołową trójkę tworzą Brytyjczycy Ben Saxton i Nikki Boniface, Gemma Jones i Jason Saunders z Nowej Zelandii oraz Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti. Najlepsi z polskich żeglarzy, Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot) plasują się na 26. pozycji.

Mistrzostwa Europy potrwają w Gdyni do piątku.