Force India na sprzedaż

Moto
Force India na sprzedaż
fot. PAP/EPA

Hinduski biznesmen Vijay Mallya, współwłaściciel zespołu Formuły 1 Force India, potwierdził, że z powodu poważnych problemów finansowych rozważana jest możliwość sprzedaży teamu. Kilku inwestorów już złożyło oferty.

Mallya, który obecnie jest właścicielem 42,5 procent udziałów zespołu, ma nadzieję, że do sprzedaży jednak nie dojdzie, gdyż główny sponsor - firma Best Water Technology Group (BWT) - zdecyduje się na poważne zaangażowanie, z czym wiąże się m.in. znaczne zasilenie finansowe i być może zmiana nazwy.

 

"Pod uwagę brane jest także rozwiązanie znacznie szersze, nawet przejęcie stu procent udziałów. W tym biznesie trzeba myśleć i planować komercyjnie, a nie emocjonalnie" - powiedział Mallya e trakcie weekendu Grand Prix Wielkiej Brytanii.

 

Jak przyznał, otrzymał już interesujące oferty, ale na razie żadna z nich nie spełnia wszystkich warunków. O problemach Force India zrobiło się głośno na początku czerwca, gdy pojawiły się informacje, że zespół jest na skraju wypłacalności i być może nie dotrwa do końca sezonu. Według nieoficjalnych informacji - Liberty Media, właściciel Formuły 1 - bierze już pod uwagę możliwość startów w drugiej połowie sezonu tylko dziewięciu ekip.

 

Biznesmen z Indii ma od wielu lat poważne problemy finansowe i prawne. W ubiegłym roku został aresztowany w Londynie na podstawie międzynarodowego listu gończego wydanego przez władze Indii, gdzie jest podejrzany o nielegalny zabór około 1,4 mld dolarów należących do linii lotniczych Kingfisher Airline, których był właścicielem. Po ogłoszeniu ich upadłości organy podatkowe wszczęły postępowania karno-skarbowe i Mallya - aby uniknąć ewentualnego procesu i skazania prawomocnym wyrokiem - w 2006 roku opuścił kraj i osiedlił się w Anglii.

 

Władze Indii wcześniej kilka razy wystawiały za nim listy gończe oraz występowały o ekstradycję, ale dotychczas do niej nie doszło. Po raz ostatni w grudniu 2017 roku sąd magistracki w Westminsterze wydał orzeczenie o całkowitym wstrzymaniu możliwości jego ekstradycji do Indii.

 

Kierowcami zespołu Force India w sezonie 2018 są Meksykanin Sergio Perez i Francuz Esteban Ocon. W klasyfikacji konstruktorów team zajmuje szóste miejsce, prowadzi Ferrari.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze