Były kapitan Urugwaju: Europa wyprzedza Amerykę o 20-25 lat

Piłka nożna
Były kapitan Urugwaju: Europa wyprzedza Amerykę o 20-25 lat
fot. PAP/EPA

Piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji dowodzą, zdaniem byłego kapitana Urugwaju Diego Lugano, że Europa ma ogromną przewagę nad Ameryką pod względem organizacji i inwestycji, co przekłada się na wyniki. "Mundial pokazał, że jest to 20-25 lat" - powiedział.

W najlepszej czwórce mistrzostw świata znalazły się wyłącznie drużyny ze Starego Kontynentu: Anglia, Belgia, Chorwacja i Francja. - Przewaga wynika z lepszej organizacji, większych inwestycji, mocniejszych struktur poszczególnych federacji i to przekłada się na wyższy poziom rozgrywek. Ameryka jest opóźniona ze względu na afery korupcyjne w Conmebol (Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej). Zapóźnienie dotyczy nie tylko Urugwaju, ale takich państw jak Brazylia, Chile, Kolumbia, Ekwador i Peru. Utknęliśmy w miejscu, ligi się nie rozwijają. Kibice cierpią, gdy zespoły przystępują do rywalizacji międzynarodowej - ocenił były zawodnik Paris Saint Germain i Fenerbahce Stambuł.

 

Jego zdaniem projekty piłkarskie w Ameryce Południowej powinny być nakierowane na 5-10-latków, by w dłuższej perspektywie czasowej Ameryka zaczęła nadrabiać straty do Europy. 37-letni Lugano rozegrał 95 meczów w reprezentacji Urugwaju i strzelił w nich 9 goli.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze