Wisła Kraków porozumiała się z miastem w sprawie stadionu

Piłka nożna
Wisła Kraków porozumiała się z miastem w sprawie stadionu
fot. Cyfrasport

Władze Wisły Kraków w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie klubowej potwierdziły, że osiągnęły porozumienie z miastem w sprawie spłaty długów i nowej umowy, która umożliwi rozgrywanie w sezonie 2018/19 meczów piłkarskiej ekstraklasy na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana.

"Informujemy, że dzisiejsze rozmowy między Prezesem Zarządu Ekstraklasy SA Marcinem Animuckim i Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim pozwoliły na znalezienie rozwiązania, które umożliwi Wiśle Kraków rozgrywanie meczów na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana" - napisano w oświadczeniu.

Podkreślono, że "spotkanie to stanowi kontynuację wcześniejszych negocjacji Zarządu Wisły Kraków SA z Ekstraklasą SA przy udziale Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej - Zbigniewa Bońka. Klub zwrócił się do Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego z propozycją harmonogramu realnych spłat zadłużenia, licząc na wypracowanie modelu satysfakcjonującego dla obu stron. Klub kieruje ogromne podziękowania w stronę Ekstraklasy SA i Prezesa PZPN Zbigniewa Bońka za czynny udział w tej sprawie".

O przełomie w trwających od jakiegoś czasu negocjacjach już przed południem poinformował – w swoim oświadczeniu – prezydent Majchrowski.

Wcześniej władze Krakowa były zdecydowanie przeciwne podpisaniu nowej umowy (poprzednia wygasła 30 czerwca) na wynajem stadionu dla Wisły. Domagały się, aby klub spłacił część zadłużenia, które wynosi ok. 6,5 miliona złotych. W miniony piątek Wisła zapłaciła milion, ale władze miejskie stały na stanowisku, że należy jeszcze zapłacić 3,9 miliona. W ten sposób zostałby uregulowany tak zwany dług bezsporny. Wysokość pozostałych należności będzie ostatecznie ustalona w toczącym się postępowaniu sądowym.

Wisła nie posiadała odpowiednich środków, aby spełnić żądania władz miasta i wydało się, że będzie musiała poszukać sobie nowego stadionu poza Krakowem. Prowadzono nawet negocjacje w tej sprawie.

Umowa pomiędzy władzami miasta Krakowa i Wisłą zakłada, że dług Wisły – 3,9 miliona plus około 700 tysięcy złotych odsetek - zostanie rozłożony na trzy raty spłacane do końca 2020 roku. Środki mają pochodzić ze sprzedaży praw medialnych, jakie ma zagwarantowane klub i przelewane będą przez Ekstraklasę SA bezpośrednio na konto miasta Krakowa.

Aby Wisła nie generowała kolejnych długów w nowym sezonie, 48 godzin przed każdym meczem ekstraklasy będzie musiała na konto zarządzającego stadionem Zakładu Infrastruktury Sportowej przelać około 130 tysięcy złotych.

Wisła swój pierwszy mecz w roli gospodarza rozegra 21 lipca z Arką Gdynia.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie