Skargę na działalność Iljumżynowa, złożył jego zastępca Grek Georgios Makropoulos.

Na zebraniu Komisji Etyki uznano, że Iljumżynow w okresie od marca 2017 do kwietnia 2018 roku wiele razy naruszył przepisy statutu, stawiając swoje interesy ponad interesami FIDE, dyskryminował członków Komitetu Wykonawczego, a swoją działalnością naraził na uszczerbek wizerunek tej dyscypliny sportu.

25 listopada 2015 roku Departament Stanu USA umieścił Iljumżynowa na liście osób objętych sankcjami w związku z popieraniem rządu syryjskiego i ułatwianiem mu zakupu ropy naftowej od Państwa Islamskiego.

FIDE dała mu wtedy czas na wyjaśnienie wszystkich okoliczności, aby jego nazwisko zostało usunięte z listy. 6 grudnia 2015 roku Komitet Wykonawczy FIDE podjął decyzję, aby prezydent wycofał się z prawnych i finansowych operacji FIDE, powierzając kompetencje w tym zakresie wiceprezydentowi Makropoulosowi.

Ponad dwuletnie starania Iljumżynowa o usunięcie jego nazwiska z listy Departamentu Stanu nie przyniosły efektu, a szwajcarski bank zablokował w trybie natychmiastowym konta FIDE.

W kwietniu Komitet Wykonawczy FIDE poprosił prezydenta o natychmiastowe złożenie funkcji, do czego jednak nie doszło. Za wnioskiem opowiedziało się czternastu członków tego gremium, a jeden był przeciwny.

56-letni Iljumżynow, miliarder i prezydent Republiki Kałmucji - autonomicznej republiki w Federacji Rosyjskiej wybrany został na szefa FIDE w 1995 roku.

Jako prezydent FIDE sponsorował mecz o mistrzostwo świata Anatolij Karpow – Gata Kamski (Elista 1996), kolejne turnieje o mistrzostwo świata (Groningen 1997, Lozanna 1998, Las Vegas 1999) oraz szachową olimpiadę w Eliście w 1998 roku.

W 2010 r., w kolejnych wyborach na stanowisko prezydenta FIDE, pokonał Anatolija Karpowa w stosunku głosów 95:55, natomiast w 2014 – Garriego Kasparowa 110:61.

Na jego cześć nazwę Kirsan otrzymała jedna z planetoid.