„Znam się na kobiecych skokach, ponieważ posiadam kwalifikacje do ich trenowania oraz stały kontakt z trenerami zajmującymi się żeńskimi skokami. Analizując rozwój tej dyscypliny i możliwości kobiet myślę, że mogą wykonywać równie długie skoki jak mężczyźni, a nawet dłuższe. Mogą latać dalej pod warunkiem, że będą miały odpowiednią szybkość na progu” - powiedział Stoeckl w rozmowie z norweskim dziennikiem „Dagbladet”.

 

Zaznaczył, że on sam nie zamierza trenować kobiet, ponieważ jest to ogromna różnica w porównaniu z mężczyznami. „Nie chodzi tylko o warunki fizyczne, lecz również o mentalność. Kobiety myślą inaczej i dlatego komunikacja trenera jest z nimi inna. Podczas gdy na co dzień w mojej grupie używamy prostego języka z odpowiednimi żargonowymi zwrotami i moi podopieczni w lot wszystko rozumieją, to kobiety dłużej i dogłębniej analizują każdą informację od trenera. Nie jest to źle, tylko po prostu inaczej i trener nie jest w stanie się szybko przestawić” - wyjaśnił Stoeckl.

 

Złota medalistka olimpijska z Pjongczang Maren Lundby zgadza się ze Stoecklem: "absolutnie ma rację. Jesteśmy inne fizycznie i psychicznie, więc trenerzy też muszą się dopasować do tych różnic”.

 

Co do prognozy dotyczącej długości kobiecych skoków, to Norweżka ma podobne zdanie do Stoeckla. „Możemy latać bardzo daleko tylko jeśli mamy możliwości regularnych startów na mamutach. Rekord świata w wykonaniu kobiety byłby wyczynem spektakularnym i ważnym impaktem reklamowym dla naszego sportu, w którym największą bolączką jest brak sponsorów i pieniędzy” - powiedziała.

 

Profesor Erland Oerbeck, dyrektor laboratorium techniki rakietowej w norweskiej fabryce amunicji Nammo, od kilku lat współpracuje z norweską federacją narciarską nad symulacją skoków narciarskich. Uważa, że kobiety dzięki innej budowie ciała i wadze mogą wykonywać skoki dłuższe niż mężczyźni.

 

„Według moich ścisłych danych, a nie spekulacji, myślę, że to nastąpi już niedługo i to na wszystkich rozmiarach skoczni” - powiedział na antenie telewizji NRK.

 

Obecny rekord świata w długości skoku należy do Austriaka Stefana Krafta i wynosi 253,5 metra. Uzyskał go na skoczni Vikersund 18 marca 2017 roku. Kobiecy rekord należy do Austriaczki Danieli Iraschko, która w Kulm uzyskała 200 metrów 29 stycznia 2003 roku.

 

„Ten rekord ma już 15 lat i kiedy kobiety wejdą do terminarza międzynarodowej federacji narciarskiej w lotach, to powinien zostać bardzo szybko pobity” - prognozuje Stoeckl.