MŚ 2018: Anglia stłamszona! Belgia z brązem!

W przedostatnim meczu tegorocznych mistrzostw świata w Rosji reprezentacja Belgii w pewnym stylu pokonała w spotkaniu o trzecie miejsce ekipę Anglii 2:0 i tym samym zapewniła sobie brązowe medale na tym turnieju. To największy sukces tego kraju w historii ich występów na mundialu.

Oba zespoły miały już okazję zagrać ze sobą na tym turnieju w fazie grupowej. Wówczas w meczu, którego stawką było pierwsze miejsce, ekipa Roberto Martineza wygrała 1:0. Anglicy zamierzali zrewanżować się swoim rywalom. Selekcjoner Synów Albionu zdecydował się wystawić jedenastkę, której średnia wieku wynosiła 25 lat i 174 dni, będąca tym samym najmłodszym zestawieniem w historii występów tej reprezentacji na mundialu.

Być może z tego powodu Wyspiarze fatalnie weszli w to spotkanie, bowiem już w pierwszych minutach Jordan Pickford musiał wyciągać piłkę z siatki. Płaskie dośrodkowanie z lewego skrzydła Nacera Chadliego na bramkę zamienił Thomas Meunier. Asystent przy tym trafieniu musiał kilkadziesiąt minut później opuścić plac gry ze względu na kontuzję.

Wcześniej Anglicy próbowali doprowadzić do remisu, stwarzając sobie kilka sytuacji, lecz bez wymiernego skutku. Z dystansu Thibaut Courtois próbowali zaskoczyć m.in. Fabian Delph, Raheem Sterling oraz będący na drodze do wywalczenia korony króla strzelców tegorocznych mistrzostw, Harry Kane. Żaden z nich nie potrafił jednak znaleźć sposobu na pokonanie bramkarza Chelsea. Ich uderzenia były niecelne lub mało precyzyjne i zbyt lekkie.

Swoje okazje mieli także Belgowie, ale z podobnym efektem finalnym. Trzeba jednak podkreślić, że reprezentacja Czerwonych Diabłów stwarzała sobie mimo wszystko groźniejsze sytuacje. Z kilku metrów minimalnie nad poprzeczką uderzył Kevin De Bruyne. Ten sam zawodnik oddał groźny strzał w polu karnym, ale po rykoszecie dobrze interweniował Pickford. Zablokowane próby Edena Hazarda i Romelu Lukaku sprawiły, że do przerwy Belgia schodziła do szatni z jednobramkowym prowadzeniem.

Przed rozpoczęciem drugiej części spotkania Gareth Southgate postanowił dokonać dwóch zmian. Na boisku zameldowali się Marcus Rashford oraz Jesse Lingard. To miało pomóc Synom Albionu odrobić minimalne straty. Od pierwszych minut to właśnie drużyna z Wysp Brytyjskich posiadała inicjatywę, natomiast Belgowie byli nastawieni na grę z kontrataku. Swojego dnia nie miał Lukaku, któremu w kluczowych momentach uciekała piłka.

Anglicy zmarnowali stuprocentową okazję w 70. minucie. Świetne podanie od Rashforda otrzymał Eric Dier, który znalazł się sam na sam z Courtois. Zawodnik Tottenhamu podciął piłkę nad bramkarzem Chelsea, ale w ostatniej chwili futbolówkę z linii bramkowej wybił Toby Alderweireld.

Dziesięć minut później odpowiedzieli Belgowie po wypracowanej kontrze. Meunier uderzył mocno z woleja, ale świetną robinsonadą popisał się Pickford. To co nie udało się wtedy, zostało sfinalizowane kilkadziesiąt sekund później za sprawą duetu De Bruyne-Hazard. Ten pierwszy popisał się prostopadłym podaniem, natomiast kapitan Czerwonych Diabłów wpadł w pole karne, wyprzedził obrońcę i strzałem przy krótkim słupku przypieczętował triumf dla swojej reprezentacji!

Belgia – Anglia 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Thomas Meunier (4), 2:0 Eden Hazard (82)

Żółta kartka - Belgia: Axel Witsel Anglia: John Stones, Harry Maguire

Sędzia: Alireza Faghani (Iran) Widzów: 64 406

Belgia: Thibaut Courtois - Toby Alderweireld, Vincent Kompany, Jan Vertonghen - Thomas Meunier, Axel Witsel, Kevin De Bruyne, Nacer Chadli (39. Thomas Vermaelen) - Youri Tielemans (78. Mousa Dembele), Romelu Lukaku (60. Dries Mertens), Eden Hazard

Anglia: Jordan Pickford - Phil Jones, John Stones, Harry Maguire - Kieran Trippier, Ruben Loftus-Cheek (84. Dele Alli), Eric Dier, Fabian Delph, Danny Rose (46. Jesse Lingard) - Raheem Sterling (46. Marcus Rashford), Harry Kane

Relacja zakończona

Koniec meczu! Belgia pokonuje Anglię 2:0 i zapewniła sobie brązowe medale mistrzostw świata w Rosji!

Arbiter dolicza trzy minuty.

Zmiana wśród Anglików. Na ławce usiądzie Loftus-Cheek, a wchodzi na boisko Dele Alli.

Gooool!!!!! Belgia podwyższa prowadzenie! Autorem bramki Hazard, który otrzymał podanie od De Bruyne, wpadł w pole karne, wyprzedził obrońcę i pewnym strzałem przy krótkim słupku wpisał się na listę strzelców.

Kapitalna kontra Belgii zakończona strzałem z woleja Meuniera, ale jeszcze lepsza robinsonada Pickforda!

Zmiana w zespole Belgii. Na boisku melduje się Mousa Dembele, który wchodzi w miejsce Youriego Tielemansa.

W międzyczasie żółtą kartką ukarany Maguire.

Szansa przed Belgią, a konkretnie przed Mertensem, który zszedł do środka i chciał oddać strzał po długim słupku, ale bardzo niecelny.

Kolejne dośrodkowanie praktycznie z tego samego miejsca i strzał głową Maguire'a, ale obok słupka.

Znowu Dier, ale tym razem głową i niecelnie.

Vincent Kompany wyprzedził Maguire'a i wybił piłkę na rzut rożny.

Rzut wolny dla Anglii w odległości kilkudziesięciu metrów do bramki Belgii. To będzie dośrodkowanie.

To musiało być wyrównanie! Po kapitalnym podaniu od Rashforda sam na sam z Courtois znalazł się się Eric Dier, który podciął piłkę nad bramkarzem Chelsea, ale futbolówkę z linii bramkowej w ostatniej chwili wybija Toby Alderweireld!

Szybka kontra Belgii, ale po kombinacyjnej akcji zabrakło porozumienia pomiędzy De Bruynem i Mertensem.

Rzut rożny dla Anglii.

Druga zmiana w ekipie Belgii. Murawę opuszcza Lukaku, a zastępuje go Dries Mertens.

Kolejny raz Lukaku pierwszym kontaktem z piłką psuje sobie świetną okazję do zdobycia bramki. Napastnik Manchesteru United zbyt mocno wypuścił sobie futbolówkę, którą łapie Pickford.

Anglicy przejęli inicjatywę na początku drugiej połowy. Belgia nastawiona na grę z kontry.

Żółta kartka dla Johna Stonesa za faul na środku boiska na Edenie Hazardzie. Belgowie wychodzili z groźną kontrą.

Dobra wrzutka Kierana Trippiera, ale Jan Vertonghen wybija piłkę na rzut rożny. Po nim futbolówkę łapie Courtois.

Rzut wolny dla Anglii na prawym skrzydle. Szansa na dośrodkowanie.

W zespole Anglików doszło do podwójnej zmiany. Plac gry opuścili Danny Rose oraz Raheem Sterling, a w ich miejsce weszli Jesse Lingard i Marcus Rashford.

Zaczynamy drugą połowę!

Sędzia nie pozwolił Belgom na wykonanie rzutu wolnego i zakończył pierwszą połowę.

Jeszcze jedna szansa przed Belgami, bowiem sam na sam z obrońcą Anglików znalazł się Lukaku, który jednak przegrał ten pojedynek, bowiem jego strzał został zablokowany.

Sędzia dolicza 2 minuty.

Końcowe minuty pierwszej połowy. De Bruyne otrzymał piłkę w polu karnym i zdecydował się na natychmiastowy strzał, ale trafił prosto w obrońcę.

I mamy wspomnianą wcześniej wymuszoną zmianę. Z boiska schodzi Chadli, a w jego miejsce pojawia się Thomas Vermaelen.

Przerwa w grze, bowiem na murawie leży Nacer Chadli. Prawdopodobnie będzie potrzebna zmiana.

Świetna szansa dla De Bruyne, który dostał piłkę w okolicach szóstego metra i mocny strzałem z pół obrotu posłał piłkę minimalnie nad poprzeczką.

Strzał Edena Hazarda w polu karnym zablokowany.

Oglądamy fragment spokojniejszej gry, w której oba zespoły nie stwarzają sobie sytuacji. Gra toczy się głównie w środku pola.

Znakomita szansa dla Anglików! Górną piłkę w polu karnym przyjął Sterling, który wysunął futbolówkę do wbiegającego Harry'ego Kane'a, lecz ten uderzył obok słupka.

Harry Maguire oddał strzał głową po centrze z rożnego, ale prosto w dłonie Courtois.

Indywidualna akcja Rubena Loftusa-Cheeka, który wbiegł w pole karne, chciał dośrodkować, ale został zablokowany i będzie rzut rożny.

Świetne prostopadłe podanie De Bruyne do Romelu Lukaku, któremu jednak uciekła piłka. W innym przypadku znalazłby się sam na sam z bramkarzem.

Fabian Delph uderza z dystansu, ale za lekko i mało precyzjnie, aby zaskoczyć Courtois.

Oglądamy bardzo interesujące widowisko.

Strzał zza pola karnego Raheema Sterlinga, ale zablokowany. Po chwili szybka kontra Belgii i strzał Kevina De Bruyne, który wpadł w pole karne. Po drodze miał miejsce lekki rykoszet, ale na posterunku był Jordan Pickford.

Rzut wolny dla Anglii i dośrodkowanie w pole karne, ale pewnie piłkę łapie Thibaut Courtois.

Kolejna akcja Belgów, ale tym razem nie zakończona strzałem.

Goool!!!! Świetna akcja Belgów. Płaskie dośrodkowanie Nacera Chadliego z lewego skrzydła i piłkę do bramki Anglików z kilku metrów umieszcza Thomas Meunier. Świetny początek ekipy Martineza!

Zaczynamy!

Obie drużyny już gotowę do wyjścia na murawę. Za chwilę zaczynamy!

Zaczniemy od przedstawienia składów obu drużyn!

Witamy w relacji na żywo w meczu o brązowy medal mistrzostw świata 2018 w Rosji! Do początku spotkania pozostało tylko 25 minut!