Deschamps mistrzem świata jako piłkarz i trener

Piłka nożna
Deschamps mistrzem świata jako piłkarz i trener
fot. PAP/EPA.

Didier Deschamps jako trzeci w historii wywalczył mistrzostwo świata w piłce nożnej zarówno jako zawodnik, jak i jako trener. Wcześniej podobnej sztuki dokonali Mario Zagallo oraz Franz Beckenbauer.

Przed dwudziestu laty, na mundialu Francja 1998 Deschmaps sięgnął po złoto w roli zawodnika. Był kapitanem Trójkolorowych, którzy w wielkim finale ograli 3:0 Brazylię. W Rosji był selekcjonerem reprezentacji Francji, która triumfowała, ogrywając w grze o złoto ekipę Chorwacji 4:2.

 

Brazylijczyk Zagallo jako zawodnik wygrał mistrzostwo świata dwukrotnie: w 1958 oraz 1962 roku. W 1970 roku w Meksyku poprowadził ekipę "Canarinhos" do złota. Jego podopieczni pokonali w finale 4:1 reprezentację Italii. Co ciekawe, Zagallo miał szansę na kolejny triumf w 1998 roku, ale właśnie wówczas na drodze stanęli im Trójkolorowi z Deschampsem w składzie.

 

Niemiec Beckenbauer jako piłkarz triumfował w roku 1974 roku, gdy reprezentacja RFN była gospodarzem imprezy. Jako trener doprowadził Niemców do złota na boiskach Włoch w 1990 roku. Jego podopieczni wznieśli Puchar Świata po wygranej 1:0 nad reprezentacją Argentyny. Słynny "Kaiser" miał również na koncie dwa przegrane finały: jako piłkarz (Anglia 1966) oraz jako trener (Meksyk 1986).

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze