Wyrachowana Francja mistrzem świata! Popis strzelecki w finale mundialu

Reprezentacja Francji zgodnie z przewidywaniami wykorzystała swój potencjał i po gradzie bramek została mistrzem świata! Na stadionie w Łużnikach kibice obejrzeli niezwykle ofensywny futbol, a wielkie widowisko zakończyło się zwycięstwem Trójkolorowych 4:2.

Francuzi czekali dwadzieścia lat na mistrzostwo świata, a na drodze mieli im stanąć zmęczeni trzema dogrywkami z rzędu Chorwaci, którzy chcieli sprawić jedną z największych sensacji ostatnich lat. Podobnie było w 1998 roku, gdzie oba zespoły zmierzyły się w półfinale: wówczas triumfowali Trójkolorowi i to oczywiście oni byli faworytem na Łużnikach.

Przed dwoma laty na Euro 2016 Francuzi również byli faworytami finału. Wtedy jednak przegrali walkę o złoto z Portugalią po golu w dogrywce. Teraz ich szanse były jeszcze większe, a brak mistrzostwa miał być rozpatrywany w kategoriach porażki.

Pierwszy gwizdek sędziego nadszedł po efektownej cermonii zamknięcia mundialu, a spotkanie było bardzo szarpane. Francuzi w pełni wykorzystywali swoje atuty, imponując przy tym boiskową inteligencją. W pierwszej połowie to jednak sami Chorwaci byli dla siebie największym zagrożeniem. Wynik udało się otworzyć już w 18. minucie, gdy bardzo mocne dośrodkowanie Antoine'a Griezmanna delikatnie przeciął Mario Mandzukic, który skierował piłkę do własnej siatki.

Chorwaci szybko odpowiedzieli po efektownym golu Ivana Perisica, jednak na przerwę to Trójkolorowi schodzili prowadząc. Sędzia Nestor Pitana posłuchał sugestii kontrowersyjnej sytuacji i postanowił wykorzystać system VAR: dogłębnie analizował, jak piłka po rzucie rożnym trafiła w polu karnym w rękę Perisica i ostatecznie wskazał na wapno. Bezbłędnie stały fragment gry na bramkę zamienił Griezmann.

Gra stała się niezwykle otwarta, co sprzyjało francuskim kontratakom i potencjałowi ofensywnemu, chociaż wynik gonili Chorwaci. Kilka minut nieuwagi i było już po wszystkim: w 59. minucie "na dwa" z dystansu trafił Paul Pogba, a pięć minut później jego wyczyn powtórzył Kylian Mbappe, który stał się najmłodszym strzelcem w finale MŚ od czasów Pelego (1958). Wynik brzmiał niezwykle krzywdząco dla szukającej gry Chorwacji, która starała się podjąć rękawicę raz jeszcze.

Powiodło się w 69. minucie, gdy fatalny błąd a'la Loris Karius popełnił Hugo Lloris. Bramkarz reprezentacji Francji pochopnie podawał obok nóg chorwackiego snajpera i grubo się przeliczył: Mario Mandzukic zdobył drugą bramkę dla swojej reprezentacji przecinając podanie golkipera. Zawodnicy ubrani w biało-czerwoną kratę rzucili się do ataków i robili wszystko, by jeszcze zagrozić rywalom, jednak ich próbom brakowało precyzji.

Potęgowało się też zmęczenie i ostatecznie to ekipa Didiera Deschampsa sięgnęła po najważniejsze piłkarskie trofeum!

Francja - Chorwacja 4:2 (2:1)
Bramki: Mandzukic sam. 18', Griezmann k. 38', Pogba 59, Mbappe 65' - Perisic 28', Mandzukic 69'

Francja: Hugo Lloris - Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez - Paul Pogba, N’Golo Kante (Steven N'Zonzi 55') - Kylian Mbappe, Antoine Griezmann, Blaise Matuidi (Corentin Tolisso 73') - Olivier Giroud (Nabil Fekir 81')

Chorwacja: Danijel Subasic – Sime Vrsaljko, Domagoj Vida, Dejan Lovren, Ivan Strinic (Marko Pjaca 82') - Ante Rebic (Andrej Kramaric 71'), Ivan Rakitic, Marcelo Brozovic, Luka Modric, Ivan Perisic - Mario Mandzukic

Relacja zakończona

Koniec meczu! Francja drugi raz w historii mistrzem świata! Wcześniej po złoto sięgnęli w 1998 roku!

Obie drużyny już pogodzone z końcowym wynikiem oczekują na ostatni gwizdek sędziego.

Ostry faul na Griezmannie na połowie Chorwacjii. Faulował Vrsaljko, który otrzymuje żółtą kartkę.

Sędzia dolicza pięć minut. Francja na trybunach już świętuje!

Strzał z dystansu Rakiticia, ale niecelny!

Francja coraz bliżej mistrzostwa świata! Chorwacja jednak nie rezygnuje.

Zmiany w obu zespołach. We Francji boisko opuszcza Olivier Giroud, którego zastępuje Nabil Fekir, natomiast w drużynie Chorwacji z murawy schodzi Ivan Strinic, a wchodzi Marko Pjaca.

Strzał Ivana Rakiticia z dystansu, ale obok słupka. Powinien być rzut rożny, ale sędzia tego nie zauważył.

Brasie Matuidi opuszcza boiska, a w jego miejsce wchodzi Corentin Tolisso.

Zmiana w ekipie Chorwacji. Na boisku mleduje się Andrej Kramaric, który zastępuje Ante Rebicia.

Goool!!! Co tu się dzieje! Hugo Lloris wyciąga pomocną dłoń Chorwacji, która przedłuża sobie nadzieję na odrobienie strat! Bramkarz Francji poczuł się zbyt pewnie i chciał nonszalancko zagrać tuż obok nadbiegającego Madzukicia, który tylko wyciągnął nogę i skierował piłkę do pustej bramki! Ależ mecz! Ależ finał!

Goool!!! To już jest nokaut! Kapitalne uderzenie z dystansu Mbappe, który oddał strzał przy krótkim rogu i podwyższa prowadzenie!

Francja chce pójść za ciosem! Jeden z defensorów Chorwacji w ostatniej chwili wybija piłkę, a już do strzału z piątego metra składał się Griezmann.

Czy Chorwacja jest w stanie wstać z kolan?

Goool!!! Francja podwyższa prowadzenie, a kontkretnie Paul Pogba, który uderza precyzyjnie zza pola karnego!

Mamy pierwszą zmianę w tym meczu. Plac gry opuszcza Kante, a w jego miejsce pojawia się N'Zonzi.

Sporo się dzieje! Tym razem Mandzukić zderzył się przy walce o piłkę z Llorisem.

Mamy przerwę w grze, bo na boisko wybiegło... czterech kibiców.

Szansa przed Mbappe, ale jego strzał z ostrego kąta obronił Subasić.

Chorwaci podobnie jak na początku pierwszej połowy, tak samo teraz przejęli inicjatywę.

Świetna interwencja Llorisa po strzale Rebicia!

Strzał zza pola karnego Griezmanna, ale prosto w ręce Subasicia.

Rozpoczęła się druga połowa!

Koniec pierwszej połowy! Francja do przerwy prowadzi z Chorwacją 2:1!

Sędzia dolicza trzy minuty.

Mamy przerwę w grze, bowiem na murawie leży Umtiti.

Mocny strzał Lovrena, ale zablokowany i będzie rzut rożny.

Żółta kartka dla Lucasa Hernandeza za faul na środku boiska.

To mogło być błyskawiczne wyrównanie! Dośrodkowanie z lewego skrzydła i strzał jednego z Chorwatów z kilku metrów, ale nieczysty.

Goool!!! Griezman kompletnie zymlił Subasicia! Francja odzyskuje prowadzenie!

Rzut karny! Nestor Pitana wskazuje po weryfikacji na wapno!

Mamy kontrowersję, bowiem po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłka dotknęła ręki Perisicia. Będzie weryfikacja VAR!

Rzut rożny dla Francji.

Goool!!!! Zamieszanie w polu karnym Francji po dośrodkowaniu Modricia. Do piłki dopadł Perisic, który wypracował sobie pozycję do strzału i mocnym uderzeniem po długim rogu doprowadza do wyrównania!

Chorwaci ruszali z kontratakiem, ale Perisicia faulował Kante, który otrzymał żółtą kartkę.

Chwilę później mocny strzał z woleja oddał Rakitic, ale bardzo niecelny.

Dośrodkowanie Modrica, które piąstkuje Lloris.

Kolejny rzut wolny dla Chorwatów, tym razem na lewym skrzydle.

Dośrodkowanie Modrica, ale strzał głową Domagoja Vidy powędrował wysoko nad bramką.

Faulowany na prawym skrzydle Luka Modric i to daje szansę Chorwacji.

Goool!!! Pierwsza ofensywna akcja Francji i bramka autorstwa... Mario Mandzukicia, który po dośrodkowaniu Griezmanna trącił piłkę, która wpadła po długim rogu do bramki! Trójkolorowi obejmują prowadzenie!

Może teraz! Bowiem będzie rzut wolny dla Francji po faulu na Griezmannie około dziesięć metrów od pola karnego Chorwacji.

Francuzi próbują niemrawo zbliżyć się pod pole karne Chorwacji, ale na razie bezskutecznie.

Chorwacja stosuje wysoki pressing, co sprawia problemy Francuzom.

Rzut rożny dla Chorwacji, która od pierwszych minut posiada inicjatywę.

I znowu akcja Chorwacji i dośrodkowanie prawym skrzydłem, ale wybijają piłkę obrońcy francuscy na aut.

Pierwsza ofensywna akcja Chorwacji, a konkretnie Ivana Perisicia, lecz niezakończona strzałem.

Zaczynamy!

Wiemy komu kibicuje Marcin Gortat...

Piłkarze obu drużyn już w gotowości.

Wśród zaproszonych gości nie brakuje wielu znanych twarzy takich jak śpiewający amerykański aktor Will Smith i grający na bębnie... Ronaldinho.

Eden Hazard jest pod wrażeniem atmosfery stwarzanej przez belgijskich fanów. Czy tego typu filmiki już niedługo będą mogli udostępniać Francuzi? A może Chorwaci?

W tej chwili trwa ceremonia zamknięcia mistrzostw świata w Rosji.

Napięcie rośnie. Znamy już formacje obu ekip.

MŚ 2018: Tysiące kibiców przywitało w Belgii trzecią drużynę mundialu

Tysiące belgijskich kibiców oraz król Filip przywitało w Brukseli wracającą z mundialu w Rosji piłkarską reprezentację ich kraju. Podopieczni Roberto Martineza zajęli w mistrzostwach świata trzecie miejsce, wygrywając w sobotę z Anglią 2:0.

Wróćmy jednak do teraźniejszości. Belgowie świętują zdobycie brązowego medalu.

MŚ 2018: Rosja symbolicznie przekazała obowiązki gospodarza Katarowi

Prezydent Rosji Władimir Putin przekazał symbolicznie podczas uroczystości na Kremlu obowiązki gospodarza piłkarskich mistrzostw świata Katarowi - organizatorowi turnieju w 2022 roku. W niedzielę w Moskwie rozegrany zostanie mecz finałowy Francja - Chorwacja. W ceremonii udział wzięli m.in. Emir Kataru Szejk Tamim Bin Hamad Al-Thani oraz prezydent FIFA Gianni Infantino.

Po zakończonym dzisiejszym finale, wielu z nas będzie już wybiegać myślami do kolejnych mistrzostw.

Już tylko godziny dzielą nas od tego, aby to trofeum opuściło Rosję i trafiło do...

MŚ 2018. Fogiel: Francja ma aż sześciu liderów! Stawiam na Pogbę

Już w niedzielę Francja zagra z Chorwacją w finale mistrzostw świata 2018. Francuski korespondent Polsatu Sport, Tadeusz Fogiel opowiedział w Studiu Futbol 2018 o atmosferze panującej w Paryżu oraz o swoich przewidywaniach co do samego meczu. Francuzi na triumf w mistrzostwach świata czekają już dwadzieścia lat.

Francuski korespondent Polsatu Sport, Tadeusz Fogiel zdradził jakie nastroje panują wśród społeczeństwa Trójkolorowych.

Bjelica przed finałem MŚ: Dziś nasz zespół jest mocniejszy niż 20 lat temu

W niedzielnym finale reprezentacja Chorwacji zagra o swój pierwszy tytuł mistrza świata. - Nie mamy żadnej presji. Jesteśmy w finale i chcemy go wygrać - powiedział w rozmowie z Polsat Sport Chorwat Nenad Bjelica, były trener Lecha Poznań. Łukasz Dubaniewicz: Trenerze, co się stało, że Chorwacja nagle tak odpaliła?

Co do powiedzenia przed finałem MŚ ma były szkoleniowiec Lecha Poznań, Chorwat Nenad Bjelica?

Liga Mistrzów i Liga Europy w Polsat Sport Premium. Gdzie i jak oglądać w TV i online?

Od 2 lipca dostępne są nowe oferty Cyfrowego Polsatu, Plusa i IPLI z pakietem Polsat Sport Premium, dzięki którym będzie można oglądać na żywo mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europy w TV i online. Sprawdźcie szczegóły oferty, w tym ceny!

Mundial dobiega końca, ale to wcale nie oznacza rozbratu z wielką piłką. Już niedługo czekają nas emocje związane z europejskimi pucharami.

Znamy już składy na to spotkanie.

Który z nich poprowadzi swój zespół do zwycięstwa?

Typowania niedzielnego finału podjęli się także wojownicy KSW!

Finał MŚ 2018: Na kogo stawiają zawodnicy KSW?

Mbappe!

Witamy w relacji na żywo z finału MŚ 2018! W najważniejszym spotkaniu Francja zmierzy się z Chorwacją.