Od 0:2 do 3:2! Polscy siatkarze wyszarpali zwycięstwo w starciu z Rosją

Polscy siatkarze wygrali 3:2 z Rosją na rozgrywanych w Belgii i Holandii mistrzostwach Europy juniorów (U–20). Biało-czerwoni przegrali dwa pierwsze sety, w kolejnych zdołali jednak odwrócić losy rywalizacji. Podopieczni trenera Mariusza Sordyla w swym drugim spotkaniu odnieśli pierwsze zwycięstwo na tym turnieju.

W pierwszym spotkaniu turnieju biało-czerwoni przegrali z Belgami 0:3 (13:25, 23:25, 29:31). Rosjanie natomiast ograli Turcję 3:1 (25:17, 25:22, 21:25, 25:17).

Premierową partię spotkania Polaków z Rosjanami lepiej rozpoczęli biało-czerwoni (4:1, 10:6). Siatkarze Sbornej odrobili straty (14:14) i rozpoczęła się wyrównana gra obu ekip, zakończona rywalizacją na przewagi. W niej szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili Rosjanie (24:26).

W drugim secie rosyjscy siatkarze szybko uzyskali wyraźną przewagę (3:8), którą utrzymywali w środkowej części (11:16). Przy stanie 19:23 wydawało się, że Rosja pewnie tę partię wygra, jednak Polacy ruszyli do odrabiania strat i dopięli swego (23:23). Niestety, dwie decydujące akcje tej części meczu padły łupem rywali (23:25).

Polscy siatkarze znaleźli się pod ścianą, ale zdołali przedłużyć to spotkanie. W trzecim secie uzyskali przewagę na pierwszej przerwie technicznej (8:6), a po niej jeszcze powiększyli dystans (12:8, 14:10, 19:14). Skuteczniej od rywali prezentowali się w ataku, znów ich mocną bronią był blok, a w końcówce nie dali sobie odebrać inicjatywy i wygrali 25:19.

Podobny przebieg miała czwarta odsłona. Po wyrównanym początku (7:8), to biało-czerwoni przejęli inicjatywę na parkiecie. W środkowej części seta zbudowali przewagę (16:12), a w końcówce kontrolowali sytuację na parkiecie, wykorzystując również błędy rywali. Pewnie zwyciężyli w tej partii 25:18.

Zwycięzcę spotkania miał więc wyłonić tie-break. W nim, po wyrównanych pierwszych akcjach (3:3), znów przewagę zaczęli budować Polacy, którzy przy zmianie stron mieli cztery oczka zaliczki (8:4). W dalszej części seta nie pozwolili rywalom na odrobienie strat, wygrali 15:9 i w całym meczu 3:2!

Najlepiej punktowali: Remigiusz Kapica (23), Bartosz Firszt (22), Mikołaj Sawicki (19) – Polska; Ivan Kuźniecow (21), Maksim Sapożnikow (20) – Rosja. Mocną bronią biało-czerwonych były blok (16–10) oraz zagrywka (10–4; 4 asy serwisowe Firszta). Polacy byli również skuteczniejsi od rywali w ataku, ale ich zmorą nadal była zbyt duża ilość błędów własnych.

W kolejnych niedzielnych meczach w grupie II Belgia podejmie Francję, a Turcja zmierzy się z Włochami. Kolejnym rywalem reprezentacji Polski będzie Francja (poniedziałek 16 lipca, godzina 15.00). Awans do półfinałów turnieju wywalczą dwie czołowe drużyny, a dwie kolejne zagrają o miejsca 5–8.

Polska – Rosja 3:2 (24:26, 23:25, 25:19, 25:18, 15:9)

Polska: Wiktor Nowak, Mikołaj Sawicki, Sebastian Adamczyk, Remigiusz Kapica, Mateusz Poręba, Bartosz Firszt – Kamil Szymura (libero) oraz Bartosz Michalak, Filip Grygiel, Rafał Prokopczuk, Mateusz Janikowski.
Rosja: Ivan Kuźniecow, Artiom Mielnikow, Konstantin Abajew, Fannur Kajumow, Maksim Sapożnikow, Wiktor Piwowarow – Denis Gołubiew (libero) oraz Aleksander Zachwatenkow, Anatolij Wołodin.