WT w siatkówce plażowej: Triumf Kanadyjek i Norwegów w Gstaad

Siatkówka
WT w siatkówce plażowej: Triumf Kanadyjek i Norwegów w Gstaad
fot. PAP

Kanadyjki Melissa Humana-Paredes i Sarah Pavan oraz Norwegowie Anders Mol i Christian Soerum wygrali turniej World Tour w siatkówce plażowej w szwajcarskim Gstaad. Impreza była ostatnim sprawdzianem przed rozpoczynającymi się w poniedziałek mistrzostwami Europy.

Humana-Paredes i Pavan po raz trzeci w karierze wygrały imprezę WT. W finale pokonały Chantel Laboureur i Julię Sude 2:1 (21:17, 12:21, 17:15). Niemki nie mają ostatnio szczęścia do meczów z rywalkami z Kraju Klonowego Liścia. Dwa tygodnie temu w decydującym meczu turnieju cyklu w Warszawie uległy Heather Bansley i Brandie Wilkerson. Ten ostatni duet w Gstaad zajął najniższe miejsce na podium.

21-letni Mol i starszy o rok Soerum w finale wygrali z Hiszpanami Adrianem Gavirą i Pablo Herrerą 2:0 (21:18, 21:12). Mając łącznie 43 lata, siedem miesięcy i 20 dni, zostali trzecią z najmłodszych par, która zwyciężyła w zawodach tej rangi. Na czele tego zestawienia są Brazylijczycy Andre Lima i Guilherme Marques. Triumfatorzy z Sete w 1990 roku w dniu zwycięstwa mieli razem 42 lata i jeden dzień.

Mol i Soerum są też pierwszym od 20 lat norweskim duetem, który okazał się najlepszy w turnieju WT.

Trzecie miejsce zajęli aktualni mistrzowie Europy Daniele Lupo i Paolo Nicolai. Włosi w 1/8 finału wyeliminowali Grzegorza Fijałka (UKS SMS Łódź) i Michała Bryla (RCS Czarni Radom). Na tym samym etapie odpadli Piotr Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza) i Bartosz Łosiak (Jastrzębie Borynia).

Na fazie grupowej zatrzymały się Kinga Kołosińska (AZS UMCS TPS Lublin) i Katarzyna Kociołek (UKS SMS Łódź), a kwalifikacji nie przebrnęli: Jagoda Gruszczyńska (UKS SMS Łódź) i Aleksandra Wachowicz, Kacper Kujawiak (RCS Czarni Radom) i Maciej Rudol (MKS Zryw-Volley Iława) oraz Mariusz Prudel (TS Volley Rybnik) i Jakub Szałankiewicz (Stakolo Staszów).

Impreza w Szwajcarii to turniej WT najwyższej rangi. W pięciostopniowej skali, którą stosuje od poprzedniego sezonu Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) ma ona - obok dwóch innych - pięć gwiazdek.

Wyniki:

kobiety

finał
Melissa Humana-Paredes, Sarah Pavan (Kanada) -
Chantel Laboureur, Julia Sude (Niemcy) 2:1 (21:17, 12:21, 17:15)

mecz o 3. miejsce
Heather Bansley, Brandie Wilkerson (Kanada) -
Agatha Bednarczuk, Eduarda Lisboa (Brazylia) 2:0 (21:19, 21:13)

mężczyźni

finał
Anders Mol, Christian Soerum (Norwegia) -
Adrian Gavira, Pablo Herrera (Hiszpania) 2:0 (21:18, 21:12)

mecz o 3. miejsce
Daniele Lupo, Paolo Nicolai (Włochy) -
Taylor Crabb, Jake Gibb (USA) 2:1 (17:21, 21:16, 20:18)

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze