Trener PGE VIVE Kielce prosi kibiców o wsparcie klubu

Piłka ręczna
Trener PGE VIVE Kielce prosi kibiców o wsparcie klubu
fot. Cyfrasport

O solidarność i wsparcie klubu piłkarzy ręcznych PGE VIVE Kielce poprosił kibiców, sponsorów i władze miasta trener zespołu Tałant Dujszebajew w liście otwartym, opublikowanym we wtorek na klubowej stronie internetowej.

List pojawił się w związku z opublikowanym dzień wcześniej przez zarząd klubu oświadczeniem, w którym jego przedstawiciele zadeklarowali, że pomimo problemów finansowych, PGE VIVE Kielce w przyszłym sezonie przystąpi do wszystkich rozgrywek, w których występował do tej pory.

- Klub ma problemy finansowe, na tyle kontrolowane, że nie wykluczą nas one z rozgrywek w sezonie 2018/2019, ale i na tyle zauważalne, że mogą zaważyć na dalszym rozwoju klubu i jego poziomie sportowym (...) Poczyniliśmy wszelkie możliwe działania, mające na celu obniżenie kosztów, m.in. redukując wynagrodzenie naszych zawodników o 25 proc. Aktywnie poszukujemy nowych sponsorów oraz nowych form promocji, by pozyskać kapitał prywatny – podkreślili członkowie zarządu KS VIVE Kielce i KS VIVE Handball Kielce S.A.Bertus Servaas, Marian Urban i Tadeusz Dziedzic.

Szkoleniowiec VIVE odnosząc się do obecnej sytuacji klubu, podkreślił w liście, że nie przyjechał do Kielc „dla pieniędzy”.

- Przyjechałem dla wieloletniego projektu, który był i nadal jest jednym z najlepiej zakrojonych planów rozwoju klubu i piłki ręcznej, z jakim się spotkałem. To projekt, który sprowadza do Kielc najlepszych zawodników i odkrywa młodych perspektywicznych graczy, którzy w klubie osiągają jeszcze wyższy pozom. To projekt, który ugruntował miastu i regionowi świętokrzyskiemu miejsce na mapie świata. Ja sam dzięki niemu poznałem Kielce, otworzyłem się na Polskę i zakochałem się w niej – napisał urodzony w Kirgistanie, mający także hiszpańskie obywatelstwo Dujszebajew.

Dodał, że przeżył z kieleckim klubem najlepszy okres w jego historii, wygrywając w 2016 r. Ligę Mistrzów. - To wizytówka miasta, regionu i Polski. To dowód na to, że da się osiągać najwyższe cele bez kosmicznych pieniędzy, bo wciąż jeszcze bardzo odbiegamy od możliwości finansowych europejskiej czołówki, zajmując czternaste miejsce pod względem budżetu w Lidze Mistrzów. Jeśli go dodatkowo obniżymy, później będzie nam niesamowicie trudno wrócić na poziom, który prezentujemy obecnie – ocenił Dujszebajew sytuację klubu.

Zaznaczył, że trenował i grał w różnych zespołach, i gdy nie otrzymywały one odpowiedniego wsparcia finansowego – często upadały. Wskazał hiszpańskie zespoły: Santander (zwycięzca I edycji LM w sezonie 1993/94), który po wielu latach wraca do ekstraklasy i Ciudad Real (trzykrotny zwycięzca LM), który gra dziś w krajowej II lidze.

Podkreślił, że choć mógłby odejść z VIVE ponieważ „dostał” kilka propozycji, chcę zostać w Kielcach, aby kontynuować projekt.

- Podobne odczucia ma wielu moich zawodników. Rozmawiałem z każdym z nich. Akceptujemy obniżenie wynagrodzeń o 25 procent, bo to właśnie w takich sytuacjach pokazujemy, że jesteśmy zespołem – dodał Dujszebajew.

Jego zdaniem, jeśli kielecki klub nie uzyska większego wsparcia finansowego, to w mieście nie będzie piłki ręcznej na takim poziomie jak obecnie.

- Proszę więc kibiców, sponsorów i władze miasta o solidarność i wsparcie, jakie okazywali nam do tej pory. Bądźcie z nami tak, jak byliście na każdym meczu, także wtedy, gdy nie wszystko szło po naszej myśli (…) Budujemy nowy, perspektywiczny zespół, a to potrwa kilka lat. Apeluję do władz o przemyślenie swojej decyzji, której później już nie uda się zmienić – podsumował Dujszebajew.

Na początku lipca prezes klubu Bertus Servaas zwrócił się z pismem do kieleckich radnych, z prośbą m.in. o podjęcie działań mających na celu wsparcie finansowe klubu w wysokości 4,5 mln zł.

Do sprawy w ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej odniósł się prezydent Kielc Wojciech Lubawski, który podkreślił, że miasto nie ma dodatkowych pieniędzy dla VIVE. Przypomniał, że w ramach corocznej umowy promocyjnej miasto przekazało klubowi 2,5 mln zł i nie jest w stanie z wydatków bieżących w tej chwili wyasygnować 4,5 mln zł.

- Musimy mieć świadomość, że to jest tyle, ile płacimy rocznie na kilkadziesiąt innych klubów sportowych, a dla wielu z nich 10 lub 20 tysięcy to jest kwestia istnienia, więc musielibyśmy to zrobić kosztem czegoś – argumentował Lubawski.

SF, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze