Lepa o zaskakujących powołaniach Heynena: Czas pytań, czas odpowiedzi

Siatkówka
Lepa o zaskakujących powołaniach Heynena: Czas pytań, czas odpowiedzi
fot. Cyfrasport

Trener Vital Heynen ogłosił listę 22 zawodników, którzy zostali zgłoszeni na tegoroczne mistrzostwa świata. Z pozoru jest to tylko formalna komunikacja wybrańców, ale jednak zaskakująca. Na liście znaleźli się bowiem Łukasz Kaczmarek, którego Belg już skreślił z udziału w mundialu oraz nie sprawdzani wcześniej Karol Kłos i Łukasz Wiśniewski.

To tylko trzy nazwiska, a jednak ich obecność na liście (poniżej szeroka i wąska kadra wybrańców Heynena) zastanawia w porównaniu z poprzednimi wyborami selekcjonera. Kaczmarek przecież nie dostał powołania na finał Ligi Narodów w Lille, gdzie – będę się upierał – powinniśmy pojechać najsilniejszym składem możliwym i walczyć o przynajmniej dwie wygrane. Do Francji udał się za to Maciej Muzaj. Po czym obaj zostali skreśleni z wąskiej listy mundialowej, ale w szerokim składzie jest... Kaczmarek. A nie Muzaj trzymany do końca. To oczywiście prawo trenera i jego decyzja, jaka jest hierarchia w drużynie, ale żałuję, że Kaczmarek nie dostał szansy ostatecznego przekonania do siebie selekcjonera jeszcze podczas francuskich bojów.

Ze środkowymi historia wygląda jeszcze inaczej. Kłos sam zrezygnował z występów w VNL, więc nie był do dyspozycji belgijskiego trenera na początku sezonu. Skoro jednak teraz znalazł się w szerokim składzie i przyjął powołanie, to czy nie warto sprawdzić go w treningach i ewentualnych sparingach? Przecież w razie kontuzji któregoś z trzech blokujących, Heynen i tak będzie musiał sięgnąć po niego lub Wiśniewskiego.

Środkowego ZAKSY Kędzierzyn-Koźle także nie było zresztą wśród powołanych na Ligę Narodów. Tam szansę dostawał Bartłomiej Lemański, a w odwodzie byli jeszcze Jan Nowakowski (testowany w grach kontrolnych) i chwalony przez selekcjonera Norbert Huber. Teraz nagle pojawił się „Wiśnia”. Ale tylko na papierze przecież, bo na zgrupowanie do Zakopanego nie przyjedzie. Znowu rodzi się więc pytanie – skoro nie był sprawdzany i testowany, a jest według Heynena lepszy ob Lemańskiego, Nowakowskiego i Hubera, to czy nie powinien dostać szansy pokazania się w sparingach?

Trener tłumaczy jednak wybór inaczej: – Postawiłem od razu na trzech środkowych, których chcę mieć w drużynie podczas mundialu. To są moi wybrańcy – tłumaczy Heynen, kiedy zapytałem go o powody wpisania na szeroką listę Kłosa i Wiśniewskiego, a brak ich powołań na zgrupowanie w Zakopanem. – Gdyby jednak przydarzyła się komuś kontuzja, muszę mieć zawodnika, który z miejsca zastąpi Piotra Nowakowskiego, Jakuba Kochanowskiego lub Mateusza Bieńka. Tylko w tej awaryjnej sytuacji. Rozmawiałem z Karolem i Łukaszem. Wytłumaczyłem im mój tok myślenia. To doświadczeni siatkarze i są gotowi na takie rozwiązanie – dodał belgijski trener.

Oznacza to, że 18 sierpnia w Ostrowcu Świętokrzyskim z Kamerunem oraz podczas Memoriału Huberta Wagnera (24 - 26 sierpnia w Krakowie z Francją, Kanadą i Rosją) zagrają już tylko mundialowi wybrańcy. Test 5 września w Szczecinie z Belgią to tylko ostatni szlif.

Na razie mamy więc tylko drobne pytania. Na odpowiedzi – mam nadzieję – przyjdzie czas jeszcze przed mundialem we Włoszech i Bułgarii. Tam już nie będzie czasu na wątpliwości.

Szeroki skład reprezentacji Polski mężczyzn na FIVB Mistrzostwa Świata Włochy/Bułgaria 2018:

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Marcin Janusz, Marcin Komenda, Grzegorz Łomacz
Atakujący: Łukasz Kaczmarek, Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Damian Schulz
Przyjmujący: Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Michał Kubiak, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka
Środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski, Łukasz Wiśniewski
Libero: Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski, Michał Żurek.

Skład reprezentacji Polski mężczyzn na zgrupowanie w Zakopanem (29 lipca - 8 sierpnia 2018):

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz
Atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Damian Schulz
Przyjmujący: Tomasz Fornal, Michał Kubiak, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka
Środkowi: Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski
Libero: Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski.

Marcin Lepa, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze