Diamentowa Liga w Londynie: Kszczot szósty na 800 m, Ennaoui dwunasta na milę

Adam Kszczot czasem 1.44,72 zajął szóste miejsce w biegu na 800 m w mityngu Diamentowej Ligi w Londynie. Z Polaków w niedzielę, drugiego dnia zawodów, startowała jeszcze Sofia Ennaoui, która na nietypowym dystansie 1 mili uplasowała się na 12. pozycji - 4.23,34.

Kszczot dotarł do Londynu prosto z mistrzostw Polski w Lublinie. By pogodzić te dwa starty w krajowym czempionacie wystartował w piątek na 1500 m i wygrał tę rywalizację. W niedzielę wicemistrz świata na 800 m uzyskał najlepszy czas w sezonie.

W Londynie miał okazję zmierzyć się z całą światową czołówką. Triumfował Kenijczyk Emmanuel Korir, który czasem 1.42,05 ustanowił rekord życiowy. To także najlepszy tegoroczny rezultat. Poprawił tym samym wynik Nijela Amosa z piątku z Monako. Zawodnik z Botswany w niedzielę był czwarty.

Z Lublina do Londynu podróżowała też Ennaoui. 22-letnia biegaczka w piątek zwyciężyła w MP na dystansie, w którym się specjalizuje, czyli na 1500 m. Na milę w stolicy Wielkiej Brytanii zwyciężyła Holenderka Sifan Hassan - 4.14,71.

W przypadku obojga biało-czerwonych występ w Londynie był sprawdzianem przed sierpniowymi mistrzostwami Europy w Berlinie.

Najlepszy czas na tegorocznych listach na 100 m ppł uzyskała Kendra Harrison - 12,36. Amerykanka to rekordzistka świata w tej konkurencji - 12.20.

Wśród skoczkiń wzwyż triumfowała Maria Lasickiene, która zaliczając wysokość 2,04 m wyrównała należący do niej najlepszy tegoroczny rezultat na świecie. Występująca pod neutralną flagą lekkoatletka 13 lipca w Rabacie zakończyła serię 45 zwycięstw, ale w niedzielę wróciła na ścieżkę sukcesów.

W sobotę z Polaków zaprezentowała się niewidoma biegaczka Joanna Mazur, mistrzyni świata na 1500 m. W trzyosobowym gronie rywalizującym na 200 m uplasowała się na końcu stawki.

Zawody w Londynie zawsze są dwudniowe. To postulat Brytyjczyków, którzy do programu wprowadzają konkurencje dla niepełnosprawnych oraz młodzieży. W ten sposób próbują zachęcać społeczeństwo do uprawiania lekkiej atletyki.

Weekendowe zmagania były przedostatnimi zawodami Diamentowej Ligi przed finałami w Brukseli i Zurychu.